The other side of dance | Diana Niepce - zdjęcie

The other side of dance | Diana Niepce

To 35-minutowe solo, w którym tancerka i performerka Diana Niepce przywołuje na scenie estetyki i języki różnych ciał, które tworzyły historię tańca. Jak mówi: „Chcę poddawać archiwum tańca obserwacji, chcę zrozumieć hierarchię, która organizuje ciało w tańcu, zrozumieć tajemnicę ruchu. Jak dotrzeć do ukrytej strony historii tańca, w której ciało nie było na wykluczonej pozycji? Jak nienormatywne ciała odnajdywały w tańcu swoje miejsce?”. Niepce przywołuje historię tańca, jego różnych gatunków, zanurza się w przeszłości i rzuca wyzwanie swojemu ciału, które odwzorowuje różne, także nienormatywne reprezentacje. Tancerce towarzyszą na scenie trzej „ asystenci – wykonawcy” partnerujący jej w wymagającej, brutalnej podróży przez alternatywne archiwum tańca, w którym pojawiają się nawiązania do technik i poszukiwań takich tancerzy i tancerek jak: Bill Shannon, Claire Cunningham, David Toole, Neil Marcus, Michael Turinsky, Lisa Bufano, Raimund Hoghe, Artur Żmijewski. Ta swoista choreografia archiwum, której dokonuje Niepce w swoim intensywnym i radykalnym solo pozwala wyłonić się nowemu ciału w tańcu i ustanawia jego miejsce, na styku żywej materii i technologii.

Premiera performansu odbyła się 2022 roku na festiwalu Citemor w Coimbrze.

Po spektaklu odbędzie się rozmowa w jęz. angielskim z Dianą Niepce, którą poprowadzi reżyserka i kuratorka projektu POKAŻ JĘZYK Justyna Wielgus. Rozmowa potrwa około 45 minut i będzie tłumaczona na jęz. polski i PJM.

W 2014 roku doznała upadku z trapezu, który spowodował tetraplegię (paraliż czterokończynowy), co wpłynęło na głębokie przeformułowanie jej artystycznej tożsamości. Od tego czasu Diana jako tancerka i performerka poszukuje w swoich pracach nowych możliwości wyrazu, nowego języka, który wprowadza w ustanowione konwencje tańca ciało z niepełnosprawnością. Jej prace to m.in. Raw a Nude (2019) z Marianą Tengner Barros, 12 979 Days (2019), Duet (2020),T4 (2020) i Anda, Diana (2021)

Czas trwania: 35 minut

Zwiastuny

Występują

Kierownictwo artystyczne i interpretacja: Diana Niepce

Wsparcie kreacji i ruchu, interpretacja: Ana Sofia Leite

Wsparcie badawcze: Carlos Oliveira

Muzyka: Gonçalo Alegria

Reżyseria światła: Carlos Ramos

Kostium: Silvana Ivaldi

Scenografia: Bruno Capucho – Ohcupa

Olinowanie: Ricardo Paz i Telma Pinto

Kierownictwo produkcji i zarządzania: Filipe Metelo i Patrícia Soares

Dom produkcyjny: Produkcja Fusion

Rezydencja artystyczna: PACT Zollverein (DE), Biblioteka Marvila – CML, O Espaço do Tempo, Oliva Creative Factory – CMSJM, Teatro da Cerca de São Bernardo

Koprodukcja: Festiwal Citemor

Wsparcie: Generalna Dyrekcja Sztuki | Ministerstwo Kultury, Fundacja GDA

Diana Niepce jest portugalską tancerką, choreografką i pisarką na co dzień żyjącą w Lizbonie. Jako tancerka i performerka współpracowała m.in. z Company Rosas, Felixem Ruckertem, Willim Dornerem, zespołem La Fura dels Baus, Jérômem Belem, Aną Borralho i Joaõ Galantem i Teatrem 21.

Centrum Sztuki Włączającej / Teatr 21 - Adres i dojazd

https://teatr21.pl/

Kup bilet
× 2 osoby obecnie przeglądają tę ofertę.