Chcecie zabrać swoją pociechę na spektakl, który pobudza wyobraźnię? A może macie ochotę obudzić w sobie wewnętrzne dziecko? Świetnie się składa, bo z okazji Dnia Dziecka zabieramy Was w podróż po magicznych spektaklach, które zachwycają i pobudzają wyobraźnię bogatą scenografią, kostiumami, muzyką, charakteryzacją i wspaniałą fabułą.

Międzynarodowy Dzień Dziecka – skąd się wzięło to święto? Geneza jego powstania sięga 1925 roku, gdy przedstawiciele różnych państw zwołali Światową Konferencję na Rzecz Dobra Dzieci. Jednak święto zostało powszechnie ustanowione przez ONZ dopiero w 1954 roku, a jego coroczne obchody zyskały popularność na całym świecie.

Polecamy Wam aż 10 spektakli – 5 dla dzieci i 5 dla dorosłych. Każdy z nich jest wyjątkowy i każdy z nich przeniesie Was do niezwykłego świata atrakcji dla dzieci.

Dzień Dziecka 2023: najciekawsze wydarzenia dla dzieci

1. Warszawa: Teatr Rampa „Niekończąca się historia”

Pamiętacie film z lat 80. „Niekończąca się opowieść”? Znów macie okazję przenieść się do niesamowitej krainy Fantazjany, gdzie czekają na Was nie tylko magiczne przygody, ale też niebezpieczeństwa zaczarowanego świata.

Wspaniała książka Michaela Endego lub też jej ekranizacja z lat 80. to jedno z najlepszych wspomnień z dzieciństwa wielu dorosłych. Dlatego niezależnie od tego, ile macie lat, możecie mieć pewność, że zakochacie się w tej teatralnej kontynuacji. Bo Niekończąca się historia to spektakl familijny stworzony dla małych i dużych miłośników teatru.

Podczas przedstawienia w Teatrze Rampa widzowie wezmą udział w Wielkim Poszukiwaniu Atreju razem z już dorosłym Bastianem i jego synem. Bo akcja będzie odbywać się 30 lat później od ostatnich przygód bohatera. 

2. Warszawa: Bohema House Teatr Ekologiczny „Calineczka. Magia tkwi w naturze”

Nie od dziś wiadomo, że dzieci uwielbiają odkrywać nowe rzeczy. Dlatego z pewnością zachwyci ich teatralno-akrobatyczne widowisko Calineczka. Magia tkwi w naturze. Ale uwaga!  Spektaklem zachwycą się również dorośli. Bo widowiskowe popisy wokalne, taneczne i akrobatyczne oczarują każdego. 

Przedstawienie opowiada znaną historię Calineczki, podczas której dzieci dowiedzą sięrównież, jak dbać o planetę. Bohema House Teatr Ekologiczny to prawdopodobnie jedyny taki teatr, w którym porusza się kwestie związane ze zmianami klimatycznymi i degradacją środowiska. 

To niezwykły sposób na wytwarzanie dobrych nawyków, edukację i spędzenie wyjątkowego czasu w teatrze.

3. Kraków: Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie „Opowieść wigilijna”

Bogata scenografia, kolorowe kostiumy, klimatyczne oświetlenie i zachwycająca charakteryzacja w Opowieści wigilijnej sprawiają, że spektakl ten jest arcyciekawy nie tylko dla dzieci. Historia ta inspirowana jest opowiadaniem Charlesa Dickensa z czasów wiktoriańskich, w której ponury i nieszczęśliwy skąpiec nawiedzany jest przez duchy.

Tajemniczą fabułę dopełnia niesamowita inscenizacja, która wprowadza publiczność w wyjątkowy nastrój. Bo interpretacja ponadczasowego tekstu jest magiczna.

4. Wrocław: Teatr Polski we Wrocławiu „Błękitny Pies”

Słyszeliście o książce Beaty Majchrzak „Opowieść o błękitnym psie, czyli o rzeczach trudnych dla dzieci”? Tekst został nagrodzony w III Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren, a dziś można zobaczyć jego adaptację teatralną w Teatrze Polskim we Wrocławiu.

Błękitny Pies w niezwykły sposób porusza trudne tematy i daje nadzieję, uczy empatii i wrażliwości. A podczas spektaklu można zanurzyć się nie tylko w emocjonalną historię, lecz dodatkowo zachwycić się cudowną muzyką, znakomitą scenografią i widowiskowym tańcem. 

Bohaterami są dzieci, które zmagają się z niepełnosprawnościami, autyzmem lub chorobami. Na swojej drodze spotykają tytułowego, błękitnego psa, który pomaga im odnaleźć się w otaczającej ich rzeczywistości, a także zaakceptować i pokochać siebie. To wszystko w pięknej, baśniowej krainie, na wielobarwnej łące. 

5. Olsztyn: Olsztyński Teatr Lalek „Czerwony Kapturek”

Chociaż większość dzieci zna historię o Czerwonym Kapturku, to na pewno zachwyci je też teatralna wersja baśni. Wspaniała scenografia, bajkowe kostiumy, niesamowite światła i dźwięki pobudzają wyobraźnię i fascynują. 

A wyjątkową atmosferę Czerwonego Kapturka tworzy też miejsce akcji, która dzieje się w klimatycznym lesie pełnym drzew, ptaków, roślin i… niebezpieczeństw. Bo w okolicy mieszka rodzina wilków. Jedynie gajowy wie, że jeden z nich zagraża okolicznym mieszkańcom. 

Dzień Dziecka 2023: najciekawsze wydarzenia dla dorosłych

6. Warszawa: Teatr Polski im. Arnolda Szyfmana „Awantura w Chioggi”

Miejsce, w którym możecie podziwiać zjawiskową scenografię to Teatr Polski im. Arnolda Szyfmana w Warszawie. Dzięki wiernemu odwzorowaniu malowniczego, włoskiego miasteczka, w Awanturze w Chioggi możecie poczuć się tak, jakbyście naprawdę tam byli. Dodatkowo aktorzy doskonale odgrywają role tamtejszej społeczności – temperamentnych, żywiołowych rybaków i figlarnych oraz gadatliwych kobiet.

Włoski klimat małej miejscowości budują też piętrowe, ceglane kamieniczki w odcieniach czerwieni, drewniane okiennice, a także nastrojowe latarnie ozdabiające fasady budynków. W scenografii zadbano też o detale, takie jak suszące się w oknach pranie i stojące przed domami wiklinowe kosze. Co więcej, na potrzeby przedstawienia zbudowano tzw. tartanę, czyli łódź żaglową, której przez kilkaset lat do połowy XX wieku używano m.in. do połowu ryb.

7. Warszawa: Studio Buffo „Romeo i Julia”

Jeśli chcielibyście odkryć coś absolutnie zachwycającego, czego widok obudzi w Was wewnętrzne dziecko, zobaczcie spektakularny i widowiskowy musical w 3D Romeo i Julia w Studio Buffo. Show zadziwi Was współczesną i nowoczesną adaptacją romantycznej opowieści o miłości i marzeniach.

Jednak podczas spektaklu możecie liczyć nie tylko na porywającą i emocjonalną historię, lecz dodatkowo zachwycić się różnorodną muzyką, widowiskowym tańcem i efektami specjalnymi na miarę XXI wieku, które zapierają dech w piersiach. 

Możecie spodziewać się oszałamiających animacji w 3D, prawdziwego deszczu i robiących wrażenie świateł. To oraz wiele więcej oryginalnych rozwiązań scenograficznych sprawi, że świat bohaterów będzie na wyciągnięcie ręki.

8. Warszawa: Teatr Żydowski „Circus Kafka”

Kolorowy i abstrakcyjny świat, który absolutnie Was pochłonie, to Circus Kafka w Teatrze Żydowskim.

Przedstawienie obfituje w osobliwych bohaterów, takich jak Gregor Samsa – człowiek insekt, mistrz ucieczek – Harry Houdini, a co najważniejsze – Franz Kafka. Oni i inne groteskowe postacie tworzą cyrkową trupę, czyli Circus Kafka, prowadzoną przez ojca Franza, od którego trudno jest się uwolnić. 

Również dla widzów dziwaczne postaci są wyjątkowo magnetyzujące. Ich charakteryzacja i kostiumy w połączeniu z surrealistyczną scenografią wywołują szereg emocji – od zachwytu, przez lęk, aż po grozę.

9. Kraków: Teatr Współczesny w Krakowie „Seks po krakosku”

Seks po krakosku dzieje się w wyjątkowym miejscu i w wyjątkowych czasach. Akcja spektaklu rozgrywa się na początku XX wieku w dawnej stolicy Polski. Fabuła nawiązuje do polskiego seksuologa, Stanisława Kurkiewicza, który wprowadził termin „seksuologia”. Co ciekawe, lekarz przyjmował pacjentów dokładnie w miejscu, w którym odbywa się spektakl, czyli przy ul. Starowiślnej 21, gdzie obecnie mieści się siedziba Teatru Współczesnego. 

Scenografia doskonale oddaje charakter dawnych czasów. Na scenie można podziwiać antyczne meble, obrazy na ścianach (niektóre z nich są oryginalne!) i przepiękne kostiumy z okresu Młodej Polski. Jednak przedstawienie oferuje znacznie więcej niż niepowtarzalną atmosferę. 

Spektakl to doskonała komedia pełna humoru sytuacyjnego i słownego, która dodatkowo nawiązuje do innych, autentycznych postaci wybitnych polskich artystów, m.in. pisarzy Stanisława Wyspiańskiego i Tadeusza Boya-Żeleńskiego oraz malarza Jacka Malczewskiego.

10. Lublin: Teatr Muzyczny „Baron Cygański”

Na koniec polecamy Wam zajrzeć do niesamowitego, cygańskiego świata, stworzonego przez Johanna Straussa II. Malowniczą scenerię można podziwiać podczas operetki Baron Cygański w Teatrze Muzycznym w Lublinie.

Podczas widowiska publiczność może wczuć się w klimat węgiersko-cygańskiego folkloru, podziwiając charakterystyczne stroje, tańce i scenografię. Widzów zachwycą też dźwięki węgierskiego cardása, muzyki cygańskiej i wiedeńskiego walca. 

Fabuła opowiada barwną i komiczną historię, która obraca się wokół ukrytego skarbu, przepowiedni starej Cyganki Czipry i odkryciu nowej tożsamości przez bohatera. Barinkay zakochany w pięknej Cygance Saffi, zrywa zaręczyny z Arseną, wywołując gniew w jej rodzinie. Okazuje się jednak, że nie może poślubić swojej prawdziwej miłości.