Uwaga, fani horrorów, kryminałów, mrocznych dramatów i komedii z dreszczykiem! W teatrach znajdziecie przerażająco dobre spektakle z jesiennym klimatem.

A że zbliża się chłodny sezon, podczas którego najlepiej schować się w przytulnym teatrze, przygotowaliśmy dla Was listę strasznych spektakli – od tych mrożących krew w żyłach, przez tajemnicze dramaty, po zabawne parodie horrorów.

Spektakle, które mrożą krew w żyłach

1. „Matka Joanna od Aniołów” Teatr Narodowy w Warszawie i Teatr BARAKAH w Krakowie

„Matka Joanna od Aniołów” to jeden z najbardziej niepokojących spektakli na świecie. Możecie znać tę historię z mrocznego opowiadania Jarosława Iwaszkiewicza lub filmowego horroru o tym samym tytule, który powstał w 1961 roku.

Czarno-biała scenografia i bezpośrednia bliskość z aktorami sprawiają, że atmosfera jest wyjątkowo przerażająca. Jednak to przede wszystkim wydarzenia, które można obserwować na scenie, mrożą krew w żyłach.

Krążą pogłoski, że klasztor mniszek jest opętany przez demony. Ksiądz Józef Suryn udaje się tam, żeby walczyć z siłami ciemności i ratować zakonnice od zła. Jednak urok Matki Joanny, która ma w sobie kilka demonów, dla egzorcysty okazuje się wielką zgubą.

Pełny opis spektaklu Matka Joanna od Aniołów Teatru Narodowego w Warszawie i Matka Joanna od Aniołów Teatru BARAKAH w Krakowie oraz bilety znajdziecie na naszym portalu.

2. „Noc Walpurgii 1968” Teatr 38 w Krakowie

Na samą myśl o inspiracji dla spektaklu „Noc Walpurgii 1968”, przeszywają nas dreszcze, ponieważ spektakl jest oparty na motywach… Biblii Szatana. Jej autorem jest Anton Szandor LaVey, okultysta i założyciel Kościoła Szatana.

Podczas spektaklu, którego atmosfera jest tak gęsta, że można ją kroić nożem, przeniesiecie się do Ameryki końca lat 60., której kulturowymi symbolami są hipisi, Charles Manson i LSD.

Fabuła toczy się też w trakcie jednej z najbardziej burzliwych dekad w historii, naznaczonej ruchem na rzecz praw obywatelskich, eksperymentami z narkotykami i rozkwitem mistycznego ruchu New Age.

Pełny opis spektaklu Noc Walpurgii 1968 oraz bilety znajdziecie na naszym portalu.

3. „Misery” Teatr BARAKAH w Krakowie

W zestawieniu najstraszniejszych spektakli nie mogłoby zabraknąć teatralnej adaptacji powieści mistrza grozy, Stephena Kinga. Niezaprzeczalnie „Misery” jest jednym z jego najbardziej wstrząsających dzieł.

Spektakl opowiada historię słynnego pisarza, Paula Sheldona, który zostaje uratowany z wypadku samochodowego przez tajemniczą kobietę. Jest nią Annie Wilkes, jego największa fanka.

Wydarzenia szybko przybierają koszmarny obrót, a ranny Paul uświadamia sobie, że Annie nie ma zamiaru pozwolić mu odejść. Sprawę pogarsza fakt, gdy mężczyzna w swojej książce uśmierca ulubioną bohaterkę Annie. Narasta duszące poczucie klaustrofobii, a możliwość ucieczki staje się coraz bardziej niemożliwa.

Pełny opis spektaklu Misery oraz bilety znajdziecie na naszym portalu.

Dramaty z mrocznym motywem

4. „Jądro ciemności” Teatr Powszechny w Warszawie

Atmosfera podczas „Jądra ciemności” jest wyjątkowo mroczna i niepokojąca, ale spektakl zadaje też ważne pytania, m.in. skąd bierze się zło?

Podczas przedstawienia każdy z widzów otrzymuje słuchawki, z których wydobywają się dźwięki potęgujące atmosferę grozy. Są to m.in. złowieszcze odgłosy huraganu, dzikich zwierząt i wodospadów.

Tak jak w opowiadaniu Josepha Conrada, na scenie nie zabraknie motywów okrucieństwa i szaleństwa. Marlow musi odnaleźć Kurtza, skutecznego handlarza kości słoniowej w Afryce, który zbuntował się przeciwko swoim pracodawcom. Jednak dla Marlowa oznacza to wędrówkę w głąb mrocznego, niebezpiecznego świata.

Pełny opis spektaklu Jądro ciemności oraz bilety znajdziecie na naszym portalu.

5. „Dziady” Teatr Narodowy w Warszawie

Mało kto nie słyszał o „Dziadach” Adama Mickiewicza, nawiązujących do pogańskich obrzędów zadusznych, których istotą jest obcowanie żywych z umarłymi. W tekście mieszają się dwa światy – realistyczny i metafizyczny, z którego pochodzą duchy, zjawy i upiory.

Akcja dzieje się w miejscach wywołujących aurę tajemniczości i niepokoju. Nocą, na cmentarzu bohaterowie wywołują duchy, a w carskim więzieniu, które znajduje się w budynku dawnego klasztoru, Ksiądz Piotr odprawia egzorcyzmy nad Konradem.

Jednak „Dziady” to przede wszystkim skarbnica uniwersalnych i ponadczasowych wątków dotyczących m.in. upiorów przeszłości Polski, a także kwestii moralnych.

Pełny opis spektaklu Dziady oraz bilety znajdziecie na naszym portalu.

6. „Śmierć i dziewczyna” Teatr Kamila Maćkowiaka w Łodzi

Oglądając „Śmierć i dziewczynę”, przerażenie niejednokrotnie chwyta widzów za gardło. Małżeństwo Paulina i Gerard mieszkają w piętrowym domu na odludziu. Tego dnia unosi się nad nim niepokojąca aura. Na zewnątrz panuje ulewa, a elektryczność zostaje zerwana. Nagle do drzwi puka niespodziewany gość.

U progu staje doktor Miranda. Paulina rozpoznaje w nim swojego dawnego oprawcę. Wkrótce straumatyzowana kobieta przemieni się w nieprzewidywalną i owładniętą żądzą zemsty osobę.

Jednak czy Paulina rzeczywiście jest ofiarą Mirandy? Oraz czy w jej wersję wydarzeń uwierzy jej mąż? W tym pojedynku trudno mieć pewność, kto mówi prawdę, a kto kłamie.

Pełny opis spektaklu Śmierć i dziewczyna oraz bilety znajdziecie na naszym portalu.

Klimatyczne komedie z dreszczykiem

7. „W grobie się nie mieści” Teatr Rampa w Warszawie

Lubicie opowieści o wampirach? Jeśli tak, to w Teatrze Rampa czeka na Was farsa wampiryczna z krwi i kości. Na scenie będziecie mogli zobaczyć osobliwe postaci. Ale nie bójcie się ich, są straszniejsze rzeczy. Na przykład rosnące raty kredytów

To one zmuszają małżeństwo Debetów do wyprowadzki. Para zamienia komfortowy apartament w centrum miasta na zdewastowaną willę wśród bloków.

Ale to nie koniec przygód. Okazuje się, że w zrujnowanym domu mieszkają upiory dawnych właścicieli. W takiej sytuacji nie obejdzie się bez łowcy wampirów i guślarza, z którym pani Debetowa nawiązuje romans.

Pełny opis spektaklu W grobie się nie mieści oraz bilety znajdziecie na naszym portalu.

8. „Little Shop Of Horrors” SCENA RELAX w Warszawie

Roślina, która pragnie ludzkiej krwi, może być naprawdę niebezpieczna. Pracownik kwiaciarni, Seymour Krelborn, natrafił na nią na stoisku chińskiego sprzedawcy.

Zauroczony jej osobliwym wyglądem, dał jej na imię Audrey II, po swojej koleżance z pracy, Audrey, w której jest zakochany. Po czasie okazuje się, że ohydna roślina pochodzi nie z tego świata. Jest mięsożerna i karmi się ludzką krwią.

Seymour stara się zaspakajać jej niepohamowane pragnienia. Dlaczego? To Audrey II dała mu wielką sławę i fortunę. Jednak głód rośliny jest coraz większy, a ludzie dookoła zaczynają umierać.

Pełny opis spektaklu Little Shop Of Horrors oraz bilety znajdziecie na naszym portalu.

9. „Impro Crime Story” i „A kto umarł ten nie żyje!” Improwizowane Poniedziałki we Wrocławiu

We Wrocławiu publiczność ma okazję obejrzeć aż 2 improwizowane spektakle z dreszczykiem. A są to mroczne i zabawne kryminały „Impro Crime Story” oraz „A kto umarł ten nie żyje!”.

Podczas „Impro Crime Story” odnajdą się tajemnicze dowody zbrodni. Nie będzie ciała, a jedynie zegarek, guma do żucia przyklejona do ściany i jeden klapek. Sprawę morderstwa będzie rozwiązywać dwóch detektywów, a publiczność pomoże podjąć decyzję, kto jest zabójcą.

Druga propozycja, „A kto umarł ten nie żyje!” to wyjątkowo tajemniczy spektakl. Po kolei znikają kolejni sąsiedzi. W końcu staje się pewne, że w budynku znajduje się zabójca. Jak dalej potoczy się historia? Wy o tym zdecydujecie.

Pełne opisy spektakli Impro Crime Story i A kto umarł ten nie żyje oraz bilety znajdziecie na naszym portalu.

Misery

27.11 / 19:00
30.00 PLN Kup