Pelcia, czyli jak żyć, żeby nie odnieść sukcesu - zdjęcie Pelcia, czyli jak żyć, żeby nie odnieść sukcesu - zdjęcie Pelcia, czyli jak żyć, żeby nie odnieść sukcesu - zdjęcie

Średnia ocena

211 oddanych głosów
46 zainteresowanych osób

9,3 / 10

Pelcia, czyli jak żyć, żeby nie odnieść sukcesu

Kiedy artysta podejmuje decyzję o wycofaniu ze świata, zaczyna się dochodzenie: czy to kwestia nieprzystosowania? Utraty talentu? Wyniosłości? I przede wszystkim: czy ma do tego prawo? Przywykliśmy do nieprzerwanej obecności gwiazd w przestrzeni medialnej, do ciągłych wiadomości na temat ich życia prywatnego i do konieczności bycia dostępnym dla widzów oraz dziennikarzy. Ale czy naprawdę jest to obowiązek artysty?

W autorskim spektaklu Joanny Szczepkowskiej, dojrzała kobieta przypadkowo spotyka młodego lidera ekstrawaganckiego zespołu muzycznego. Dla chłopaka wejście w świat bohaterki jest jak przekroczenie magicznego progu, za którym znajduje się nierealne doświadczenie i zaczyna wchodzenie w szaleństwo. Dwa zupełnie odmienne spojrzenia, dwie różne epoki i przede wszystkim – dwa pokolenia, koncertowo prowadzące ze sobą osobliwą grę, w której ścierają się dwie odmienne osobowości: samotna z wyboru i nieodnajdująca się we współczesnym świecie Marta oraz goniący za sukcesem, rozgłosem i ciągłym „dzianiem się” Piotr. Co wyniknie z tego spotkania? Jaką tajemnicę kryje Marta? I kim jest tytułowa Pelcia?

Na scenie występuje Joanna Szczepkowska, Jan Jurkowski .

Czas trwania: 120 minut

Realizacja

Autor: Joanna Szczepkowska

Reżyseria: Joanna Szczepkowska

Scenografia Joanna Szczepkowska

Opinie naszych widzów (89)

 • 10,0/ 10

  Spektakl genialny! Kameralna sala, jedynie dwóch aktorów na scenie, ale popis aktorski wspaniały, aż zatraca się poczucie przebywania w teatrze, po prostu namacalnie uczestniczy się w całej historii. Aktorzy świetnie ze sobą współgrają, Pani Szczepkowska wykreowała postać w sposób fenomenalny, a wachlarz emocji jaki dostarczył Pan Jurkowski był niesamowity. Z całego serca polecam tę sztukę każdemu.

  iz.....@po...ta.fm / 14 lutego 2020

 • 10,0/ 10

  Spektakl bardzo nam się podobał. Zdecydowanie wprowadził nieco radości w życie. Niezapomniane teksty i do tego kameralna atmosfera. Całość świetnie dopełnia wspaniała gra aktorska Pani Szczepkowskiej i krzyki Janka Jurkowskiego. Taki duet należy zobaczyć jeszcze raz.

  ro.....@....pl / 02 lutego 2020

 • 10,0/ 10

  Doskonałe przedstawienie. Gra pani Szczepkowskiej mistrzostwo świata, ale i młody aktor nie ustępował kroku. Świetna zabawa a zarazem sztuka dająca do myślenia, Zderzenie starego z młodym, pędzącego świata ze statycznym byciem.

  ja.....@so...rk.com.pl / 19 stycznia 2020

 • 10,0/ 10

  Świetny humor, świetna gra aktorska

  k......@....pl / 19 stycznia 2020

 • 10,0/ 10

  Spektakl bardzo mi się podobał, gra aktorska na naprawdę wysokim poziomie. Jednak podczas oglądania trochę przeszkadzała mi klimatyzacja. Bo raz było za ciepło, a raz za zimno.

  b......@gm...il.com / 13 stycznia 2020

 • 10,0/ 10

  spektakl fenomalnie zagrany poruszający i wzruszający mieszanka ironii komizmu iprawdy życiowej

  pi.....@gm...il.com / 09 stycznia 2020

 • 10,0/ 10

  Kameralność spektaklu pozwala poczuć się jak sąsiad podglądający główną bohaterkę. Klimat jaki tworzą aktorzy moją stworzyć tylko realne wydarzenia, człowiek "odpływa". Czytając opisy Pani Joanny Szczepkowskiej na temat tego przedstawienia często natrafiłam na sformułowanie "spektakl się dzieje", co zastanawiało mnie ogromnie. Jak spektakl grany tyle razy, napisany i wyuczony od pierwszej litery do ostatniej kropli może się dziać? Aby znaleźć na to odpowiedź trzeba przeżyć to widowisko ( używam tego określenia w pełni świadomie).

  fe.....@gm...il.com / 17 listopada 2019

 • 10,0/ 10

  Rewelacyjna Szczepkowska, ale i Jurkowski nie ustępował w talencie. Polecam serdecznie. Sztuka napisana fenomenalnie. Doskonale prowadzona intryga. Dziękuję bardzo za wspaniałą ucztę dla ducha!

  do.....@....pl / 20 października 2019

 • 10,0/ 10

  Doskonały tekst i świetna aktorstwo. Perełka w zalewie szmirowatych inscenizacji komediowych dla gawiedzi. Prawdziwy poważny teatr; kto nie widział - pędem na Żurawią!

  w......@ga...ta.pl / 10 października 2019

 • 10,0/ 10

  Wspaniały spektakl, byłyśmy zachwycone, a mi jako pianistce podobał się jeszcze bardziej :) Z pewnością wybiorę się jeszcze raz.

  da.....@gm...il.com / 02 października 2019

 • 10,0/ 10

  Znakomity tekst i świetna gra aktorska. Spektakl zmusza do refleksji, a jednocześnie jest pełen wyrafinowanego humoru i lekkości w spojrzeniu na trudne sprawy, z którymi borykamy się na co dzień. Gorąco polecam!

  ad.....@....pl / 27 września 2019

 • 10,0/ 10

  Spektakl jak się spodziewałam - rewelacyjny! Zarówno Jan jak i pani Szczepkowska na najwyższym poziomie. Polecam wszystkim!

  ol.....@gm...il.com / 26 września 2019

 • 10,0/ 10

  Polecam serdecznie! Spektakl jest idealny, gra aktorska na najwyższym poziomie. Ratujmy pingwiny!

  bu.....@....pl / 08 czerwca 2019

 • 10,0/ 10

  Wspaniała sztuka. Wiele emocji i pytań do przemyślenia. Gra aktorska na najwyższym poziomie. Napewno ponownie pojawię się na tym spektaklu.

  jo.....@gm...il.com / 06 czerwca 2019

 • 10,0/ 10

  Spektakl pełen energii, a jednocześnie spokojny. Pani Szczepkowska fantastycznie łączy momenty humorystyczne z tymi poważniejszymi. Na uwagę zasługuje gra Pana Janka Jurkowskiego, który świetnie odnajduje się w roli zagubionego przedstawiciela młodego pokolenia. Bardzo wiarygodna postać. Jeśli będę mieć okazję to wybiorę się na spektakl jeszcze raz. Gorąco polecam!

  ju.....@gm...il.com / 05 maja 2019

 • 10,0/ 10

  Wyśmienity spektakl. Jan Jurkowski wymiata.

  mo.....@....pl / 30 kwietnia 2019

 • 10,0/ 10

  Byłam po raz kolejny i za każdym razem zachwyca tak samo. Aktorzy grają świetnie, a między nimi wyczuwalna jest chemia, co jeszcze bardziej wzmacnia niesamowitą atmosferę TND :)

  al.....@ho...il.com / 25 kwietnia 2019

 • 10,0/ 10

  Jeśli za każdym razem poziom energii jest zbliżony do tego, który widziałam 13 lutego 2019, to aktorzy zasługują na owacje na stojąco. I tak było! I pomyśleć, że na tę sztukę trafiłam przez przypadek. Zupełnie jak bohaterowie na siebie. On - bez sensownej pracy, poukładanego życia i masy punktów za dorosłość. Za to z nieutulonym talentem. I ona, która wie, że sukces jest obciążeniem. A wszystko w świecie, w którym panuje maniera zaistnienia i niewiele ponadto. W świecie, w którym dyskurs mówi, że wszystko zależy od Ciebie (czytaj: możesz to spieprzyć według uznania). Najpierw raczej wymieniają komunikaty. Później zaczynają się słuchać. I to już jest inna jakość. I wtedy ona zabiera go do swojej głowy na wycieczkę. I niby to wszystko dziwne, ale z drugiej strony czy można zaufać komuś, kto w takim świecie zwyczajnie wygląda i normalnie żyje? To opowieść o wielu rzeczach, w tym o fenomenie rozmowy (to wtedy, gdy z interakcji zapamiętujemy nie tylko siebie). I o tym, że nie ma nic złego w technologii, póki nie zasłania drugiego człowieka. Póki jest środkiem, a nie celem. Póki ciągle nie patrzysz czy nikt inny, bardziej znany, do Ciebie nie dzwoni. I o tym, że jesteśmy istotami społecznymi. I potrzebujemy innych. I gdyby próbować wypisywać wszystkie tematy, które się tam pojawiają, to starczyłoby na roczne seminarium o współczesności. Tylko może nie jest ważne, co dzieło mówi, tylko co robi? To robi energię. Więc po prostu najlepiej iść i zobaczyć. Albo poczuć.

  an.....@gm...il.com / 21 marca 2019

 • 10,0/ 10

  Spektakl jest genialny! Ukazuje relacje międzyludzkie i międzypokoleniowe; zza niezwykle wyraźnie naszkicowanych postaci, wyglądają wszelkie niedostatki codziennej komunikacji i nasze marzenia, o tym, żeby być zauważonym, usłyszanym, żeby znaczyć. Gra Joanny Szczepkowskiej to absolutny majstersztyk; partnerujący jej Jan Jurkowski jest bardzo autentyczny i przekonujący; rewelacyjnie pokazuje hałaśliwość, rozedrganie, samotność i pragnienia młodego pokolenia.

  ma.....@gm...il.com / 11 marca 2019

 • 10,0/ 10

  Poruszający spektakl, świetna gra aktorska, klimatyczne miejsce. Polecam!

  gu.....@gm...il.com / 04 marca 2019

 • 10,0/ 10

  Z przyjemnością wybiorę się jeszcze raz.

  sa.....@....pl / 28 lutego 2019

 • 10,0/ 10

  Pani Joanno to był zaszczyt i przyjemność być częścią tego spektaklu! Przeżywałam te wszystkie emocje razem z Martą i Piotrem. A po tak wspaniałym spektaklu jeszcze bardziej utwierdzam się w przekonaniu, że należy sztuką karmić swoje życie i duszę. Było pięknie! Dziękuję!

  za.....@gm...il.com / 26 lutego 2019

 • 10,0/ 10

  Niezależnie od tego, który raz jestem na Pelci, zawsze wychodzę mocno przejęta tym, co zobaczyłam...

  an.....@....pl / 26 lutego 2019

 • 10,0/ 10

  Kolejny raz i kolejne silne przeżycia związane z tym spektaklem! Pani Szczepkowska przekonująco napisała postacie miotające się w swoich światach. Współczułam i wkurzałam się na nie jednocześnie, co jest też zasługą tego, jak i Marta i Piotr zostali zagrani. Aż dziwne, że Pelcia nie jest grana na większych scenach, w 100% na to zasługuje!

  an.....@....pl / 07 lutego 2019

 • 10,0/ 10

  Spektakl absolutnie bezbłędny w każdym aspekcie. Pomysł, scenariusz, aktorstwo - sama klasa. Klimat teatru nie do podrobienia.

  ma.....@gm...il.com / 05 lutego 2019

Kalinowe Serce - Adres i dojazd

ul. Krasińskiego 25, Warszawa

http://www.kalinoweserce.pl/

Kup bilet
× 2 osoby obecnie przeglądają tę ofertę.