Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN - Wystawa stała - zdjęcie Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN - Wystawa stała - zdjęcie Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN - Wystawa stała - zdjęcie Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN - Wystawa stała - zdjęcie Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN - Wystawa stała - zdjęcie Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN - Wystawa stała - zdjęcie

Średnia ocena

92 oddanych głosów

9,3 / 10

Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN - Wystawa stała

WYSTAWA STAŁA:

Wystawa stała to podróż przez 1000 lat historii Żydów polskich – od średniowiecza do współczesności. Wystawa ma charakter narracyjny: zwiedzający zanurzy się w historii opowiadanej przez zabytkowe przedmioty, malowidła, instalacje interaktywne, rekonstrukcje i makiety, projekcje wideo, dźwięki i teksty. Mówimy o życiu, więc na każdym etapie wędrówki w przeszłość staramy się być jak najbliżej codziennego życia - oddajemy głos żydowskim kupcom, uczonym i artystom z danej epoki. Rabinom, gospodyniom domowym, politykom, kronikarzom i rewolucjonistom. Tym, którzy zginęli i tym, którzy przetrwali.

Wystawa składa się z ośmiu galerii, które opowiadają o kulturze i dziedzictwie polskich Żydów. Przedstawiamy w nich kolejne etapy w historii: od legend o przybyciu Żydów na te ziemie, przez pierwsze ich osadnictwo, rozwój kultury, różnorodności społecznej, religijnej i politycznej, burzliwe wydarzenia sprzed wieków i czas Zagłady, aż do współczesności.

Galeria "Dziedzictwo":

Galeria "Dziedzictwo" jest poświęcona kulturowemu dorobkowi polskich Żydów. Chcemy przypomnieć ludzi, których dokonania stały się dziedzictwem kolejnych pokoleń i nas dzisiaj. Chcemy pokazać ich niezwykłe biografie, w których odbicie znajduje wiele burzliwych wydarzeń historycznych. Jednocześnie chcemy też spojrzeć na sylwetki tych osób w świetle ich żydowsko-polskich korzeni.

Od końca XVIII wieku, wraz z postępującą emancypacją, coraz więcej Żydów wychodziło poza świat tradycji, uczestnicząc w życiu społecznym, politycznym i kulturalnym swojego otoczenia. Niektóre dziedziny stawały się im szczególnie bliskie – mieli do nich łatwiejszy dostęp niż do innych, bądź wybierali je, kierując się wyniesionymi z żydowskiej kultury wartościami. Zdarzało się również, iż do dziedzin, którymi się zajmowali, wnosili nową, wywodzącą się z żydowskiej tradycji perspektywę, niekiedy mającą też związek z ich polskimi korzeniami. Ich osiągnięcia, niektóre uznane na arenie międzynarodowej, inne znane lepiej w polskim bądź w żydowskim świecie – mają wartość uniwersalną.

Do pokazania w galerii "Dziedzictwo" wybraliśmy 26 postaci, reprezentujących różne obszary twórczości i działalności – sztukę, literaturę, muzykę, teatr i film, nauki ścisłe i humanistyczne, prawo, edukację, ekonomie, politykę. Ich dorobek jest ważny dla cywilizacji światowej, polskiej lub żydowskiej. Zestawione biografie bohaterów galerii ukazują szerokie spektrum dziedzin i obszarów życia, w których zaznaczyli swoją obecność polscy Żydzi oraz różnorodność życiowych losów i relacji z żydowskim światem. Wszyscy są polskimi Żydami w tym sensie, że urodzili się i na ogół wychowali w Polsce lub na ziemiach polskich. Jedni dorastali w rodzinach religijnych, inni – w zasymilowanych, niektórzy – zmienili wyznanie. Wielu z nich porzuciło świat tradycji lub wyjechało z Polski, jednak fakt wychowania w świecie polsko-żydowskich wartości nie pozostawał bez wpływu na ich życiowe wybory.

Ta konstelacja bohaterów tworzy zbiorowy portret polskich Żydów, w całej jego różnorodności, widziany poprzez życie i osiągnięcia jednostek, które są jednocześnie wyjątkowe i reprezentatywne. Ich losy rozgrywały się na styku wielu kultur, cechowało je otwarcie na świat. Mamy nadzieję, iż ich historie, osiągnięcia i reprezentowane przez nich wartości staną się źródłem inspiracji także dla nas dzisiaj i dla przyszłych pokoleń.

Realizacja

Za sfinansowanie oraz realizację procesu projektowania i produkcji wystawy stałej odpowiadało Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny w Polsce.

Powstanie wystawy było możliwe dzięki wsparciu darczyńców z całego świata.

Opinie naszych widzów (36)

 • 10,0/ 10

  Bardzo ciekawe miejsce. Spędziłyśmy w muzeum 5 godzin, ale zabrakło nam sił, żeby dokładniej obejrzeć ostatnie sale. Wrócę tam jeszcze. To jest miejsce, które zmienia myślenie i nie pozostawia obojętnym...

  Jo.....@....pl / 21 sierpnia 2022

 • 10,0/ 10

  Ekspozycja wsparta środkami multimedialnymi przemawia do wyobraźni myślę każdego widza bez względu na wiek. momentami przejmująca i wzruszająca. Brawo

  jm.....@in...ia.pl / 07 lipca 2021

 • 10,0/ 10

  Powinien tu przyjść każdy kto mieszka w Polsce

  an.....@....pl / 23 lutego 2020

 • 10,0/ 10

  Pouczająca, ciekawa, nowoczesna i wzruszająca

  ma.....@....pl / 18 grudnia 2019

 • 10,0/ 10

  ogrom faktów przedstawiony w przystępny sposób

  bg.....@on...et.pl / 15 grudnia 2019

 • 10,0/ 10

  Bardzo mi się podobała koncepcja muzeum ,uważam ze dwie godziny na obejrzenie wystawy stałej i czasowej za pierwszym ,czasami jedynym razem jest czasowo nie możliwe w ciagu dwóch godzin tymbardziej ,że wstep był o 18 a wystawa czasowa była czynna do godz. 18.. dlaczego więc zapłaciłam za jej oglądanie .Jeżeli ktoś chce zapoznać się z wersją z audioprzewodnika i czytać teksty pod eksponatami .Skupiłam się na historii do II wojny światowej , której nie znałam.Jak się wchodzi do sal ekspozycyjnych jest zamieszanie spowodowane tłokiem potem to się redukuje ,lepiej by było wpuszczać widzów co 10-15 minut by nie było zatorów . Na pewno wrócę jeszcze nie raz bo czuję nie dosyt .Jestem pod dużym wrażeniem.

  na.....@gm...il.com / 02 października 2019

 • 10,0/ 10

  piękna historia opowiedziana bardzo sugestywnie. przechodzi się jak przez bajkę niestety zakończenie jest smutne. Wspaniała lekcja tolerancji (i tego co nie tolerancja powoduje) i historii Polski i Polaków wyznania hebrajskiego

  tm.....@sm...nd.pl / 21 marca 2019

 • 10,0/ 10

  Wspaniałe Muzeum,. na szczęście nie dotknięte ręką dobrej zmiany. Tak trzymać!

  ma.....@....pl / 11 marca 2019

 • 10,0/ 10

  Super, polecam każdemu.

  bo.....@....pl / 25 lutego 2019

 • 10,0/ 10

  Jestem zachwycona! Fenomenalnie roznorodny sposob przekazania tresci. W ten sposob unika sie momentow znurzenia, ktore zdarzaja sie nawet w najciekawszych muzeach. Wystawa posiada kilka walorow ....historia Zydow polskich....nade wszystko historia Polski. Nie ma kultury polskiej bez Zydow. Gdyby nie era "polskich Zydow" kultura tego narodu bylaby o wiele skromniejsza. Muzeum na najwyzszym swiatowym poziomie i bardzo mila obsluga. Dziekuje!

  ko.....@ho...il.com / 18 listopada 2018

 • 10,0/ 10

  nie było żadnego spektaklu !!!!

  ai.....@po...ta.onet.pl / 13 października 2018

 • 10,0/ 10

  polecam, mega nowoczesny przekaz, kompendium wiedzy

  jo.....@gm...il.com / 25 sierpnia 2018

 • 10,0/ 10

  W tym muzeum poznajemy nie tylko historię judaizmu ale także Polski

  iw.....@gm...il.com / 05 lipca 2018

 • 10,0/ 10

  Przepiękne muzeum ze znakomitą ekspozycją. Znakomite uzupełnienie wiedzy historycznej.

  je.....@....pl / 03 lipca 2018

 • 10,0/ 10

  Polecam

  va.....@gm...il.com / 19 marca 2018

 • 10,0/ 10

  Wygodne buty i koniecznie słuchawki wypożyczyć jako przewodnik 😉

  be.....@tl...en.pl / 18 marca 2018

 • 10,0/ 10

  Swietne muzeum, masa informacji przedstawiona w niezwykle dogodny sposob. Warto sie wybrac, zwiedzic. Nie kosztuje to duzo, a mozna poszerzyc swoja wiedze i spedzic dobrze troche czasu.

  il.....@gm...il.com / 12 marca 2018

 • 10,0/ 10

  Wstrząsająca jest świadomość, że tyle zła może ucznić człowiek człowiekowi

  pk.....@....pl / 11 marca 2018

 • 10,0/ 10

  Wspaniale zrobione Muzeum, absolutnie nie jest nudne, duzo interakcji ze zwiedzającym, Nie przepadam za muzeami ale to zasługuje na uwagę i można spędzić wyśmienicie czas. Polecam!!!!!!!!!!

  Ku.....@tl...en.pl / 19 lutego 2018

 • 10,0/ 10

  Co prawda nie dowiedzieliśmy się niczego, czego wcześniej byśmy nie wiedzieli, ale był to dobrze spędzony czas, a ekspozycje w czytelny i łatwo przyswajalny sposób przedstawiały dzieje narodu żydowskiego.Dziękujemy!

  ba.....@....pl / 15 lutego 2018

 • 10,0/ 10

  Wystawa multimedialna, robi wrażenie. Bardzo polecam

  du.....@....pl / 08 stycznia 2018

 • 10,0/ 10

  Za mało czasu na tak super ciekawą wystawę.

  D......@pr...st.pl / 04 grudnia 2017

 • 10,0/ 10

  Poprawy wymaga lokalizacja cyfrowych oznaczeń poszczególnych działów ekspozycji, które wykorzystywane są przez elektroniczny system indywidualnego przewodnika.

  hw.....@pl...et.pl / 19 października 2017

 • 10,0/ 10

  W prosty i ciekawy sposób pokazana histroria

  kr.....@....eu / 08 października 2017

 • 10,0/ 10

  Ekspozycje Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN są przygotowane w sposób umożliwiający poznanie historii przez osoby w różnym wieku i o rożnych zainteresowaniach.

  ja.....@....onet.pl / 13 września 2017

Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN - Adres i dojazd

ul. Mordechaja Anielewicza 6, Warszawa

http://www.polin.pl/pl

Kup bilet
× 1 osoba obecnie przegląda tę ofertę.