Jak być Polakiem i niedrogo za to zapłacić - zdjęcie

Średnia ocena

30 oddanych głosów

7,6 / 10

Jak być Polakiem i niedrogo za to zapłacić

Gdzie się Polak zaczyna, a jak kończy? Czym właściwie jest Polak? A Polka? A Polko (poza tym, że generałem)? Czy polskość jest bardziej figurą taneczną czy retoryczną? A może potrawą? A w ogóle to czemu to wszystko tyle kosztuje i na co poszły nasze podatki?!  Na kogo liczyć, gdy samemu jest się pod kreską, a przede wszystkim: czy pomidorową podawać z ryżem czy z kluseczkami? 

Historia, którą wam opowiemy, dzieje się w wielu Polskach równoległych. Jednak nie tylko dlatego, że światy wyzierają do siebie przez szczeliny kwantowe, a łączącymi je korytarzami są czarne dziury. Głównie dlatego, że wiele jest Polsk. Między Polską A a Polską B są też Polska „Ą Ę” i Polska „XYZ”. 

Kiedy bohater najnowszej produkcji Klubu Komediowego pt. „Jak być Polakiem i niedrogo za to zapłacić” – nazwijmy go obywatelem petentem (w skrócie petentobywatelem) –  już miał stracić kwadrans na lekturę najnowszego numeru „Bezradnika inteligenta”, do jego drzwi dzwoni tajemnicza Ankieterka, upominająca się o spłatę długu wobec minionych (i przyszłych) pokoleń… I tak zaczyna się podróż w poszukiwaniu sedna polskości i kosztów z tym związanych, która zaprowadzi nas między innymi do Ministerstwa Niepewnego Jutra – najbardziej empatycznego resortu, o niewielkim przełożeniu. Nie posiada ono bowiem dostatecznych zasobów, by obsłużyć ustawiających się przed nim długich kolejek obywateli, próbujących uciec przed wojną polsko-polską na emigrację wewnętrzną. To znaczy przydział na wyjazd jest – tyle że na ryby. Podczas wędrówki przez nadwiślańskość poznamy także m.in. Alojzego Mieliznę – coacha smutku, działaczkę prowadzącą agitację wyborczą na rzecz Polskiej Partii Wyparcia, a także rodzimego Elona Muska – Leona Mózga.  

Na pytanie o to, jak być Polakiem i niedrogo za to zapłacić, postaramy się odpowiedzieć dysertacją fabularno-kabaretową ze szczególnym udziałem scen, monologów, wierszy i piosenek.Fabuła za to będzie jak obwarzanek: kresy historii urodzajne, a w środku pustka – czy też może tajemnica.

_________________________

Spektakl bierze udział w 29. Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.

Ogólnopolski Konkurs na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej ma na celu nagradzanie najciekawszych poszukiwań repertuarowych w polskim teatrze, wspomaganie rodzimej dramaturgii w jej scenicznych realizacjach oraz popularyzację polskiego dramatu współczesnego. Konkurs organizowany jest przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie.

W I etapie Konkursu spektakle ocenia Komisja Artystyczna w składzie: Jacek Sieradzki (przewodniczący), Dominik Gac, Andrzej Lis, Julia Lizurek, Wiesław Kowalski, Magdalena Rewerenda, Agata Tomasiewicz

Na scenie występuje Mateusz Lewandowski, Szymon Roszak, Weronika Nockowska, Magdalena Smalara.

Czas trwania: 100 minut

Twórcy

tekst: Mateusz Lewandowski, Karolina Norkiewicz, Michał Sufin

reżyseria: Michał Sufin

muzyka: Paweł Szamburski

scenografia: Michał Jońca

kostiumy: RISK made in Warsaw

Opinie naszych widzów (9)

 • 10,0/ 10

  Rozrywka na znakomitym poziomie. Świetna treść i znakomici aktorzy, Bardzo udany wieczór!

  ag.....@....pl / 17 lutego 2023

 • 10,0/ 10

  Świetne miejsce i atmosfera. Spektakl grany w takiej konwencji jaką lubię. Bylem tam pierwszy raz ale na pewno nie ostatni.

  wa.....@....pl / 12 lutego 2023

 • 10,0/ 10

  Nie tylko fajne, zabawne ale i mądre. Tekst "Dzwonek jest dla mnie" zostanie mi na całe życie.

  al.....@ga...ta.pl / 10 grudnia 2022

 • 10,0/ 10

  Bardzo udane wyjscie. Blyskotliwe dialogi, wspolczesne wydarzenia. Polecam!

  an.....@....pl / 27 listopada 2022

 • 10,0/ 10

  Sztuka świetnie zagrana, szczególnie w wykonaniu Pani Smalary - brawo! Zabawa przez cały spektakl. Sam początek tzn. wprowadzenie w formie takiego niby stand-upu dość kiepskie z niewyszukanym humorem i rozpoczęte z poślizgiem 12 minut.

  d......@on...et.eu / 22 września 2022

 • 8,0/ 10

  Doskonały tekst i świetna gra aktorska!

  al.....@in...ia.pl / 25 marca 2023

 • 8,0/ 10

  Bardzo zabawny inteligentny tekst, doskonałe wykonanie.

  to.....@po...ta.onet.pl / 17 stycznia 2023

 • 8,0/ 10

  Świetnie się ubawiliśmy, choć zhodnie z zapowiedzią konferansjera po dwóch minutach w salce skończył się tlen.

  do.....@gm...il.com / 21 sierpnia 2022

 • 5,0/ 10

  Niestety poziom kabaretów w TV a nie klubie

  ww.....@....pl / 03 marca 2023

Klub Komediowy - Adres i dojazd

https://www.komediowy.pl

Kup bilet
× 2 osoby obecnie przeglądają tę ofertę.