Dziewczynka ze skrzypcami - zdjęcie Dziewczynka ze skrzypcami - zdjęcie Dziewczynka ze skrzypcami - zdjęcie Dziewczynka ze skrzypcami - zdjęcie Dziewczynka ze skrzypcami - zdjęcie Dziewczynka ze skrzypcami - zdjęcie

Średnia ocena

2 oddane głosy

10,0 / 10

Dziewczynka ze skrzypcami

„Była sobie pewnego razu mała dziewczynka, która lubiła grać na skrzypcach. Dodatkowo posiadała rzadką umiejętność. Kiedy zakrywała oczy dłonią, mogła widzieć to, o czym akurat wówczas myślała (…)”.

Dziewczynka, która lubiła grać na skrzypcach, wyrusza na poszukiwania swojego taty. Droga, którą przemierza prowadzi przez morze, skały, lasy. Natura jest jej przeszkodą, ścieżką i lustrem jednocześnie. Jej emocje odbijają się w szumie fal, blasku zorzy polarnej i fruną z wiatrem. Muzyka, której bezgranicznie zaufała, wyznacza jej ścieżkę do uwięzionego przez rozpacz i mrok taty.

W tym onirycznym, nastrojowym, niezwykle bogatym wizualnie i muzycznie przedstawieniu najważniejsza jest podróż. Podróż przez nieopisane piękno natury oraz przez kalejdoskop emocji i wrażeń – także tych trudniejszych i ciemniejszych, z którymi przychodzi nam się zmagać. Podążamy za Dziewczynką ze skrzypcami, która jest naszym przewodnikiem i otwiera przed nami swój leksykon wrażliwości.

Ewa Piotrowska sięga po tekst najważniejszego dzisiaj norweskiego dramatopisarza – Jona Fossego. Dramatopisarza, który słynie głównie ze swojej twórczości dla dorosłych i to ona odnosi sukcesy na europejskich scenach. Polska inscenizacja tekstu tego autora będzie jedną z pierwszych, skierowanych do młodego widza.

Dziecko u Fossego traktowane jest niezwykle partnersko, z dużym szacunkiem i bez koloryzowania. Skandynawski model twórczości dla najmłodszych opiera się na wierze w dojrzałość oraz mądrość młodego człowieka. Twórcy „Dziewczynki ze skrzypcami” idą tym tropem i przygotowują spektakl, dla widzów, którzy choć metrykalnie często są nazywani dziećmi, pragną już głębszej refleksji i zanurzenia się zarówno w życiowych doświadczeniach, jak i w sztuce. A refleksja w tym przedstawieniu to słowo klucz, które otwiera kolejne tropy i pozwala doświadczyć nowych emocji w teatrze.

Przedstawienie dla dzieci i młodzieży od 10 roku życia.

Na scenie występuje Adriana Paprocka, Andrzej Bocian, Oskar Lasota.

Realizacja

Autor: Jon Fosse

Reżyseria: Ewa Piotrowska

Dramaturgia: Ingrid Weme Nilsen

Tłumaczenie: Monika Grossman-Kliber

Scenografia: Edyta Rzewuska

Muzyka: Karoline Rising Næss

Opinie naszych widzów (2)

  • 10,0/ 10

    Sztuka wyrazista moja pięcioletnia wnuczka Ala oraz ośmioletni Mikołaj były wciągnięte w akcje sztuki przez cały czas oraz dyskutowały po wyjściu z teatru na jej temat

    sl.....@gm...il.com / 15 maja 2023

  • 10,0/ 10

    Super spektakl. Niezapomniane przeżycie. Wspaniała rola żeńska.

    jk.....@....pl / 30 kwietnia 2023

Teatr Baj - Adres i dojazd

ul. Jagiellońska 28, Warszawa

http://teatrbaj.pl/

Kup bilet
× 1 osoba obecnie przegląda tę ofertę.