O filozofii, tragedii oraz tym, co je łączy i dzieli | Spotkania filozoficzno-literackie (III) - zdjęcie O filozofii, tragedii oraz tym, co je łączy i dzieli | Spotkania filozoficzno-literackie (III) - zdjęcie

Średnia ocena

1 oddany głos

7,0 / 10

O filozofii, tragedii oraz tym, co je łączy i dzieli | Spotkania filozoficzno-literackie (III)

Zapraszamy na trzecie i ostatnie spotkanie w ramach cyklu filozoficzno-literackiego. Podczas spotkań rozmawiamy o nie zawsze łatwych, ale inspirujących i skłaniających do refleksji relacjach między grecką tragedią a filozofią. Ukazując tragiczną lub absurdalną naturę ludzkiego losu, grecka tragedia przedstawiała inny wymiar mądrości niż zafascynowana przejrzystością i racjonalnością filozofia. Dlatego często zachodził między nimi konflikt. Jego wymiar ukazany zostanie na przykładzie słynnych dramatów, m.in. W. Szekspira.

"Niedojrzali poeci imitują; dojrzali poeci kradną" (fragmenty: Thomas S. Eliot "Kto to jest klasyk i inne eseje", Harold Bloom "Lęk przed wpływem. Teoria poezji") to temat ostatniego spotkania, podczas którego skupimy się na koncepcji "lęku przed wpływem" Harolda Blooma. Będzie ona dla nas punktem wyjścia do rozważań na temat długiej historii artystycznej rywalizacji, twórczych rewizji i przekształceń, zapożyczeń i plagiatów. Zastanowimy się nad tym, czym jest kanon literacki, a także jak splendor kultury i tradycji może działać na młodego poetę paraliżująco.

Czas trwania: 90 minut

Twórcy

Oskar Hamerski - od 2005 r. w zespole Teatru Narodowego. Absolwent krakowskiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego (1999). W latach 1999-2003 aktor Teatru Nowego w Łodzi. Współpracował z Narodowym Starym Teatrem im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie, Düsseldorfer Schauspielhaus oraz z teatrami warszawskimi, takimi jak: Wytwórnia, Laboratorium Dramatu, IMKA, Centrala Warszawa, a także z Teatrem Polskiego Radia i Teatrem Telewizji Polskiej. Związany z warszawską grupą artystyczną "Pożar w burdelu". Laureat nagrody prezydenta Łodzi (2001) oraz nagrody na 30. Opolskich Konfrontacjach Teatralnych (2005) za rolę Konrada w "Wyzwoleniu" Stanisława Wyspiańskiego, w reżyserii Mikołaja Grabowskiego w Narodowym Starym Teatrze w Krakowie.

Karolina Rychter - filozofka, dziennikarka (pisze m.in. dla portalu Culture.pl, magazynu Vogue Polska, miesięcznika Znak). W 2015 r. obroniła na Wydziale Filozofii UW doktorat "Znaczenie literatury dla filozofii: Rorty, Cavell, Bloom" napisany pod kierunkiem prof. Jacka Hołówki. Interesują ją związki filozofii z innymi dyscyplinami. Pisze też o winie i kulinariach. Prowadzi wraz z Joanną Szumańską poświęconą literaturze stronę internetową "Praktyki Czytania". Wykłada na Uniwersytecie Warszawskim.

Joanna Szumańska - historyk teatru i sztuki, doktorantka w zakładzie Historii i Teorii Teatru w Instytucie Sztuki PAN, pełnomocnik dyrektora ds. teatru w Muzeum Łazienki Królewskie. Prowadzi wraz z Karoliną Rychter internetowy magazyn literacki "Praktyki Czytania".

Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie - Adres i dojazd

http://lazienki-krolewskie.pl/

Kup bilet