Balladyna - zdjęcie Balladyna - zdjęcie Balladyna - zdjęcie Balladyna - zdjęcie

Średnia ocena

14 oddanych głosów

9,1 / 10

Balladyna

Spektakl dla młodzieży (12+) i dorosłych

Zapraszamy na twórczą inscenizację „Balladyny” Juliusza Słowackiego. Nasz najnowszy spektakl, to niezwykła w wyrazie, autorska interpretacja klasycznego dramatu, bliskiego Szekspirowi i powieściom gotyckim, dokonana przez znanego białoruskiego reżysera Olega Żiugżdę.

Jak pisze Juliusz Kleiner „Akcja opiera się na kaprysach przypadku – ale w owym szaleństwie przypadku jest metoda. […] Wśród osób dramatu jest kobieta, jakby stworzona na małżonkę Kirkora – Alina; tymczasem Kirkor Balladynę dostanie za żonę. Chodzi po lesie nadgoplańskim człowiek, na kochanka Goplany stworzony – Filon; lecz ona rozmiłuje się w rubasznym Grabcu-pijanicy. Cudowna korona czeka na czoło mądre i szlachetne [….] tymczasem najpierw głupca ozdobi, a potem zbrodniarkę”.

W „Balladynie” postaci świata rzeczywistego przeplatają się z magicznymi zjawami z baśni. Surowa w wystroju gospoda staje się na przemian malinowym chruśniakiem, lasem, pałacem, polem bitwy, czy salą sądową. Wszystko to za sprawą efektownych projekcji multimedialnych i aranżacji świetlnej. Muzyka Bogdana Szczepańskiego buduje nastrój spektaklu, a całość spina klamrą jeden z najbardziej lubianych utworów w wykonaniu Anny German „Tańczące Eurydyki”. Spektakl zrealizowany jest w konwencji żywoplanowo-lalkowej.

Na scenie występują między innymi Hanna Banasiak, Jarosław Cupriak, Tomasz Czaplarski, Elżbieta Grad, Monika Gryc, Adam Hajduczenia.

Czas trwania: 110 minut

Zwiastuny

Twórcy

Reżyseria: Oleg Żiugżda

Scenografia, lalki: Walery Raczkowski

Kostiumy: Nadzieja Jakowlewa

Muzyka: Bogdan Szczepański

Projekcje multimedialne: Daniel Żiugżda

Opinie naszych widzów (4)

 • 10,0/ 10

  Ciekawe przedstawienie, najbardziej wzruszył mnie wątek matki odrzuconej prze Balladynę, rewelacyjne zagrana rola przez aktorkę. Świetnie wkomponowane marionetki i drewniame figury. Bardzo dobrt spektakl, polecam!

  ma.....@gm...il.com / 02 kwietnia 2023

 • 10,0/ 10

  Nawet młodzież dwunastoletnia była pod wielkim wrażeniem spektaklu.

  sl.....@....pl / 17 stycznia 2022

 • 10,0/ 10

  Doskonała gra aktorska !

  ka.....@in...ia.pl / 16 stycznia 2022

 • 10,0/ 10

  Śmiem twierdzić, że co jeden spektakl to lepszy :)) Było to genialne przypomnienie lektury szkolnej :)) pozdrawiam

  at.....@....pl / 16 stycznia 2022

Olsztyński Teatr Lalek - Adres i dojazd

Bartosza Głowackiego 17
Olsztyn

http://www.teatrlalek.olsztyn.pl/

Kup bilet