SPOTKANIE CZASÓW Janusz Bogucki – rysunek, gwasz; Michał Bogucki – malarstwo / wystawa czasowa - zdjęcie SPOTKANIE CZASÓW Janusz Bogucki – rysunek, gwasz; Michał Bogucki – malarstwo / wystawa czasowa - zdjęcie SPOTKANIE CZASÓW Janusz Bogucki – rysunek, gwasz; Michał Bogucki – malarstwo / wystawa czasowa - zdjęcie SPOTKANIE CZASÓW Janusz Bogucki – rysunek, gwasz; Michał Bogucki – malarstwo / wystawa czasowa - zdjęcie SPOTKANIE CZASÓW Janusz Bogucki – rysunek, gwasz; Michał Bogucki – malarstwo / wystawa czasowa - zdjęcie

SPOTKANIE CZASÓW Janusz Bogucki – rysunek, gwasz; Michał Bogucki – malarstwo / wystawa czasowa

Wystawa Spotkanie czasów jest artystycznym spotkaniem dwóch osobowości, które odegrały znaczącą rolę w sztuce polskiej po 1945 roku, ojca – Janusza i syna – Michała, Boguckich. Jest ona także prowokującym do refleksji zestawieniem prac powstałych w dwóch różnych epokach najnowszej historii Polski.

Janusz Bogucki studiował pod kierunkiem Felicjana Szczęsnego Kowarskiego na warszawskiej ASP w latach 1934-1939. Po wojnie zajmował się historią sztuki, krytyką i działalnością wystawienniczą i, choć nadal tworzył, nie wystawiał swych prac publicznie. Michał Bogucki był studentem Stefana Gierowskiego na tej samej uczelni, lecz największą rolę w ukształtowaniu jego artystycznej, a także religijnej, osobowości odegrał Jerzy Nowosielski.

Najnowszym obrazom Michała Boguckiego powstałym w ciągu kilku ostatnich lat, odnoszącym się z jednej strony do tradycji Chrześcijaństwa i sztuki jego początków a z drugiej do wydarzeń kształtujących najnowszą historię, towarzyszą prace jego ojca z czasów walki ze zniewoleniem przez totalitarny system PRL-u. Sztuka nowoczesna, mimo że podlegała nieustannej inwigilacji SB była wówczas sferą, w której szczególnie przejawiało się pragnienie wolności. Nieznane rysunki Janusza Boguckiego z czasów jego udziału w Grupie Krakowskiej są ich niezwykłym świadectwem. Karykatury Tadeusza Kantora, Tadeusza Brzozowskiego i innych artystów z tego kręgu zadziwiają trafnością ujęcia i talentem satyryka. Z kolei niemal abstrakcyjne gwasze z lat osiemdziesiątych przypominają o poszukiwaniach sacrum, jakie przenikały wówczas twórczość wielu awangardowych artystów w Polsce. Działalności kuratorską Janusza Boguckiego przybliżają liczne i często nieznane fotografie z prowadzonej przez niego na tyłach Teatru Wielkiego w Warszawie „Galerii Współczesnej” a także z wydarzeń artystycznych organizowanych w warszawskich kościołach w latach osiemdziesiątych.

Prezentowane na wystawie 94 obrazy i rysunki pochodzą ze zbiorów rodziny oraz z kolekcji prywatnych.

________________________________________________________________-

Czas trwania: 19.11.2022 – 08.01.2023 r.

Godziny: wt-pt: 12 -18 | sob-nd: 12:00-16:00

Rodzaje biletów i ceny:

-> 15 zł/ normalny; 10 zł / ulgowy; 35 zł/ rodzinny

-> Bilet rodzinny: 2 (max) osoby dorosłe i 3 (max) dzieci do 18 r.ż.

Muzeum Archidiecezji Warszawskiej - Adres i dojazd

ul. Dziekania 1
Warszawa

http://maw.art.pl/