wróć do bloga

Jak spędzić Dzień Dziecka? Teatr, który zachwyci każdego bąbelka

Z okazji Dnia Dziecka zabieramy Was w podróż po magicznych spektaklach, które zachwycają i pobudzają wyobraźnię bogatą scenografią, kostiumami, muzyką, charakteryzacją i wspaniałą fabułą.

Międzynarodowy Dzień Dziecka – skąd się wzięło to święto? Geneza jego powstania sięga 1925 roku, gdy przedstawiciele różnych państw zwołali Światową Konferencję na Rzecz Dobra Dzieci. Jednak święto zostało powszechnie ustanowione przez ONZ dopiero w 1954 roku, a jego coroczne obchody zyskały popularność na całym świecie.

Jeśli szukacie nie tylko teatralnych propozycji, zobaczcie też naszą polecajkę Atrakcje dla dzieci, dzięki której dowiecie się, co robić z najmłodszymi w Warszawie.

➜ Dzień Dziecka w Warszawie

Ronja, córka zbójnika” Teatr Powszechny w Warszawie

Spektakl dla dzieci od 7 lat.

Książki Astrid Lindgren to jedne z najbardziej cenionych przykładów literatury dziecięcej na całym świecie. Jedną z jej kultowych powieści o miłości, odwadze i otwartości na innych, możecie obejrzeć w Dniu Dziecka na scenie Teatru Powszechnego.

Bohaterka spektaklu to tytułowa Ronja, która mieszka w lesie i żyje w symbiozie z przyrodą. Dziewczynka będzie przeżywać emocjonujące przygody, mierząc się z konfliktem między dwoma zwaśnionymi rodami zbójnickimi i próbując odnaleźć swoje miejsce w świecie, który rządzi się własnymi prawami.

Obejrzenie spektaklu to jednak nie tylko fascynująca fabuła, ale też wyjątkowe doświadczenie artystyczne. Scenografia w „Ronji, córce zbójnika” wspaniale oddaje piękno niebezpiecznego lasu. Wrażenie robią też kostiumy zbójników, które sprawiają, że historia jest jeszcze bardziej autentyczna.

Pełny opis spektaklu Ronja, córka zbójnika Teatr Powszechny w Warszawie oraz bilety znajdziecie na naszym portalu.

Alicja w Krainie Snów” Teatr Ateneum w Warszawie

Spektakl dla nastolatków.

Spektakl „Alicja w Krainie Snów” w Teatrze Ateneum to wyjątkowo czarujący spektakl z energetyczną muzyką, angażującymi efektami multimedialnymi i intrygującą scenografią. Opowieść dla młodzieży (i nie tylko!) o przejściu ze świata dzieciństwa do świata dorosłości, pozwoli każdemu utożsamić się z tytułową bohaterką.

Klasyczna oryginalna opowieść o Alicji zostaje przeniesiona do współczesności, a historia skłania do refleksji nad problemami młodych ludzi. Akcja dzieje się we współczesnej szkole, jednak nie zabraknie też fantastycznych postaci ze świata wyobraźni, m.in. Szalonego Kapelusznika, Królowej Serc i oczywiście Białego Królika.

Pełny opis spektaklu Alicja w Krainie Snów oraz bilety znajdziecie na naszym portalu.

Calineczka. Magia tkwi w naturze” Bohema House Teatr Ekologiczny w Warszawie

Spektakl dla dzieci od 4 lat.

Nie od dziś wiadomo, że dzieci uwielbiają odkrywać nowe rzeczy. Dlatego z pewnością zachwyci ich teatralno-akrobatyczne widowisko „Calineczka. Magia tkwi w naturze”. Spektakl na pewno spodoba się też dorosłym. Bo widowiskowe popisy wokalne, taneczne i akrobatyczne oczarują każdego, kto uwielbia niepowtarzalne doznania.

Przedstawienie opowiada znaną historię Calineczki, postaci z popularnej baśni Hansa Christiana Andersena, którą wyróżnia niesamowita wrażliwość na piękno świata.

Dzień Dziecka spędzony w Bohema House Teatr Ekologiczny to też doskonały sposób na wytwarzanie dobrych nawyków i edukację o tym, jak dbać o planetę. To prawdopodobnie jedyny taki teatr, w którym porusza się kwestie związane ze zmianami klimatycznymi i degradacją środowiska.

Pełny opis spektaklu Calineczka. Magia tkwi w naturze Bohema House Teatr Ekologiczny w Warszawie oraz bilety znajdziecie na naszym portalu.

„Gdzie jest Buteleczka?” Garnizon Sztuki w Warszawie

Spektakl dla dzieci 4-10 lat.

Jeśli chcielibyście zabrać dziecko na spektakl, który uczy wartości takich jak przyjaźń, szacunek do natury i do drugiego człowieka, a jednocześnie zachęca do działań na rzecz ochrony środowiska, postawcie na muzyczną bajkę „Gdzie jest Buteleczka?”.

Spektakl opowiada fascynującą historię plastikowej butelki, która trafia na plażę i zaczyna poszukiwania swojego domu.

Wraz z Glonkiem, Żółwiem Morskim, Rafą Koralową i Wielorybem przemierza ocean w poszukiwaniu swojego miejsca na Ziemi. Po drodze odkrywa, jakie zagrożenie dla środowiska stwarza niewłaściwe pozbywanie się odpadów.

Pełny opis spektaklu Gdzie jest Buteleczka? Garnizonu Sztuki w Warszawie oraz bilety znajdziecie na naszym portalu.

➜ Dzień Dziecka w Krakowie

„Dr Dolittle i jego zwierzęta” Teatr Współczesny w Krakowie

Spektakl dla dzieci od 3 lat.

Kto z nas jako dziecko nie zaczytywał się w niesamowitej książce o lekarzu, który rozmawia ze zwierzętami? „Dr Dolittle i jego zwierzęta” to opowieść, która przenosi do najpiękniejszych miejsc na świecie i z którą można przeżyć wiele emocjonujących przygód.

Podczas znakomitej inscenizacji w Teatrze Współczesnym w Krakowie dzieci będą miały okazję poznać rozmaite gatunki zwierząt i ich zwyczaje, a także nauczą się, jak ważna jest troska o środowisko naturalne, szacunek do zwierząt i przyjaźń.

Tym razem podróż doktora rozpocznie się od pewnej wiadomości z Afryki. Na małych i dużych widzów czeka wielka przygoda, podróż przez bezkresny ocean, a nawet pobyt w więzieniu afrykańskiego króla.

Pełny opis spektaklu Dr Dolittle i jego zwierzęta Teatru Współczesnego w Krakowie oraz bilety znajdziecie na naszym portalu.

„Klaun Feliks – Ale cyrki” Klub Komediowy Charlie w Krakowie

Spektakl dla dzieci 2 lat.

Spotkanie z Klaunem Feliksem to dla dzieci ogromne przeżycie. W Klubie Komediowym Charlie mali widzowie będą mieli okazję nie tylko podziwiać jego wyczyny i sztuczki, takie jak żonglerka, pokazy iluzji i pantomima.

Klaun ma bowiem mnóstwo innych umiejętności, w tym odgrywanie pantomimy, taniec oraz grę na ponad dwudziestu instrumentach muzycznych! Dzieci razem z Feliksem będą odkrywać też swoje talenty, posłuchają opowieści o podróżach po świecie i niesamowitych znajomych sympatycznego cyrkowca.

Pełny opis spektaklu Klaun Feliks – Ale cyrki Klubie Komediowym Charlie oraz bilety znajdziecie na naszym portalu.

Bajkowy koncertCopernicus w Krakowie

Koncert dla dzieci do 6 lat.

Prawdopodobnie każde dziecko uwielbia animowane bajki, a mnóstwo piosenek z nich zna na pamięć. Już 3 czerwca Prestige Chamber Orchestra zagra dla najmłodszych najpiękniejsze utwory z ulubionych dziecięcych produkcji, m.in. z „Krainy Lodu”, „Marta Mówi”, „Psiego Patrolu”, „Gumisiów”, „Barbie” i ze „Smerfów”.

Jednak w zaczarowany świat wprowadza nie tylko muzyka na żywo. Na kinowym ekranie będzie można podziwiać zapierające dech w piersiach wizualizacje multimedialne, które robią ogromne wrażenie.

Pełny opis spektaklu Bajkowy koncert Copernicus w Krakowie oraz bilety znajdziecie na naszym portalu.

➜ Dzień Dziecka w Łodzi

„Wymyślanka – bajka improwizowana” Teatr Komedii Impro w Łodzi

Spektakl dla dzieci 3-10 lat.

Jedną z najbardziej nowatorskich teatralnych propozycji dla dzieci jest obejrzenie spektaklu improwizowanego. Na scenie Teatru Komedii Impro w Łodzi najmłodsi mogą obejrzeć zabawną „Wymyślankę – bajkę improwizowaną” i wcielić się w aktorów lub nawet reżyserów przedstawienia.

Bo to widzowie będą współtworzyć historię, decydować o przebiegu fabuły, miejscu akcji czy kostiumach. Za każdym razem historia jest niezwykle kreatywna, bo jak wiadomo – wyobraźnia dzieci jest nieskończona.

Jednak spektakl nie tylko pozwala spędzić czas w świetnym humorze. Udział w spektaklu impro rozwija kreatywność, fantazję i wyobraźnię. Dodatkowo dzieci mogą nauczyć się, jak działa teatr, jak aktorzy tworzą postacie i jak współpracują na scenie, co może pobudzić ich zainteresowanie tą sztuką.

Pełny opis spektaklu Wymyślanka – bajka improwizowana Teatru Komedii Impro w Łodzi oraz bilety znajdziecie na naszym portalu.