Stacja Muzeum - Wystawa stała i wystawy czasowe - zdjęcie Stacja Muzeum - Wystawa stała i wystawy czasowe - zdjęcie Stacja Muzeum - Wystawa stała i wystawy czasowe - zdjęcie Stacja Muzeum - Wystawa stała i wystawy czasowe - zdjęcie Stacja Muzeum - Wystawa stała i wystawy czasowe - zdjęcie Stacja Muzeum - Wystawa stała i wystawy czasowe - zdjęcie Stacja Muzeum - Wystawa stała i wystawy czasowe - zdjęcie Stacja Muzeum - Wystawa stała i wystawy czasowe - zdjęcie

Średnia ocena

301 oddanych głosów

8,9 / 10

Stacja Muzeum - Wystawa stała i wystawy czasowe

Bilet kupiony na dany dzień upoważnia do wstępu na ten dzień w dowolnej godzinie, kiedy muzeum jest otwarte, do pół godziny przed zamknięciem muzeum.*

UWAGA! BILET POKAZUJEMY NA TELEFONIE LUB W WERSJI WYDRUKOWANEJ KASJEROWI LUB OBSŁUSZE EKSPOZYCJI BEZPOŚREDNIO PRZED WEJŚCIEM NA SALĘ.

W DNI KIEDY ODBYWAJĄ SIĘ GIEŁDY MODELARSKIE OSOBY, KTÓRYM PRZYSŁUGUJE BILET WSTĘPU NORMALNY WCHODZĄ NA PODSTAWIE BILETU WSTĘPU ULGOWEGO.

WYSTAWA STAŁA

Wystawa stała mieści się w trzech salach wystawowych oraz w skansenie na zewnątrz budynku Stacji.

W pierwszej sali znajduje się kolekcja pokazująca w układzie chronologicznym dzieje kolejnictwa na świecie i w Polsce – początki transportu kolejowego oraz kolejne etapy jego ciągłej modernizacji, następującej w wyniku postępu technicznego. Ekspozycja poświęcona kolejom w Polsce dokładnie przedstawia kolejne okresy związane z powstaniem transportu szynowego i jego rozbudową, począwszy od stworzenia pierwszych linii na ziemiach polskich, okupowanych przez trzech zaborców, ze szczególnym uwzględnieniem Drogi Żelaznej Warszawsko-Wiedeńskiej (otwartej w 1845 r.). Dalsze losy to: rozwój kolejnictwa w niepodległym państwie, funkcjonowanie kolei i skala zniszczeń w czasie II wojny światowej, odbudowa transportu kolejowego od 1945 r., elektryfikacja trakcji i transformacja do czasów współczesnych.

Ekspozycja jest kontynuowana w drugiej sali wystawowej. Bogatą część kolekcji w tej sali stanowią eksponaty pamiątkowo-historyczne (umundurowanie i akcesoria, szpady do mundurów paradnych, hełm kolejowej straży pożarnej, liczne odznaki, zegarki kolejarskie, piękne sztandary dawnych związków zawodowych i stowarzyszeń kolejarzy, pamiątkowe medale); archiwalia (np.: dokumenty osobiste kolejarzy, rozkłady jazdy, bilety kolejowe, patenty na maszynistę oraz listy frachtowe polskie i zagraniczne); urządzenia (np. nastawnia, semafory, aparaty telefoniczne i telegraficzne, dworcowe zegary, różnego typu lampy kolejowe oraz ręczne latarki sygnalizacyjne świecowe, karbidowe i naftowe).

W obu salach znajduje się wyjątkowy zbiór modeli taboru (ok. 200 egz.), w skład którego wchodzą: modele parowozów, lokomotyw spalinowych i elektrycznych oraz wagonów pasażerskich i towarowych, a także kilka makiet zabytkowych dworców. Wszystkie zachwycają precyzją wykonania.

W trzeciej, najmniejszej sali wystawowej mieści się odwzorowany Salonik Recepcji Rządowej, otwarty na Dworcu Warszawa Główna w 1955 r. w związku ze Światowym Festiwalem Młodzieży w stolicy. Służył przez wiele lat do obsługi krajowych i zagranicznych delegacji rządowych.

Skansen Stacji Muzeum stanowi największy zbiór cennych pojazdów szynowych w Polsce zgromadzony w jednym miejscu. Liczy 50 jednostek, zbudowanych w różnych okresach historii kolejnictwa. Do ich prezentacji wykorzystany jest układ torowy. Na początku trasy zwiedzania godne podziwu są unikaty na skalę międzynarodową, tj.: Salonka Bieruta i pociąg pancerny. Na uwagę zasługują także: wagon motorowy SN52 (1955 r.), odrestaurowany w 2015 r. wagon bagażowo-pocztowy serii Fg (1908 r.), pług odśnieżny i wagon osobowy serii Bi (1928 r.), wykorzystywany na cele wystaw. W dalszej części skansenu największą grupę stanowią parowozy różnych typów, produkcji polskiej, niemieckiej i amerykańskiej. Kolekcję uzupełniają: lokomotywy elektryczne, pojazdy trakcyjne spalinowe i tabor wagonowy.

WAŻNE INFORMACJE

*Muzeum czynne codziennie w godzinach 09:00 - 17:00.

Wstęp na ekspozycję możliwy jest najpóźniej na 30 minut przed zamknięciem muzeum.

Bilety ulgowe przysługują uczniom i nauczycielom, studentom do 25 roku życia i doktorantom, emerytom i rencistom, osobom niepełnosprawnym oraz ich opiekunom, osobom fizycznym odznaczonym odznaką "Za opiekę nad zabytkami", odznaką honorową "Zasłużony działacz kultury", odznaką honorową "Zasłużony dla Kultury Polskiej", wyróżnionym tytułem honorowym "Zasłużony dla Kultury Narodowej", kombatantom, pozostałym osobom wymienionym w Rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 10 czerwca 2008 roku.

Dzieci do lat 7 mają wstęp wolny.

W dniach, w których odbywa się giełda modelarska obowiązuje bilet ulgowy w cenie 9 zł. Dzieci do lat 7 mają wstęp wolny. Giełda modelarska odbywa się w Stacji Muzeum w Sali Lustrzanej przy ul. Towarowej 3 w godz. 10:00 - 14:00. W tych dniach będzie obowiązywał ULGOWY bilet wstępu do Stacji Muzeum w cenie 9 zł. Dzieci do lat 7 - wstęp bezpłatny.

W przypadku niekorzystnych warunków atmosferycznych, Stacja Muzeum zastrzega sobie prawo zamknięcia skansenu lokomotyw ze względów bezpieczeństwa.

Opinie naszych widzów (105)

 • 10,0/ 10

  Bardzo polecam!

  ma.....@gm...il.com / 01 grudnia 2023

 • 10,0/ 10

  Bardzo fajny symulator lokomotywy.

  ka.....@....pl / 30 listopada 2023

 • 10,0/ 10

  Doskonała wystawa, nie tylko dla miłośników. Bogate zbiory, można uruchomić, wejść do środka. Polecam!

  pa.....@po...ta.onet.pl / 29 listopada 2023

 • 10,0/ 10

  Bardzo fajnie przygotowana wystawa! Super symulator! Warto poczekać w kolejce

  jr.....@gm...il.com / 26 listopada 2023

 • 10,0/ 10

  Świetna ekspozycja stała. Ciekawy skansen. Polecam.

  ka.....@....pl / 20 listopada 2023

 • 10,0/ 10

  Piękne miejsce dla fanów kolei. Polecam gorąco

  po.....@....pl / 03 września 2023

 • 10,0/ 10

  FANTASTYCZNIE SPĘDZONY CZAS. ZARÓWNO DLA MAŁYCH I DUŻYCH

  dl.....@....pl / 23 sierpnia 2023

 • 10,0/ 10

  Świetne miejsce, córka bawiła się rewelacyjnie, polecam każdemu :)

  ko.....@ma...ak.com / 07 sierpnia 2023

 • 10,0/ 10

  Bardzo duża ilość eksponatów, idealnie spedzony czas z dzieckiem.

  kr.....@gm...il.com / 03 sierpnia 2023

 • 10,0/ 10

  Bardzo interesujaca wystawa, frajda zwiedzania zarowno dla dzieci jak dla doroslych, cenna lekcja historii. Ogolnie wystawa godna polecenia.

  la.....@gm...il.com / 21 lipca 2023

 • 10,0/ 10

  Świetna atrakcja. Syn prowadził w symulatorze. Pan instruujący co i jak bardzo uprzejmy i serdeczny. Pozdrawiamy z synem. Myśle ze zapiszemy się jeszcze raz.

  Ma.....@gm...il.com / 10 lipca 2023

 • 10,0/ 10

  Świetne miejsce :) wystawa z modelami samochodów i nie tylko- super :) polecam, dzieciom i dorosłym :)

  do.....@gm...il.com / 06 lipca 2023

 • 10,0/ 10

  Jak zawsze wspaniale spędzony czas dla dzieci

  jk.....@....pl / 12 czerwca 2023

 • 10,0/ 10

  Polecam Stacja Muzeum bardzo fajne miejsce, podobało się nam bardzo.

  ma.....@in...ia.pl / 02 czerwca 2023

 • 10,0/ 10

  Wnuk zachwycony. Ja ( wnuczka maszynisty) też:)

  em.....@gm...il.com / 25 maja 2023

 • 10,0/ 10

  Wystawa i skansen bardzo ciekawe. Szkoda tylko że symulator i niektóre waginy są otwarte tylko w niektóre dni.

  ma.....@in...ia.pl / 25 maja 2023

 • 10,0/ 10

  Pobyt super muzeum w centrum miasta a jak w środku człowiek jest to taka cisza jakby był gdzieś po za miastem spokój cisza No i te piwkne eksponaty coś pieknego

  tm.....@gm...il.com / 13 maja 2023

 • 10,0/ 10

  Super miejsce dla małych miłośników kolei. Najmłodszemu (5 lat) nawet deszcz nie przeszkadzał w oglądaniu parowozów i wagonów.🙂🙂🙂

  ma.....@gm...il.com / 03 maja 2023

 • 10,0/ 10

  Stacja muzeum, jest bardzo edukacyjna i odzwierciedla pojazdy kolejowe, które obecnie nie są już w eksploatacji. Jak również fotografia przedstawia bardzo istotne informacje na temat kolejnictwa a także różne zdarzenia czy wypadki kolejowe.

  gr.....@gm...il.com / 01 maja 2023

 • 10,0/ 10

  Bardzo ciekawa wystawa zarówno dla dzieci i dorosłych.

  aa.....@....pl / 29 marca 2023

 • 10,0/ 10

  Bardzo serdecznie polecam, „Stacja Muzeum” warta obejrzenia , zapoznania się z historią koleinictwa.

  gr.....@gm...il.com / 20 marca 2023

 • 10,0/ 10

  Bardzo polecam "Stacja Muzeum" jako przyjemne spędzenie czasu z rodzinką. Najlepiej jak traficie na piękną pogodę aby zwiedzić i wejść do wagonów, które stoją na zewnątrz. Super spędzony czas. Dzieci i Dziadkowie zachwyceni :)

  pa.....@tl...en.pl / 01 marca 2023

 • 10,0/ 10

  Ciekawie zaaranżowane piękne eksponaty, obsługa miła i pomocna. Syna zachwycony zwłaszcza symulatorem.

  be.....@on...et.pl / 23 lutego 2023

 • 10,0/ 10

  Znakomita wystawa dla dzieci i dorosłych. Cena bardzo przystępna. Polecam

  mi.....@gm...il.com / 19 lutego 2023

 • 10,0/ 10

  G E N I A L N E !

  ro.....@gm...il.com / 13 lutego 2023

Stacja Muzeum - Adres i dojazd

ul. Towarowa 3, Warszawa

http://www.stacjamuzeum.pl/