wróć do bloga

Premiery teatralne 2024. Co będzie hitem tego sezonu?

Sezon premier teatralnych trwa w najlepsze. Co nowego zobaczymy w listopadzie? Repertuary polskich teatrów pełne są interesujących propozycji. Możecie być spokojni – w tym miesiącu także znajdziecie coś wartego Waszej uwagi!

Obiecujące premiery teatralne, interesujące interpretacje klasycznych sztuk – wybór jest naprawdę szeroki! Dowiedzcie się, na co warto wybrać się do teatrów w Warszawie, Łodzi, Wrocławiu, Krakowie  czy Szczecinie.


Premiery Teatralne Warszawa

„Po tamtej stronie jeziora” Teatr Ochoty im. Haliny i Jana Machulskich w Warszawie

Premiera „Po tamtej stronie jeziora” autorstwa wielokrotnie nagradzanego reżysera Marcina Wierzchowskiego jest o tyle istotna, iż reżyser pracował dotąd w Warszawie tylko raz – w 2008 roku w Teatrze Studio. W Teatrze Ochoty pracuje wraz z zespołem autorską metodą nad opowieścią o potrzebie głębokiej zmiany swojego życia w kontekście powrotu do dawno nieodwiedzanego domu. ,,Dom jest pojemną metaforą – i jest też więcej niż metaforą, bo przecież mury, w których żyjemy, są świadkami naszego życia: widzą nas w interakcjach z innymi i patrzą na naszą skrzętnie skrywaną samotność” – czytamy w zapowiedzi.

Premiera w Teatrze Ochoty odbędzie się 9 listopada 2024 roku.


„Pułapka na myszy” Teatr Ateneum im. Jaracza w Warszawie

Jak wiedzą miłośnicy kryminałów, a tych są miliony, „Pułapka na myszy” wciąż króluje na szczycie najpopularniejszych dzieł tego gatunku, mimo że od jej napisania minęło ponad 70 lat. Pomysł na nią był tak prosty i nośny, że autorka rozpisała go na słuchowisko, powieść i sztukę teatralną, co się wcześniej nie zdarzyło. Zagadka nieuchronnego morderstwa oczywiście się wyjaśnia, i to w sposób jak zwykle zaskakujący – nie przypadkiem Agata Christie jest mistrzynią kryminału! Ale nie mniej zaskakujący był niebywały sukces sceniczny samej sztuki, granej w jednym z londyńskich teatrów nieprzerwanie od 1952 roku. Czy Ateneum powtórzy ten sukces spektaklem w reżyserii Artura Tyszkiewicza?

Premiera w Teatrze Ateneum odbędzie się 23 listopada 2024 roku.


„Orfeusz” TR Warszawa

We współczesnym świecie żałoba została usunięta ze sfery publicznej i stała się tematem tabu. Rytuały, które w archaicznych społecznościach miały łączyć jednostkę ze zbiorowością, a przerwane życie z życiem, które dalej się toczy, wygasły lub zostały podważone i wymazane. Spektakl „Orfeusz” w reżyserii Anny Smolar przywołuje antyczny mit i stawia pytania o sposoby przeżywania utraty, o zapomniane albo nowe rytuały i ich potencjał wydobywania człowieka z samotności. Kiedy wychodząc z Hadesu Orfeusz się odwraca, traci Eurydykę na zawsze. Temu momentowi – najczęściej interpretowanemu jako chwila słabości – przyglądają się twórcy_czynie „Orfeusza”.

Premiera w TR Warszawa odbędzie się 29 listopada 2024 roku.


„Boeing Boeing” Teatr Capitol

„Boeing Boeing” to komediowa uczta w gwiazdorskiej obsadzie. Przygotujcie się na szalony lot nieprzerwanej zabawy, miłosnych zawirowań i wybuchowego humoru. Poznajcie Maksa – mężczyznę, który myśli, że opanował sztukę poligamii, korzystając z… międzynarodowego rozkładu lotów! Trzy narzeczone, trzy różne linie lotnicze, jeden perfekcyjny plan – co mogłoby pójść nie tak? Wszystko, gdy nagle pojawiają się one…wszystkie trzy w tym samym czasie!

Premiera w Teatrze Capitol odbędzie się 19 listopada 2024 roku.


„HI§TORY” Polska Opera Królewska w Warszawie

Witold, główny bohater opery, to siedemnastoletni chłopak, który staje do konfrontacji z własną rodziną i reprezentowanymi przez jej członków złudnymi społecznymi ideałami, a także z twórcami wielkiej Historii. Przeplatające się wątki osobiste i polityczne tworzą mozaikę znaczeń, groteskową plątaninę zdarzeń realnych i wyobrażonych. To, co miało być „muzyczną komedią”, staje się obrazem tęsknoty za nie-uwikłaniem, za wolnością od „formy”, od „gęby”, od „stroju”, od „buta”, od zwodniczości świata, od małej i wielkiej historii.

Premiera w Polskiej Operze Królewskiej odbędzie się 23 listopada 2024 roku.


„Złodziej” Teatr Komedia w Warszawie

Komedia kryminalna i psychologiczna w jednym, ulubiony koktajl gatunkowy Cezarego Żaka, który wyreżyserował sztukę. „Złodziej” według Erica Chappella, cenionego i popularnego brytyjskiego autora, to historia o złapanym na gorącym uczynku złodzieju plądrującym dom bogatego małżeństwa… Ale tylko pod warunkiem, że tekst skończycie czytać na pierwszych stronach. Po ostatnich będziecie wiedzieli, ile cennych informacji kryją Wasze szuflady, jak bezwartościowe może być coś, w czego wartość bardzo wierzyliście oraz że intruz czasami przynosi więcej prawdy niż niejeden psycholog.

Premiera w Teatrze Komedia odbędzie się 17 listopada 2024 roku.


Premiery Teatralne Łódź

„Zmęczone” Teatr Nowy im. Kazimierza Dejmka w Łodzi

O czym jest sztuka w reżyserii Darii Sobik? O tym, dlaczego zostajemy w pracy po godzinach. O tym, dlaczego wchodzimy w kolejne projekty, choć nasze ciała nie dają już rady. O tym, dlaczego regularnie układamy w głowie treść wypowiedzenia i za każdym razem mentalnie zgnieciony papier trafia do kosza rzutem za trzy punkty. O tym, dlaczego znosimy wielogodzinne rozmowy i spotkania z dyrekcją, choć przecież „this could be an email”. O tym, dlaczego na każdym popremierowym bankiecie już po kwadransie zapominamy, co to była za mordęga, i cieszymy się z sukcesu.

Premiera w Teatrze Nowym odbędzie się 24 listopada 2024 roku.


Premiery Teatralne Wrocław

„Ósmy dzień tygodnia” Teatr Polski we Wrocławiu

Problematyka inscenizowanego utworu Marka Hłaski skupia się wokół braku intymnej przestrzeni, z jaką borykają się młodzi ludzie po okresie wojny oraz na ich stłamszonych relacjach uczuciowych, pragnieniach cielesnych, poczuciu niezrozumienia, bezradności, tęsknocie do lepszego świata. Opowiadanie stanowi płodny grunt do współczesnej interpretacji scenicznej przeprowadzonej przez studentów pod opieką doświadczonych pedagogów i we współpracy z aktorami Teatru Polskiego. W spektaklu problem toksyczności relacji rodzinnych, dziedziczenia zachowań, światopoglądów i traum, jak i walka o dominację oraz bycie widocznym w rodzinnej hierarchii ukazane zostaną w perspektywie plemienności i trybalizacji.

Premiera w Teatrze Polskim odbędzie się 29 listopada 2024 roku.


Premiery Teatralne Szczecin

„AUTSAJDER” Teatr Polski w Szczecinie

AUTSAJDER jest muzycznym spektaklem utrzymanym w rockowej poetyce, inspirowany literaturą drogi. Główny bohater to tytułowy Autsajder, mierzący się z życiowymi problemami, które traktuje raz poważnie, a czasem w zgodzie ze swoim duchem właśnie Autsajdera. Akcja opowieści o przemijaniu i ciągłym poszukiwaniu siebie, toczy się na różnych etapach życia bohatera. Muzyka jest łącznikiem pomiędzy prezentowanymi historiami, a także dosłownym do nich komentarzem. Widzowie poczują niezaprzeczalną chęć do życia w wolności, tej dosłownej i tej duchowej. A usłyszą utwory takich Artystów jak Pink Floyd, Jimi Hendrix, Ray Charles, Breakout, Dżem, The Doors czy John Lee Hooker.

Premiera w Teatrze Polskim odbędzie się 6 listopada 2024 roku.