wróć do bloga

TOP 8 spektakli w klimacie lat 20. i 30. XX wieku

Dwudziestolecie międzywojenne to jeden z najbardziej ekscytujących okresów w historii. Nic więc dziwnego, że twórcy sztuk umiejscawiają akcję właśnie w tych czasach.

Początek ubiegłego stulecia przyniósł niesamowity postęp artystyczny, kulturalny, i technologiczny. Jeśli chcielibyście cofnąć się w czasie i poczuć atmosferę lat 20. i 30. XX wieku, koniecznie wybierzcie się na te spektakle.

1. „Polita – musical w 3D o Poli Negri” Studio Buffo w Warszawie

Dla wielu osób Pola Negri jest symbolem lat 20. i 30., a także Złotej Ery Hollywood. Pola, a właściwie Apolonia Chalupec, była pierwszą zagraniczną gwiazdą, która zrobiła karierę w USA. Polska aktorka zdobyła światową sławę, a na jej koncie widnieje ponad 60 filmów.

Niezaprzeczalnie Pola Negri była też prawdziwą diwą – wymagającą, atrakcyjną, wdającą się w romanse z hollywoodzkimi legendami, takimi jak Charlie Chaplin, czy Rudolph Valentino, z którym w końcu się zaręczyła.

Biografia aktorki, którą możecie poznać na scenie Teatru Buffo, doskonale odzwierciedla też burzliwą historię XX wieku. Musical przybliży Wam kluczowe wydarzenia tych czasów, m.in wybuch wielkiego kryzysu w 1929 roku.

Pełny opis spektaklu Polita – musical w 3D o Poli Negri oraz bilety znajdziecie na naszym portalu.

2. „T. de Ł. Nienasycona” PROM Kultury Saska Kępa w Warszawie

Niezaprzeczalnie jedną z najbardziej fascynujących postaci ze świata sztuki jest Tamara Łempicka, która była nie tylko malarką, ale też prawdziwą gwiazdą. W latach 20. i 30. XX wieku zachwyciła odbiorców swoją twórczością, stając się jedną z najbardziej rozchwytywanych portrecistek w Paryżu.

Jej bogate życie osobiste i zawodowe mogłoby posłużyć za materiał na niejeden film, spektakl, czy książkę. Było pełne skandali, burzliwych relacji, sukcesów i romansów, zarówno z mężczyznami, jak i z kobietami.

Podczas dramatu „T. de Ł. Nienasycona” zagłębicie się w biografię słynnej malarki osadzonej w szalonej epoce dwudziestolecia międzywojennego.

Pełny opis spektaklu T. de Ł. Nienasycona oraz bilety znajdziecie na naszym portalu.

3. „Siedem sekund wieczności” Teatr Polonia w Warszawie

Hedy Lamarr – gwiazda kina z czasów złotego wieku Hollywood, która debiutowała na ekranie w 1930 roku. To też genialna wynalazczyni, której zawdzięczamy m.in. GPS, Bluetooth i Wi-Fi.

Filmem, dzięki któremu stała się najbardziej znana i który okazał się obyczajowym skandalem, jest „Ekstaza” z 1933 roku. W wielu krajach został ocenzurowany lub zakazany, i co więcej – skrytykował nawet sam papież Pius XI.

Mimo tego Hollywood okrzyknęło ją najpiękniejszą kobietą na świecie. Podczas spektaklu zagłębicie się we wspomnienia Hedy Lamarr i poznacie portret psychologiczny kobiety, która wyprzedzała swoje czasy.

Pełny opis spektaklu Siedem sekund wieczności oraz bilety znajdziecie na naszym portalu.

4. „Lata 20, Lata 30 – Rewia Szlagierów” Teatr Sabat w Warszawie

Odwiedzając Teatr Sabat spodziewajcie się spektakularnych doznań. W klimat Warszawy lat 20. i 30. XX wieku wprowadzą Was zachwycające i nostalgiczne utwory m.in. Hanki Ordonówny, Jana Kiepury, Eugeniusza Bodo oraz Mieczysława Fogga.

Ale to nie wszystko! Bo atmosferę dwudziestolecia międzywojennego dopełniają rewelacyjne kostiumy i multimedialna scenografia z wykorzystaniem autentycznych i pamiątkowych zdjęć z tego okresu.

Pełny opis spektaklu Lata 20, Lata 30 – Rewia Szlagierów oraz bilety znajdziecie na naszym portalu.

5. „Kosztowny Romans” Teatr Praska 52 w Krakowie

Z czym kojarzą Wam się lata 30. XX wieku? Czy jest to wystawne i dekadenckie życie elit, szampan, eleganckie kobiety i dobrze ubrani dżentelmeni?

To wszystko znajdziecie w komedii według jednoaktówki Jana Brzechwy i Mariana Hemara. Dodatkowo nastrojowa scenografia, przepiękne stroje, a także wyjątkowa oprawa muzyczna z przedwojennymi piosenkami sprawią, że spędzicie niezwykle przyjemny wieczór.

W lekkich scenkach nie zabraknie też gorących uczuć, miłości, kłótni i całej palety emocji okraszonej błyskotliwymi żartami.

Pełny opis spektaklu Kosztowny romans oraz bilety znajdziecie na naszym portalu.

6. „Miłość ci wszystko wybaczy…” Teatr Cabaret w Krakowie

Samo odwiedzenie Teatru Cabaret przypomina przeniesienie się w czasie. Bo wystrój wnętrza stylizowany jest na lata 20. i 30. ubiegłego stulecia.

W atmosferę międzywojnia wprowadzi Was też niezwykły głos Barbary Lorenzetti, która wykona zmysłowe i sentymentalne utwory legendarnych artystów tamtych czasów, m.in. Hanki Ordonówny, Zuli Pogorzelskiej i Mieczysława Fogga.

Jednak to nie koniec atrakcji. W tej niepowtarzalnej atmosferze, możecie zjeść wyjątkową kolację przy świecach, a do wyboru są aż 4 propozycje menu.

Pełny opis spektaklu Miłość ci wszystko wybaczy… oraz bilety znajdziecie na naszym portalu.

7. „Ślubu nie będzie” Teatr Nowy im. Kazimierza Dejmka w Łodzi

Timothy Westerby jest przepracowanym właścicielem agencji reklamowej. Co więcej, jego córka Judy już niedługo ma wyjść za mąż, a ceromonia zdaje się wisieć na włosku.

Niespodziewanie ojciec panny młodej uderza się w głowę, co wywołuje u niego… halucynacje. Jest przekonany, że poznaje piękną i młodą Polly – dziewczynę z lat. 20, której trudno mu się oprzeć.

Komplikacje się piętrzą, a wraz z nimi pojawia się coraz więcej przezabawnych dialogów, zwrotów akcji i zdarzeń, które przeplatają się z ponadczasowymi aranżacjami przebojów z lat 20. i 30. XX wieku.

Pełny opis spektaklu Ślubu nie będzie oraz bilety znajdziecie na naszym portalu.

8. „Hallo Szpicbródka” Teatr Muzyczny w Lublinie

Fabuła spektaklu „Hallo Szpicbródka” inspirowana jest autentyczną postacią, eleganckim włamywaczem Stanisławem Cichockim „Szpicbródką”. Swój pseudonim zawdzięczał swojej blond bródce.

Akcja spektaklu dzieje się podczas dwudziestolecia międzywojennego, kiedy Teatrzykowi rewiowemu „Czerwony Młyn” grozi bankructwo. Na (nie)szczęście z pomocą zjawia się inżynier Fred Kampinos, czyli tytułowy Szpicbródka.

Mężczyzna za własne pieniądze chce wyremontować budynek, jednak najbardziej interesuje go piwnica… Domyślacie się dlaczego?

Pełny opis spektaklu Hallo Szpicbródka oraz bilety znajdziecie na naszym portalu.