wróć do bloga

Thrillery i kryminały w teatrze [tak dobre, że aż STRACH]

Thrillery i kryminały w teatrze to doskonały pomysł na spędzenie wieczoru w atmosferze grozy. Tajemnicze (a czasem też przerażające) opowieści fascynują i trzymają w napięciu do ostatnich minut. Ale uwaga – to spektakle dla osób o mocnych nerwach. 

1. „Dziewczyna z pociągu” Och-Teatr w Warszawie

Pewnie czytaliście lub chociaż słyszeliście o tajemniczym thrillerze psychologicznym Pauli Hawkins, który stał się bestsellerem. Na podstawie książki powstał spektakl, który publiczność pokochała za jego niepowtarzalny, pełen napięcia nastrój.

Rachel Watson to rozwódka, która zmaga się z chorobą alkoholową. Codziennie z okna pociągu obserwuje szczęśliwą parę, która mieszka w jednym z mijanych domów. Snuje na ich temat fantazje, aż w końcu zaczyna czuć się, jakby znała obce jej małżeństwo.

Jej ucieczka do wyimaginowanego świata kończy się, gdy obserwowana przez nią kobieta ginie. Chociaż Rachel była świadkiem zdarzenia, była pod wpływem alkoholu i niewiele pamięta. Czy detektyw rozwiąże zagadkę tragicznego wypadku?

Odkryj prawdę


2. „Osiemnastka” Teatr Rampa w Warszawie

Już samo miejsce akcji „Osiemnastki” wywołuje poczucie strachu i sugeruje, że z bohaterami może stać się coś złego. Fabuła toczy się w domu na skraju lasu, który wynajęły trzy rodziny, aby wyprawić 18-te urodziny swoich dzieci.

Jednak impreza nie przebiega zgodnie z ustalonym planem. W pewnym momencie rodzice orientują się, że nastolatkowie zniknęli. Ich tajemnicze zaginięcie jest jedynie początkiem niewytłumaczalnych zdarzeń. 

Ta niepokojąca opowieść przeraża nie tylko z powodu zagadkowej akcji, ale dodatkowo rzuca światło na ciemne strony ludzkiego umysłu. A ten skrywa równie wiele sekretów, lęków i obsesji, uzależnień oraz nerwic.

Odkryj prawdę


3. „Małżeństwo to morderstwo” Teatr Capitol w Warszawie

Lubicie zanurzać się we wciągających historiach i rozwiązywać kryminalne zagadki? Jeśli tak, to spektakl „Małżeństwo to morderstwo” jest idealną propozycją na spędzenie wieczoru w niecodziennej atmosferze.

Wybitni Olaf Lubaszenko i Anna Gornostaj wcielą się w rolę byłego małżeństwa, które w ciemnym i obskurnym mieszkaniu fantazjuje o… zbrodni doskonałej. Ale nie ma się co bać – spektakl to nie tylko opowieść z dreszczykiem, ale jednocześnie prześmiewcza komedia z błyskotliwymi dialogami.

Odkryj prawdę


4. „Tom na wsi” TR Warszawa w Warszawie

Podczas spektaklu „Tom na wsi” publiczność musi przygotować się na intensywne emocje i atmosferę, która z każdą chwilą będzie robić się coraz bardziej gęsta. Akcja osadzona jest na dalekiej wsi, co tylko potęguje poczucie osaczenia i niemożliwości ucieczki.

Tom pojawia się na pogrzebie swojego tragicznie zmarłego chłopaka. Jednak szybko orientuje się, że nikt nie wie, kim jest, ani jaka była jego relacja ze zmarłym. Co więcej, podczas jego pobytu na jaw wychodzą kolejne tajemnice rodziny.

Młody mężczyzna musi utrzymywać swoją tożsamość w tajemnicy, tym bardziej, że agresywny brat zmarłego, który podejrzewa prawdę, wciąga go w pokrętną i sadystyczną grę.

Odkryj prawdę


5. „8 kobiet” Och-Teatr w Warszawie

Ten kryminalny thriller rozgrywa się na mrocznym odludziu, w domu na pustkowiu. Dochodzi tam do makabrycznej zbrodni. Pan domu zostaje znaleziony martwy.

W tym odciętym od świata miejscu przebywa też 8 innych osób: matka, żona, szwagierka, siostra, dwie córki i dwie pokojówki. Jedna z kobiet jest sprawczynią zabójstwa. Każda jest podejrzana, bo każda z nich miała motyw.

Rozpoczyna się śledztwo, które odkryje znacznie więcej tajemnic niż ktokolwiek się spodziewa. Bo w tej historii nic nie jest tak oczywiste, jak się wydaje. Każda z postaci jest jednocześnie oprawcą i ofiarą, a zakończenie zaskoczy nawet najbardziej wyrafinowanych fanów kryminałów.

Odkryj prawdę


6. „Śnieg” Teatr Łaźnia Nowa w Krakowie

Co powiecie na spektakl w Łaźni Nowej – wyjątkowym krakowskim teatrze, który mieści się w postindustrialnych halach? Spektakl „Śnieg” to nie tylko trzymająca w napięciu fabuła, ale też wspaniała śnieżna scenografia, poruszająca gra aktorska i zachwycająca choreografia.

Zanurzycie się tam w klimatyczny thriller, którego akcja dzieje się podczas zamieci śnieżnej. Miasteczko zostaje odcięte, a poeta Ka, który właśnie wrócił tu po latach na pogrzeb matki, prowadzi tajemnicze śledztwo i bada falę rzekomych samobójstw wśród kobiet.

Odkryj prawdę


7. „Imię róży” Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie

Spektakl rozgrywający się w klasztorze w czasach późnego średniowiecza to mieszanka mistycznego kryminału historycznego, wątków filozoficznych, religijnych i miłosnych.

Kiedy mnich zajmujący się ozdabianiem manuskryptów zostaje znaleziony martwy, nikt nie spodziewa się, że zwiastuje to pasmo tragicznych zdarzeń. Następne dni przynoszą kolejne enigmatyczne morderstwa benedyktynów, którzy mieli coś wspólnego z klasztorną biblioteką. 

Duchowny Wilhelm i jego uczeń Adso przybywają do opactwa, w którym zmierzą się z rozwiązaniem zagadki tajemniczych śmierci. Jednak jeśli Wilhelm ma odkryć prawdę, musi zbuntować się przeciwko Kościołowi i stawić czoła spiskowi mnichów z klasztoru…

Odkryj prawdę


8. „Pojedynek” – Teatr Współczesny w Krakowie

Co powiecie na kryminał w teatrze z domieszką komedii? My mówimy tak, bo tajemniczy „Pojedynek” Teatru Współczesnego już skradł nasze serca. Z resztą nie tylko nasze, bo sztuka już dawno podbiła też Broadway i West End

Z jednej strony mamy Andrew Wyke’a, bogatego i żonatego pisarza kryminałów. Przewagą jego przeciwnika Milo Tindle’a jest przede wszystkim młodość. Do czego posuną się mężczyźni w walce o kobietę? 

Spodziewajcie się misternie utkanej intrygi, która rozpocznie łańcuch nieprzewidywalnych zdarzeń i zwrotów akcji, ostatecznie zamieniając się w niebezpieczną grę o władzę. 


9. „Śmierć i dziewczyna” Teatr Kamila Maćkowiaka w Łodzi

Oglądając „Śmierć i dziewczynę”, przerażenie niejednokrotnie chwyta widzów za gardło. Małżeństwo Paulina i Gerard mieszkają w piętrowym domu na odludziu. Tego dnia unosi się nad nim niepokojąca aura. Na zewnątrz panuje ulewa, a elektryczność zostaje zerwana. Nagle do drzwi puka niespodziewany gość.

U progu staje doktor Miranda. Paulina rozpoznaje w nim swojego dawnego oprawcę. Wkrótce straumatyzowana kobieta przemieni się w nieprzewidywalną i owładniętą żądzą zemsty osobę.

Jednak czy Paulina rzeczywiście jest ofiarą Mirandy? Oraz czy w jej wersję wydarzeń uwierzy jej mąż? W tym pojedynku trudno mieć pewność, kto mówi prawdę, a kto kłamie.

Odkryj prawdę


10 „Wigilia” Teatr Kamila Maćkowiaka w Łodzi

To prawdopodobnie najbardziej trzymający w napięciu thriller w tym zestawieniu. Dlaczego? Liczy się tu czas, a z każdą sekundą wzrasta prawdopodobieństwo, że stanie się coś katastrofalnego. 

Jest Wigilia, a profesor uniwersytecka jest właśnie w drodze, by spędzić Święta z rodziną. Tego wieczoru kobieta nie dotrze jednak do domu. Zostaje zatrzymana przez policję i trafia do pokoju przesłuchań.

Była inwigilowana od dawna. Na jej laptopie znaleziono dowody sugerujące plany zamachu terrorystycznego. Naprzeciwko niej siedzi cyniczny i nieugięty funkcjonariusz, który zrobi wszystko, aby usłyszeć to, co chce. Jednak czy podejrzana rzeczywiście stanowi zagrożenie?

Odkryj prawdę


11. „Gniew” Teatr Zagłębia w Sosnowcu

Podczas tego spektaklu deszczowe, jesienne powietrze czuć aż na widowni. Właśnie dlatego takie kryminały jak „Gniew”  lubimy najbardziej.

Do Olsztyna, wraz z nastoletnią córką, przeprowadza się Prokurator Teodor Szacki. W nowej pracy nic się nie dzieje, a funkcjonariusz wręcz marzy, aby wydarzyło się coś, co rozgoni nudę mglistego miasta i monotonię popełnianych przestępstw.

Wydaje się, że to wezwanie będzie kolejną nużącą sprawą. Tymczasem odkrycie szkieletu z czasów drugiej wojny światowej podczas remontu szpitala, szybko okaże się początkiem najtrudniejszej sprawy w karierze Szackiego.

Odkryj prawdę


12. „Morderstwo dla dwojga” Teatr Muzyczny w Toruniu

Lubisz komediowe kryminały w teatrze? Ta historia, która pochłonie każdego, kto lubi rozwiązywać zagadki. Podczas musicalu „Morderstwo dla dwojga” będziecie świadkami zbrodni i śledztwa, na które marzący o detektywistycznej karierze małomiasteczkowy i nieco gapowaty oficer czekał całe życie. 

Morderstwo znanego pisarza podczas przyjęcia urodzinowego jest dla policjanta wielką szansą na awans. Bez wahania zaczyna przesłuchiwać gości, z których każdy jest podejrzany. Jeśli chcielibyście poznać rozwiązanie tej zagadki, to spektakl możecie obejrzeć w Teatrze Muzycznym w Toruniu. 

Odkryj prawdę


13. „Niebezpieczna gra” Teatr Muzyczny w Toruniu

„Niebezpieczna gra” to spektakl, który wciąga jak rasowy kryminał. Bo spotkanie Ricka i Jane w domu mężczyzny, to szereg nieoczekiwanych i trzymających w napięciu wydarzeń.

Minuta po minucie na jaw wychodzą ich ukryte intencje i plany… Jednak nie dajcie się zwieść pozorom. Niebezpieczna gra między bohaterami, w których role wcielają się znakomici aktorzy – Maria Seweryn i Mirosław Zbrojewicz – może prowadzić tylko do morderstwa.

Ale kto z nich będzie zabójcą, a kto ofiarą? Piszemy śmiertelnie poważnie – zakończenie Was zszokuje.

Odkryj prawdę