MALCZEWSKI. Wizja Ezechiela - wystawa czasowa (07.10.2023 – 07.01.2024 r.) - zdjęcie

Średnia ocena

3 oddane głosy

10,0 / 10

MALCZEWSKI. Wizja Ezechiela - wystawa czasowa (07.10.2023 – 07.01.2024 r.)

Od 7 października 2023 r. do 7 stycznia 2024 r. Muzeum Archidiecezji Warszawskiej można podziwiać blisko 30 dzieła Jacka Malczewskiego, w tym obrazy z ostatniego cyklu „Wizja Ezechiela”.

Ostatni wielki cykl malarski Jacka Malczewskiego „Wizja Ezechiela” zaczął powstawać w czasie I wojny światowej, a został ukończony już po odzyskaniu przez Polskę Niepodległości. Pozostaje on nadal jednym z najmniej znanych dzieł Jacka Malczewskiego. W zbiorach Muzeum Archidiecezji Warszawskiej znajduje się największy z należących do niego obrazów. Wystawa „Malczewski. Wizja Ezechiela” jest okazją porównania go z innymi pracami z tego cyklu. Towarzyszą im dzieła z wcześniejszych okresów twórczości artysty, ukazujące drogę jego myśli artystycznej. Wystawa jest okazją do refleksji nad historiozofią Malczewskiego ukształtowaną przez przeżywane w dzieciństwie wydarzenia Powstania Styczniowego, kontakt z twórczością poetów romantycznych, zwłaszcza Juliusza Słowackiego i najbardziej twórczymi nurtami sztuki europejskiej. Ważnym punktem wystawy jest nieprezentowane od dawna w Warszawie jedno z niekwestionowanych arcydzieł Jacka Malczewskiego, obraz ze zbiorów Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu „Po żniwie”.

Malarstwo Malczewskiego już za życia cieszyło się ogromną popularnością, która ciągle rośnie. Wystawa w MAW i zaplanowane wydarzenia są okazją do głębszego poznania tego wyjątkowego artysty i zrozumienia siły odziaływania jego obrazów.

Muzeum Archidiecezji Warszawskiej - Adres i dojazd

ul. Dziekania 1
Warszawa

http://maw.art.pl/

Kup bilet
× 2 osoby obecnie przeglądają tę ofertę.