wróć do bloga

Straszne spektakle na Halloween 2023, czyli czarne chmury nad teatrem…

Uwaga, fani horrorów, kryminałów, mrocznych dramatów i komedii z dreszczykiem! Spektakle na Halloween są w tym roku przerażająco dobre.

A że zbliża się chłodny sezon, to przytulny teatr kusi jeszcze mocniej. Tym bardziej, że znajdziecie tam mnóstwo spektakli z jesiennym klimatem – od tych mrożących krew w żyłach, przez tajemnicze dramaty, po zabawne parodie horrorów.

Mało? Jeszcze więcej halloweenowych wydarzeń znajdziecie TUTAJ.

Spektakle, które mrożą krew w żyłach

1. „Empuzjon” STUDIO teatrgaleria w Warszawie i Teatr Śląski w Katowicach

Kto odważy się obejrzeć przerażająco dobry horror przyrodoleczniczy? W sanatorium otoczonym lasem, we wsi Görbersdorfie, śmierć wisi w powietrzu. Ktoś umiera, ktoś ginie w wypadku, a z zakamarków wydobywa się ponury głos… Zastanawiają nie tylko niepokojąco podobne do siebie nagrobki z pobliskiego cmentarza, ale i znikający nagle ludzie.

W Pensjonacie dla Panów między kuracjuszami omawia się najważniejsze sprawy tego świata. Sztuka, polityka, filozofia, ale też wyższość mężczyzn nad kobietami. 

W tym czasie świeże górskie powietrze coraz bardziej przenika groza. Chorujący na gruźlicę student Politechniki Lwowskiej, Mieczysław Wojnicz, czuje się obserwowany, lęk staje się coraz potężniejszy, a obawy co do sensu turnusu coraz bardziej zasadne.

Pełny opis i bilety na spektakl Empuzjon znajdziecie na naszym portalu.

Boisz się? Nie klikaj ☠️


2. „Matka Joanna od Aniołów” Teatr Barakah w Krakowie

„Matka Joanna od Aniołów” to jeden z najbardziej niepokojących spektakli w teatralnych repertuarach. Możecie znać tę historię z mrocznego opowiadania Jarosława Iwaszkiewicza lub filmowego horroru o tym samym tytule, który powstał w 1961 roku.

Czarno-biała scenografia i bezpośrednia bliskość z aktorami sprawiają, że atmosfera jest wyjątkowo przerażająca. Jednak to przede wszystkim wydarzenia, które można obserwować na scenie, mrożą krew w żyłach.

Krążą pogłoski, że klasztor mniszek jest opętany przez demony. Ksiądz Józef Suryn udaje się tam, żeby walczyć z siłami ciemności i ratować zakonnice od zła. Jednak urok Matki Joanny, która ma w sobie kilka demonów, dla egzorcysty okazuje się wielką zgubą.

Pełny opis i bilety na spektakl Matka Joanna od Aniołów Teatru Barakah znajdziecie na naszym portalu.

Boisz się? Nie klikaj ☠️


3. „Twin Peaks: do drzwi czerwonych zapukam” Teatr BARAKAH w Krakowie

24 lutego 1989 roku ciało zamordowanej królowej balu, Laury Palmer, zostało znalezione na brzegu jeziora Black Lake. Tego samego dnia, bo 24 lutego, fani serialu świętują #TwinPeaksDay. Być może brzmi to trochę creepy, ale taki właśnie jest serial Davida Lyncha. Surrealizm, mrok i ekscentryczność to największa moc tej produkcji.

Zakrawające o manię były też reakcje na serial. Obsesja szybko rozprzestrzeniała się po całej Ameryce i, w końcu, Polsce. Wreszcie sięgnąła też teatru, a dokładniej Teatru BARAKAH w Krakowie, w którym powstał inspirowany serialem spektakl „Twin Peaks: do drzwi czerwonych zapukam”. Musimy przyznać, że wyszło świetnie. Okazało się, że dna nie ma nie tylko lynchowska zagadka, ale też forma przedstawienia tajemniczej historii.

Pełny opis i bilety na spektakl Twin Peaks: do drzwi czerwonych zapukam w Teatrze BARAKAH w Krakowie znajdziecie na naszym portalu.

Boisz się? Nie klikaj ☠️


4. „Dziady” 

Mało kto nie słyszał o „Dziadach” Adama Mickiewicza, nawiązujących do pogańskich obrzędów zadusznych, których istotą jest obcowanie żywych z umarłymi. W tekście mieszają się dwa światy – realistyczny i metafizyczny, z którego pochodzą duchy, zjawy i upiory.

Akcja dzieje się w miejscach wywołujących aurę tajemniczości i niepokoju. Nocą, na cmentarzu bohaterowie wywołują duchy, a w carskim więzieniu, które znajduje się w budynku dawnego klasztoru, Ksiądz Piotr odprawia egzorcyzmy nad Konradem.

Jednak „Dziady” to przede wszystkim skarbnica uniwersalnych i ponadczasowych wątków dotyczących m.in. upiorów przeszłości Polski, a także kwestii moralnych.

Pełny opis i bilety na spektakl Dziady znajdziecie na naszym portalu.

Boisz się? Nie klikaj ☠️


5. „Śmierć i dziewczyna” Teatr Kamila Maćkowiaka w Łodzi

Oglądając „Śmierć i dziewczynę”, przerażenie niejednokrotnie chwyta widzów za gardło. Małżeństwo Paulina i Gerard mieszkają w piętrowym domu na odludziu. Tego dnia unosi się nad nim niepokojąca aura. Na zewnątrz panuje ulewa, a elektryczność zostaje zerwana. Nagle do drzwi puka niespodziewany gość.

U progu staje doktor Miranda. Paulina rozpoznaje w nim swojego dawnego oprawcę. Wkrótce straumatyzowana kobieta przemieni się w nieprzewidywalną i owładniętą żądzą zemsty osobę.

Jednak czy Paulina rzeczywiście jest ofiarą Mirandy? Oraz czy w jej wersję wydarzeń uwierzy jej mąż? W tym pojedynku trudno mieć pewność, kto mówi prawdę, a kto kłamie.

Pełny opis i bilety na spektakl Śmierć i dziewczyna Teatru Kamila Maćkowiaka w Łodzi znajdziecie na naszym portalu.

Boisz się? Nie klikaj ☠️


Klimatyczne komedie z dreszczykiem

6. „W grobie się nie mieści” Teatr Rampa w Warszawie

Lubicie opowieści o wampirach? Jeśli tak, to w Teatrze Rampa czeka na Was farsa wampiryczna z krwi i kości. Na scenie będziecie mogli zobaczyć osobliwe postaci. Ale nie bójcie się ich, są straszniejsze rzeczy. Na przykład rosnące raty kredytów…

To one zmuszają małżeństwo Debetów do wyprowadzki. Para zamienia komfortowy apartament w centrum miasta na zdewastowaną willę wśród bloków.

Ale to nie koniec przygód. Okazuje się, że w zrujnowanym domu mieszkają upiory dawnych właścicieli. W takiej sytuacji nie obejdzie się bez łowcy wampirów i guślarza, z którym pani Debetowa nawiązuje romans.

Pełny opis i bilety na spektakl W grobie się nie mieści Teatru Rampa w Warszawie znajdziecie na naszym portalu.

Boisz się? Nie klikaj ☠️


7. „Little Shop Of Horrors” SCENA RELAX w Warszawie

Roślina, która pragnie ludzkiej krwi, może być naprawdę niebezpieczna. Pracownik kwiaciarni, Seymour Krelborn, natrafił na nią na stoisku chińskiego sprzedawcy.

Zauroczony jej osobliwym wyglądem, dał jej na imię Audrey II, po swojej koleżance z pracy, Audrey, w której jest zakochany. Po czasie okazuje się, że ohydna roślina pochodzi nie z tego świata. Jest mięsożerna i karmi się ludzką krwią.

Seymour stara się zaspakajać jej niepohamowane pragnienia. Dlaczego? To Audrey II dała mu wielką sławę i fortunę. Jednak głód rośliny jest coraz większy, a ludzie dookoła zaczynają umierać.

Pełny opis i bilety na spektakl Little Shop Of Horrors w Scenie Relax znajdziecie na naszym portalu.

Boisz się? Nie klikaj ☠️


8. „Impro Crime Story” i „A kto umarł ten nie żyje!” Improwizowane Poniedziałki we Wrocławiu

We Wrocławiu publiczność ma okazję obejrzeć aż 2 improwizowane spektakle z dreszczykiem. A są to mroczne i zabawne kryminały „Impro Crime Story” oraz „A kto umarł ten nie żyje!”.

Podczas „Impro Crime Story” odnajdą się tajemnicze dowody zbrodni. Nie będzie ciała, a jedynie zegarek, guma do żucia przyklejona do ściany i jeden klapek. Sprawę morderstwa będzie rozwiązywać dwóch detektywów, a publiczność pomoże podjąć decyzję, kto jest zabójcą.

Druga propozycja, „A kto umarł ten nie żyje!” to wyjątkowo tajemniczy spektakl. Po kolei znikają kolejni sąsiedzi. W końcu staje się pewne, że w budynku znajduje się zabójca. Jak dalej potoczy się historia? Wy o tym zdecydujecie.

Pełne opisy spektakli Impro Crime Story i A kto umarł ten nie żyje Improwizowanych Poniedziałków oraz bilety znajdziecie na naszym portalu.

Boisz się? Nie klikaj ☠️


9. „Wilkołaki – horror improwizowany” Teatr Komedii Impro w Łodzi

Spektakle improwizowane nie są zwyczajnymi przedstawieniami. Aktorzy potrafią nie tylko oczarować humorem, historią i grą aktorską, ale też nawiązać wyjątkową relację z widzami. 

Publiczność może mieć wpływ na przebieg fabuły, a w przypadku impro „Wilkołaki – horror improwizowany”, ta jest nieprzeciętna. Akcja dzieje się w średniowiecznej osadzie, która kryje przerażającą tajemnicę. 

Na mieszkańcach spoczywa mroczna klątwa. Raz na 70 lat, kiedy na niebie pojawia się złoty księżyc, zaczynają ginąć ludzie… Jednak co najważniejsze – zdjąć klątwę może tylko publiczność.

Pełny opis i bilety na spektakl Wilkołaki – horror improwizowany w Teatrze Komedii Impro w Łodzi znajdziecie na naszym portalu.

Boisz się? Nie klikaj ☠️