STRASZNY DWÓR / STANISŁAW MONIUSZKO - zdjęcie STRASZNY DWÓR / STANISŁAW MONIUSZKO - zdjęcie STRASZNY DWÓR / STANISŁAW MONIUSZKO - zdjęcie STRASZNY DWÓR / STANISŁAW MONIUSZKO - zdjęcie STRASZNY DWÓR / STANISŁAW MONIUSZKO - zdjęcie STRASZNY DWÓR / STANISŁAW MONIUSZKO - zdjęcie STRASZNY DWÓR / STANISŁAW MONIUSZKO - zdjęcie

Średnia ocena

31 oddanych głosów

9,0 / 10

STRASZNY DWÓR / STANISŁAW MONIUSZKO

Straszny dwór Stanisława Moniuszki realizowany został przez Polską Operę Królewską w momencie szczególnym. Z jednej strony premiera tej patriotycznej opery stanowiła podsumowanie obchodów setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Z drugiej – otwierała ona rok 2019, ustanowiony Uchwałą Sejmu RP Rokiem Stanisława Moniuszki. W przedstawieniu w reżyserii Ryszarda Peryta występują znakomici soliści, zespół wokalny i orkiestra Polskiej Opery Królewskiej.

Ciągłe zdrowie tylko cieszy i praca, do której, jako jedynej prawdziwej bieżących klęsk pocieszycielki, wróciłem z zapałem po długim wypoczynku… Tak pisał Moniuszko do przyjaciela, pochylając się na powrót nad rozpoczętym w 1861 roku rękopisem Strasznego dworu. Wstrząśnięty klęską powstania styczniowego, kompozytor stworzył dzieło ku pokrzepieniu serc, na wzór Mickiewiczowskiego Pana Tadeusza.

Prapremiera Strasznego dworu miała miejsce w Warszawie 28 września 1865. Mimo entuzjastycznego przyjęcia przez publiczność, opera została zdjęta z afisza zaledwie po trzech przedstawieniach. Carska cenzura szybko bowiem dostrzegła urzekającą atmosferę polskości zawartą zarówno w treści libretta przygotowanego przez Jana Chęcińskiego, jak i w samej muzyce. Moniuszko sięgnął nie tylko po rytmy charakterystyczne dla polskich tańców, ale też po szereg innych środków muzycznych. W ariach i chórach pobrzmiewają więc nawiązania a to do rodzimego folkloru, a to do lirycznych tradycji romantycznej pieśni. Jakże wzruszające w czasach niewoli musiały być wspomnienia dawnej obrzędowości. Jak znacząco musiała wybrzmiewać słynna aria z kurantem, w której pod słowami tęsknoty za zmarłą matką kryje się nieutulone łkanie nad losem zniewolonej ojczyzny…

Marta Dziewanowska-Pachowska

🔴 Dojście do Teatru Królewskiego w Łazienkach od ul. Agrykola.

🔴 Spóźnieni widzowie mogą nie zostać wpuszczeni na widownie.

🔴 Widownia w Teatrze Królewskim jest nienumerowana

🔴 Godzinę przed przedstawieniem, a także przez godzinę po jego zakończeniu, publiczność może skorzystać z meleksów kursujących między Teatrem Królewskim a bramą Łazienek na rogu ulic Myśliwiecka/Agrykola.

________________________________________________________________________________________________________

Regulamin zakupu biletów dostępny na stronie --> KLIKNIJ TUTAJ

________________________________________________________________________________________________________

W razie pytań jesteśmy do dyspozycji telefonicznie od poniedziałku do piątku w godzinach 9:00 – 17:00 +48 500 309 424

Czas trwania: 160 minut
Źródło zdjęcia: https://operakrolewska.pl/

Występują

MIECZNIK - ADAM KRUSZEWSKI

HANNA - GABRIELA KAMIŃSKA

JADWIGA - MONIKA LEDZION-PORCZYŃSKA

DAMAZY - MATEUSZ ZAJDEL

STEFAN - JACEK SZPONARSKI

ZBIGNIEW - PAWEŁ MICHALCZUK

CZEŚNIKOWA - ANETA ŁUKASZEWICZ

SKOŁUBA - SŁAWOMIR JURCZAK

MACIEJ - WITOLD ŻOŁĄDKIEWICZ

MARTA - MAŁGORZATA BARTKOWSKA

GRZEŚ - ANDRZEJ KLEPACKI

STARA NIEWIASTA - EWA MIKULSKA

ZESPÓŁ WOKALNY POLSKIEJ OPERY KRÓLEWSKIEJ

ORKIESTRA POLSKIEJ OPERY KRÓLEWSKIEJ

DYRYGENT - DAWID RUNTZ

Twórcy

INSCENIZACJA, SCENOGRAFIA, REŻYSERIA - RYSZARD PERYT

KOSTIUMY I REKWIZYTY - MARLENA SKONECZKO

PRZYGOTOWANIE ZESPOŁU WOKALNEGO - JAKUB SZAFRAŃSKI

DYRYGENT - DAWID RUNTZ

Opinie naszych widzów (9)

 • 10,0/ 10

  SUPER

  ko.....@no...ze.waw.pl / 18 lipca 2022

 • 10,0/ 10

  Spektakl wybitny, muzykowanie wspaniałe!

  zg.....@....pl / 17 lipca 2022

 • 10,0/ 10

  Wspaniałe widowisko , kunszt dyrygenta wraz zespołem oraz solistami na najwyższym poziomie. Miejsce magiczne dodaje blasku operowej opowieści.

  be.....@....pl / 17 lipca 2022

 • 10,0/ 10

  Bardzo dobra reżyseria zgodna z duchem epoki, w której dzieło powstało.

  ma.....@....pl / 06 czerwca 2022

 • 10,0/ 10

  Genialny spektakl z dużą dawką humoru! Idealny do rozpoczęcia przygody z operą :) Dodatkowo miejsce spektaklu było wyjątkowe, Stara Oranżetia w Łazienkach Któlewskich, po prostu bajka! Bardzo polecam!

  Ma.....@gm...il.com / 06 czerwca 2022

 • 8,0/ 10

  Poziom wykonania opery bardzo wysoki. Bardzo nam się podobało. Całość przedstawienia odrobinę nierówna, słaba scenografia, kostiumy też mogłyby być lepsze. Rzut spalonego dworu w tle kiepski, można bylo znacznie ładniej.

  mb.....@gm...il.com / 17 lipca 2022

 • 8,0/ 10

  Operę dane było mi ujrzeć po raz pierwszy. Wspaniale się złożyło, że był to "Straszny dwór" Stanisława Moniuszki. Jestem zachwycony miejscem, sposobem postępowania z widzami, organizacji i wspaniałomyślności ludzi, którzy pomogli nam na miejscu. Oranżeria prezentuje się cudownie, kiedy byłem kilkanaście lat temu, w porównaniu do stanu z dziś, to dwa zupełnie inne światy. Zdecydowanie pomysł, by w takich kameralnych warunkach zapoznawać konesera z muzyką symfoniczną w wykonaniu orkiestry na żywo, ale przede wszystkim znakomicie zagranych i zaśpiewanych kwestii, zasługuje na pochwałę i uznanie. Pewne jest to, iż nie była to moja ostatnia wizyta w Operze Królewskiej.

  be.....@gm...il.com / 06 czerwca 2022

 • 7,0/ 10

  Przy możliwościach technicznych teatru przedstawienie wyjątkowo udane. Niestety ostatnia scena ma się nijak do wspaniałego mazura, który w okrojonej wersji dałoby się przedstawić. Jestem głęboko rozczarowana zakończeniem spektaklu. Ma się nijak do poprzednich wersji i wybitnie nie pasuje. Zniesmaczyło mnie i popsuło dobre wrażenie.

  sz.....@ga...ta.pl / 23 września 2022

 • 7,0/ 10

  Role aktorskie pięknie zagrane. Całość przedstawienia odebrałem pozytywnie. Jednak nie sposób nie zauważyć wycięcia kilku scen a w szczególności brak Mazura na koniec. No to się bardzo zawiodłem… można by tez popracować nad scenografią. Niezrozumiały był tez obraz płonącego domu.

  mi.....@gm...il.com / 17 lipca 2022

Polska Opera Królewska - Adres i dojazd

https://operakrolewska.pl/

Kup bilet