Święte Ikony Kijowa i Czernihowa - zdjęcie Święte Ikony Kijowa i Czernihowa - zdjęcie Święte Ikony Kijowa i Czernihowa - zdjęcie Święte Ikony Kijowa i Czernihowa - zdjęcie Święte Ikony Kijowa i Czernihowa - zdjęcie Święte Ikony Kijowa i Czernihowa - zdjęcie Święte Ikony Kijowa i Czernihowa - zdjęcie Święte Ikony Kijowa i Czernihowa - zdjęcie

Średnia ocena

3 oddane głosy

7,0 / 10

Święte Ikony Kijowa i Czernihowa

Wystawa Święte Ikony Kijowa i Czernihowa ma na celu ukazanie dorobku kultury Kościoła Wschodniego, który jest mało znany i niedoceniany. To właśnie w Kijowie działał przez stulecia jeden z najprężniejszych ośrodków intelektualnych i artystycznych prawosławia, którego wpływ na kulturę europejską był imponujący.

Na wystawie przedstawiamy dzieła sztuki związane z ośrodkami religijnymi Kijowa i Czernihowa. Pokazujemy zarówno ikony jak i przekazy ikonograficzne w postaci rycin i fotografii ukazujących nieistniejące już zabytki. Archiwalne fotografie dokumentują proces zniszczeń w okresie stalinowskim, podczas okupacji niemieckiej i teraz w czasie inwazji rosyjskiej. Wyjątkowym eksponatem na wystawie są drzwi ikonostasowe i drzwi diakońskie z ikonostasu z Lipowca na Bracławszczyznie datowane na poł. XVIII w. (zbiory Muzeum Narodowego w Krakowie). Pokażemy także starodruki ze zbiorów Centrum Kultury Prawosławia w Warszawie.

Bilet na wystawę „Święte Ikony Kijowa i Czernihowa ” obowiązuje także na wystawę czasową „Garaże i

inne pejzaże zimowe. Obrazy Krzysztofa Klimka”

Opinie naszych widzów (1)

  • 10,0/ 10

    Pan Profesor mówił bardzo ciekawie. Wspaniale spędzany czas na Wystawie.

    be.....@....pl / 13 lutego 2023

Muzeum Archidiecezji Warszawskiej - Adres i dojazd

ul. Dziekania 1
Warszawa

http://maw.art.pl/

Widzowie, którym podobało się to wydarzenie, byli również na:

Inne wydarzenia w tej instytucji:

Kup bilet
× 1 osoba obecnie przegląda tę ofertę.