
Jeśli oglądacie „The Last of Us”, te spektakle teatralne są dla Was!
Spis treści
2. sezon serialu „The Last of Us” emitowany jest od niedawna na platformie Max i rozpala niesamowite emocje. Klimat znany z tej postapokaliptycznej produkcji możecie znaleźć też w teatrze – zebraliśmy dla Was kilka propozycji.
Gigantyczny sukces gry i serialu
Serialowa adaptacja serii gier wideo stworzonych przez firmę Naughty Dog zdecydowanie dorównała popularnością pierwowzorowi. Choć fani wyrażali obawy, gamingowe arcydzieło Neila Druckmanna z 2013 r. (część pierwsza) i 2020 r. (część druga) udało się przełożyć na odcinkową fabułę. Postacie Ellie (granej przez kapitalną Bellę Ramsey) oraz Joela (Pedro Pascal) zdobyły serca widzów, a „The Last of Us” zręcznie balansuje między postapokaliptyczną opowieścią drogi, zombie horrorem i przejmującym dramatem, łapiąc często oddech przy pomocy samodzielnych epizodów będących oddzielną całością.
Co wydarzyło się w drugim odcinku „The Last of Us”?
„The Last of Us” zadebiutował na platformie Max w styczniu 2023 r., a w kwietniu 2025 r. rozpoczął się drugi sezon, który widzowie obecnie mocno śledzą i czekają co tydzień na kolejne odcinki. Po dość spokojnym jak na „The Last of Us” odcinku pierwszym jesteśmy właśnie po seansie drugiego – szeroko komentowanego „Through the Valley”, w którym naprawdę sporo się dzieje scenarzyści przypieczętowują los jednej z kluczowych postaci.

Klimatyczne spektakle dla fanów „The Last of Us”
Co dalej? Co się jeszcze wydarzy w tym sezonie? Jeśli tak jak my nie możecie doczekać się kolejnych odcinków The Last of Us, a uwielbiacie klimat w którym porusza się serial platformy Max, zebraliśmy dla was kilka tytułów spektakli, na które warto wybrać się do teatru pomiędzy odcinkami. Nie są to co prawda opowieści o Ellie czy Joelu, ale historie, które z „The Last of Us” łączą pewne motywy, symbole czy charakterystyczny, postapokaliptyczny klimat. Oto nasza lista:
„Manifest Roślin” – Teatr Powszechny – 31.05., 1.06.

Twórcy spektaklu wyobrażają sobie manifest stworzony przez rośliny. Mowa w nim m.in. o tym, że rośliny nie uznają władzy hierarchicznej, a także, że tworzą wspólnoty oparte na relacjach między tworzącymi je organizmami. Są jednością, dbają o przyszłe pokolenia i chcą przetrwać, a „przemieszczanie się to istota życia”. Grzybne pasożyty, które zarażają bohaterów serialu The Last of Us nie stworzyły co prawda manifestu (jeszcze!), ale z odcinka na odcinek widać, jak rozwijaja się i walczą o przetrwanie. Spektakl w Teatrze Powszechnym idealnie więc dopełnia fabułę popularnego serialu. Polecamy!
„Ekspedycja: Burza” – STUDIO teatrgaleria – 25.05.

To spektakl o przetrwaniu, ale też szukaniu człowieczeństwa w beznadziejnej sytuacji. Obserwujemy ekspedycję polarną unieruchomioną przez żywioł i stojącą przed widmem zagłady. Załoga nie łamie się jednak i wystawia na pokładzie Burzę Williama Szekspira. Skupienie się na performowaniu staje się szansą na przetrwanie i sposobem, aby nie zwariować. Życie serialowych osadników walczących o przetrwanie w Jackson na pewnym poziomie łączy się z bohaterami spektaklu – oni też w polarnych warunkach ekstremalnej zimy muszą zająć czymś czas i mimo wiszącego nad nimi zagrożenia, pędzą w miarę normalne życie gromadząc się i spędzając czas w swojej wspólnocie.
„Jądro ciemności” – Teatr Powszechny – 25.05., 27.05., 28.05.

Napisane przez Josepha Conrada w 1899 roku Jądro ciemności, znane też z luźnej filmowej adaptacji, czyli monumentalnego „Czasu Apokalipsy” Francisa Forda Coppoli, to opowieść o mroku, podróży i dokoywania zbrodni w imię rozwoju lub ratowania cywilizacji. Eksploatacja ludzi, przyrody, zasobów i mocne postaci, które nie przebierają w środkach i często przekraczają granice w ekstremalnych warunkach – to przynajmniej kilka motywów łączących spektakl w TP z serialem „The Last of Us”.
„ADAM” – Bohema House Teatr Ekologiczny – 13.05., 14.05., 19.05., 21.05.

Apokaliptyczna wizja ostatnich dni ludzkości to motyw przewodni spektaklu w reżyserii i z udziałem Sebastiana Fabijańskiego. Bohaterami są doświadczeni przez los i być może już ostatni przedstawiciele ludzkiego gatunku na zrujnowanej planecie. Przetrwanie, degradacja środowiska naturalnego, skażenie wody, gleby i powietrza i nieznośne warunki życia – na wielu poziomach spektakl Fabijańskiego, także scenograficznie i kostiumograficznie, mocno koresponduje z wizją znaną z gry i serialu „The Last of Us”.
„Empuzjon” – STUDIO teatrgaleria – 6.05., 7.05., 8.05.

Teatralna adaptacja pierwszej po Nagrodzie Nobla powieści Olgi Tokarczuk. Mroczna, przypominająca dreszczowiec historia dziejąca się w sanatorium w Görbersdorfie, tajemnicza siła, złowieszczy głos, unosząca się w powietrzu śmierć i złowieszcze tykanie zegara – spektakl Roberta Talarczyka to „horror przyrodoleczniczy” pełną gębą, dokładnie tak jak wymyśliła to sobie Tokarczuk. Klimat Empuzjonu mocno koresponduje z The Last of Us, ale o tym musicie przekonać się sami w teatrze!
„Przemiana” – Wrocławski Teatr Współczesny – 24.05., 25.05., 27.05., 28.05.

Historia pewnej przemiany wyjęta z prozy Franza Kafki. „Pewnego dnia Gregor Samsa zamienił się w robaka i nie mógł pójść do pracy” – tak to się zaczyna, balansując między komedią i tragizmem, farsą i horrorem. W The Last of Us również mamy sporo takich przemian, ale los Samsy jest odrobine podobny do losu Ellie – która, także na swój sposób przemieniona, nie może ujawnić swojej tajemnicy.