Skrzypek na dachu - zdjęcie Skrzypek na dachu - zdjęcie Skrzypek na dachu - zdjęcie Skrzypek na dachu - zdjęcie Skrzypek na dachu - zdjęcie Skrzypek na dachu - zdjęcie

Średnia ocena

4 oddane głosy

9,2 / 10

Skrzypek na dachu

Przedstawianie komukolwiek musicalu Jerry’ego Bocka nie jest potrzebne: Anatewka i jej mleczarz Tewje to miejsce i postać, które weszły do kultury popularnej – takiej, która przecina podział na „wysokie” i „niskie” nie tyle sytuując się pośrodku, na „średnim” poziomie, co raczej skutecznie trafiając do wszystkich kręgów. Czy nie należy to w ogóle do zasadniczych cech musicalu, zarówno teatralnego, jak i filmowego? Musical jest czymś specyficznie amerykańskim, co w Stanach Zjednoczonych, a zwłaszcza w Nowym Jorku, otoczone jest osobną, własną postacią kultury. Jego europejskim odpowiednikiem nie jest ani opera, ani operetka. Muzyczna otwartość musicalu, łatwość, z jaką adaptuje pomysły z rodzajów muzyki, jazzu, muzyki ludowej i popularnej, świadczą, że wyrastał w świecie nieco odmiennym niż niedawna jeszcze Europa. Skrzypek na dachu jest jednak zarazem na wskroś europejski, chociaż przywołuje obraz Europy bezpowrotnie utraconej, Europy sztetli, cadyków i rabinów – świata, którego wspomnienie jest zarazem ożywczym źródłem i największym wyrzutem sumienia naszego kontynentu.

Na scenie występują między innymi Damian Konieczek jako Tewie, Barbara Kubiak jako Gołda, Magdalena Wilczyńska-Goś jako Cajtla, Natalia Puczniewska jako Hudel, Monika Mych-Nowicka jako Chawa, Piotr Friebe jako Motel.

Czas trwania: 170 minut

Realizacja

kierownictwo muzyczne: Aleksander Gref

reżyseria i choreografia: Emil Wesołowski

scenografia: Ryszard Kaja

kierownictwo chóru: Mariusz Otto

Opinie naszych widzów (2)

  • 10,0/ 10

    Przedstawienie bardzo dobre. Połączenie musicalu z tańcem operowym imponujące

    to.....@gm...il.com / 24 lutego 2020

  • 10,0/ 10

    Fantastyczny spektakl, przygotowany z rozmachem. Pełen profesjonalizm aktorów. Gratuluję!

    s......@....pl / 23 lutego 2020

Teatr Wielki im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu - Adres i dojazd

http://www.opera.poznan.pl/

Kup bilet