Staropolska muzyka sakralna skrzy się różnorodnością. Obok pięknych w swej prostocie opracowań psalmów w języku ojczystym znajdują się wyrafinowane kompozycje, które śmiało można przyrównać do osiągnięć największych mistrzów niderlandzkiej czy włoskiej polifonii. W pierwszej części koncertu zabrzmią wybrane utwory ze słynnych Melodii na Psałterz polski Mikołaja Gomółki z 1580 roku do przekładów Jana Kochanowskiego. Szczególną uwagę warto zwrócić na ścisłą relację muzyki i tekstu. Opadająca melodia fragmentu „pisarz pismo leje” w Psalmie XLVb znakomicie obrazuje spływający po stalówce atrament, a w Psalmie XI drobne wartości nieprzypadkowo towarzyszą słowom „uciekaj co najdalej”. W zupełnie innym stylu utrzymany jest motet In Te Domine speravi Wacława z Szamotuł – pierwsza polska kompozycja wydana za granicą. Utwór opublikowany w Norymberdze w 1554 roku znalazł się obok dzieł takich mistrzów jak Clemens non Papa czy Nicolas Gombert.
Ostatnią część koncertu wypełnią wybrane kompozycje z imponującego zbioru Offertoria e communiones totius anni Mikołaja Zieleńskiego. Dzieło „po raz pierwszy przez Polaka nowym sposobem ułożone”, jak zaznaczał sam kompozytor, zostało opublikowane w Wenecji w 1611 roku. Ofertoria utrzymane w stylu weneckiej polichóralności świadczą o głębokiej wrażliwości kompozytora na brzmienie, możliwe do uzyskania za pomocą różnych rejestrów głosów oraz instrumentów. Najbardziej okazałym tego przykładem jest uroczysty Magnificat przeznaczony na trzy czterogłosowe zespoły. Wielość barw zaklętych w partyturach „największego kompozytora wolnej Polski przed Chopinem” zabrzmi w interpretacji Chóru Kameralnego Polskiej Opery Królewskiej prowadzonego przez Agatę Góreczną-Jakubczak.
Marta Dziewanowska-Pachowska
PROGRAM
Mikołaj Gomółka
Psalm XLVb Serce mi każe śpiewać Panu swemu
Psalm CXL Broń mię, mój Panie, od ludzi złośliwych
Przepiękne wykonanie utworów i towarzysząca muzyka mogłyby gościć na stale podczas nabożeństw. Zachwycające wydarzenie i odkrycie muzyki sakralnej z przełomu XVI i XVII wieku. Zazdroszczę ówczesnym, gdyż mieli niepowtarzalną okazję do pogłębiania przeżyć duchowych podczas nabożeństw.
h......@up...ta.pl / 06 czerwca 2023
10,0/ 10
cudowne przeżycie
st.....@....pl / 29 maja 2023
10,0/ 10
Rewelacja, piękna muzyka i wspaniałe wykonanie!!
wi.....@gm...il.com / 28 maja 2023
10,0/ 10
Znakomite wykonanie i akustyka w odrestaurowanym obiekcie. Więcej takich przeżyć estetycznych by się przydało!
an.....@ho...ga.pl / 28 maja 2023
10,0/ 10
Wspaniały koncert staropolskiej muzyki sakralnej, wykonany na najwyższym poziomie artystycznym! Dzięki znakomitej akustyce w kościele ewangelicko-augsburskim można było się delektować niuansami tej muzyki bez granic...
ja.....@gm...il.com / 28 maja 2023
9,0/ 10
Piękny koncert.
ak.....@....pl / 29 maja 2023
8,0/ 10
Byłem tam trochę przypadkowo, śpiew chóru wspaniały, zabrakło dawnych instrumentów ..,
W tym momencie wyszukujemy najbliższe Ciebie miasto w którym prowadzimy sprzedaż wejściówek i
biletów. W
celu zwiększenia dokładności zaakceptuj prosbę o udostępnienie lokalizacji w Twojej
przeglądarce.