wróć do bloga

Premiery teatralne 2023/2024. Nowy sezon zaskakuje!

Premiery teatralne to jedne z najbardziej wyczekiwanych wydarzeń. W tym sezonie lista nowych spektakli jest naprawdę imponująca i ledwo mieści się w kalendarzu, dlatego lepiej nie planujcie nic na wieczór w najbliższych miesiącach. 

Zarówno fascynującymi premierami nieznanych jeszcze sztuk, jak i nowatorskimi interpretacjami teatralnych klasyków możecie rozkoszować się w całej Polsce, m.in. w Warszawie, Krakowie, Łodzi, Poznaniu, Lublinie i we Wrocławiu.

→ Premiery teatralne – Warszawa 

„40-LATEK” Teatr Rampa

Jeśli czekacie na musicalowe premiery w teatrze, to nie możecie przegapić „40-LATKA” w Teatrze Rampa! Losy warszawskiej rodziny inżyniera Stefana Karwowskiego zbierały przed telewizorami miliony widzów. Tym razem publiczność może obejrzeć kultową komedię z widowni Teatru Rampa. Rzeczywistość lat 70. w musicalowym wydaniu to powrót do dawnych czasów i ponowne spotkanie z ulubionymi postaciami Polaków, Czterdziestolatkiem, Maliniakiem i oczywiście Kobietą Pracującą.

Premiera w Teatrze Rampa w Warszawie odbędzie się 15 września 2023 roku.


„edukując RITĘ” Teatr 6.piętro

Słynna na całym świecie sztuka Willy’ego Russella to zarówno głęboko poruszająca, jak i przezabawna opowieść o młodej fryzjerce Ricie, która zapisuje się na wykłady na Uniwersytecie Otwartym. Zajęcia prowadzi wybitny, choć mający swoje słabości, profesor. Mimo że już na początku znajomości pojawia się między nimi konflikt, to z czasem wykładowcę zaczyna fascynować podejście do życia Rity.

Premiera w Teatrze 6.piętro w Warszawie odbędzie się 23 września 2023 roku.


„Spektakl o śmieciach” Teatr Ochoty

Co powiecie na premiery w teatrze, które poruszają tematykę ekologii i ochrony środowiska? Jedną z nich jest „Spektakl o śmieciach”. Jest rok 2163. Ziemia zamieniłą się w wielkie cywilizacyjne śmietnisko. Grupa wyznawców i wyznawczyń Kultu Ostatecznego Oczyszczenia trafia na zaginione dzieło – „Książkę o śmieciach” Stanisława Łubieńskiego. Lektura odsłania przed nimi nieznane wątki ich religii oraz historii ich cywilizacji.

Premiera w Teatrze Ochoty w Warszawie odbędzie się 30 września 2023 roku.


„Wariacje Enigmatyczne” Teatr Ateneum

Taka premiera w teatrze to zdecydowanie must have! Sztuka Érica-Emmanuela Schmitta autora „Oskara i Pani Róży” to pełna zwrotów akcji i napięcia opowieść o konfrontacji. Jedną ze stron jest Abel Znorko, laureat literackiego Nobla. Mężczyzna żyje z dala od cywilizacji na wyspie na środku Morza Norweskiego, wciąż wspominając kobietę, którą kochał. Z drugiej strony jest Erik Larsen, dziennikarz, który chce przeprowadzić wywiad z pisarzem. Ale to tylko pretekst. Spotkanie szybko przerodzi się w okrutną grę i pasjonujący pojedynek.

Premiera w Teatrze Ateneum w Warszawie odbędzie się 21 października 2023 roku.


„Na pierwszy rzut oka” Teatr Polonia

Od wpływowej prawniczki do bezbronnej ofiary. „Na pierwszy rzut oka” to jeden z najbardziej przejmujących spektakli ostatnich lat. Odnosząca sukcesy w sprawach karnych gwałcicieli adwokatka, sama doznaje przemocy na tle seksualnym. Nowa perspektywa zmienia jej poglądy na niedoskonały system prawny.

Premiera w Teatrze Polonia w Warszawie odbędzie się 1 października 2023 roku.


„Polowanie na osy. Historia na śmierć i życie.” STUDIO teatrgaleria

Reportaż Wojciecha Tochmana, na podstawie którego powstał spektakl, opowiada o niesprawiedliwym wyroku dożywocia. Jeden z najbardziej medialnych procesów sądowych w Polsce z lat 90. wstrząsnął opinią publiczną, tym bardziej, że wśród oskarżonych trójki maturzystów była kobieta. Monikę Osińską przedstawiano jako zimną zabójczynię i przywódczynię grupy. Jednak czy była to prawda czy jedynie medialna zagrywka?

Premiera w Teatrze STUDIO teatrgaleria w Warszawie odbędzie się 24 listopada 2023 roku.


„Lumbago” Teatr Capitol

Kiedy kochanek Sally nagle doznaje bólu kręgosłupa, nie mogąc nawet wyjść z wanny, mąż kobiety niespodziewanie pojawia się w domu. Sally próbuje nie dopuścić do spotkania mężczyzn, plącze się w kłamstwach, a sytuacji nie pomaga fakt, że w domu zjawiają się kolejni goście.

Premiera w Teatrze Capitol w Warszawie odbędzie się 20 i 23 października 2023 roku.


„INSTRUKCJE” Teatr Collegium Nobilium

Co mówią o nas instrukcje? Znacznie więcej niż może się wydawać. Niektórzy nie wyobrażają sobie bez nich żyć, a inni z nich korzystać. Nawet nie zauważamy, że nasz dzień pełen jest zachowań i decyzji podyktowanych instrukcjami płynącymi od twórców konsumpcyjnej wizji świata, którzy chcą mieć jak największy na nas wpływ.

Premiera w Teatrze Collegium Nobilium w Warszawie odbędzie się 22 września 2023 roku.


„Władca much” Och-Teatr

„Władca much” to zdecydowanie jedna z najbardziej kontrowersyjnych powieści. Nie tylko jest wymieniana na listach najlepszych książek, ale zajmuje też wysoką pozycję w zestawieniach najbardziej oburzającej i kwestionowanej literatury. Chociaż fabuła niejednokrotnie określana jest mianem brutalnej i demoralizującej, ale i fascynującej. Historia grupy chłopców, którzy wskutek katastrofy lotniczej zostają uwięzieni na bezludnej wyspie to ponadczasowa opowieść o rozkładzie społeczeństwa w świecie bezprawia.

Premiera w Och-Teatrze w Warszawie odbędzie się 20 października 2023 roku.


„[…] LOVE” Teatr 6. piętro

To jedna z premier, która fascynuje nas najbardziej. Akcja „[…] LOVE” dzieje się w wiktoriańskiej, trzypiętrowej kamienicy. Budynek należy do zamieszkującej parter Barbary. Na piętrze znajduje się jej przyjaciółka z Nikki z narzeczonym Hamishem, a suterenę wynajmuje Gilbert. Między dwojgiem ludzi zaczyna się namiętny romans, który niszczy wszystko wokół nich.

Premiera w Teatrze 6. piętro w Warszawie odbędzie się 25 listopada 2023 roku.


 Premiery teatralne Kraków

„Nazywam się Anna Walentynowicz” Teatr Łaźnia Nowa

„Żądamy powrotu do pracy Anny Walentynowicz”. Tak brzmiał jeden z pierwszych postulatów strajkujących robotników Stoczni Gdańskiej. To właśnie jej zwolnienie, po niemal 30 latach pracy (jako spawaczka, a później suwnicowa stoczni), było pierwotną przyczyną protestu, który wkrótce rozprzestrzenił się na cały kraj. Spektakl „Nazywam się Anna Walentynowicz” otworzy w tym roku sezon w Teatrze Łaźnia Nowa. Emocjonująca opowieść o upartej współzałożycielce Wolnych Związków Zawodowych i inicjatorce Solidarności to też śledztwo dotyczące tajemnic, które kryje historia jej prywatnego życia.

Premiera w Teatrze Łaźnia Nowa w Krakowie odbędzie się 1 września 2023 roku.


„Jenner: zostać sobą” Teatr Barakah

Caitlyn Jenner to osobowość medialna, którą cały świat poznał przede wszystkim dzięki amerykańskiemu reality show „Z kamerą u Kardashianów”, a także kariery sportowej i mistrzostwa olimpijskiego w dziesięcioboju lekkoatletycznym mężczyzn na igrzyskach w 1976 roku. Podczas spektaklu publiczność będzie mogła lepiej poznać Caitlyn z innej strony, osoby transpłciowej doświadczającej wyobcowania, samotności i odtrącenia.

Premiera w Teatrze Barakah w Krakowie odbędzie się 9 września 2023 roku.


„Lepper. Będziemy wisieć albo siedzieć” Teatr im. Juliusza Słowackiego

Premiery w Teatrze im. Juliusza Słowackiego mają ostatnio znakomitą passę. I coś nam się zdaje, że i ta stanie się wielkim hitem. Twórcy spektaklu „Lepper. Będziemy wisieć albo siedzieć” przyjrzą się losom założyciela i wieloletniego lidera „Samoobrony”, jego burzliwej działalności politycznej, ale też sytuacji całej reprezentowanej przez niego warstwy społecznej, mocno doświadczonej transformacją lat 90.

Premiera w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie odbędzie się 29 września 2023 roku.


„Chłopi” Teatr Ludowy

Życie mieszkańców polskiej wsi, konflikty rodzinne i dramaty miłosne na tle zmieniających się pór roku. Spektakl jest rekonstrukcją powieści Reymonta, która przybiera formę „śledztwa” referowanego z perspektywy świadka zbiorowego samosądu, linczu, dokonanego przez społeczność parafialną.

Premiera w Teatrze Ludowym w Krakowie odbędzie się 21 października 2023 roku.


Premiery teatralne Wrocław

„Młody mężczyzna” Wrocławski Teatr Współczesny

Tym razem we Wrocławskim Teatrze Współczesnym widzowie będą mogli obejrzeć adaptację książki ubiegłorocznej noblistki w dziedzinie literatury Annie Ernaux. To wydana w 2022 roku autobiograficzna powieść „Młody mężczyzna”, w której pisarka opisuje romans 54-letniej kobiety z młodszym o 30 lat mężczyzną.

Prapremiera we Wrocławskim Teatrze Współczesnym odbędzie się 16 września 2023 roku.


 Premiery teatralne Łódź

„Carmen” Teatr Nowy w Łodzi

Spektakl na podstawie jednego z najbardziej znanych dzieł na świecie, noweli autorstwa Prospera Mériméego „Carmen” oraz opartej na niej operze Georgesa Bizeta o tym samym tytule, to długo wyczekiwany przez nas tytuł. Podczas sztuki twórcy będą eksplorować granice między seksualnością i seksualizacją oraz kobiecą wolność i tożsamość.

Premiera w Teatrze Nowym w Łodzi odbędzie się 17 września 2023 roku.


Premiery teatralne Lublin

„Tosca” Teatr Muzyczny w Lublinie

Opera „Tosca” to thriller polityczny, którego akcja toczy się w Rzymie w czasie krótszym niż 24 godziny. Stawka jest wysoka, a akcja pełna napięcia, dlatego obejrzenie spektaklu jest wyjątkowo intensywnym przeżyciem. Jeśli chcielibyście przekonać się o tym na własnej skórze, w Teatrze Muzycznym w Lublinie już 22 września odbędzie się długo wyczekiwana premiera.

Premiera w Teatrze Muzycznym w Lublinie odbędzie się 22 i 23 września 2023 roku.


Premiery teatralne Poznań

„OTELLO” Teatr Wielki w Poznaniu

W „Otello” Williama Szekspira okoliczności popychają tytułowego bohatera do ekstremalnych wyborów, jednocześnie odkrywając słabości i najmroczniejsze tajemnice ludzkiego umysłu. Słynna opera, pełna pytań o niejednoznaczność natury i relacji międzyludzkich z niesamowitą muzyką Verdiego, to jedno z największych wydarzeń tego sezonu.

Premiera w Teatrze Wielkim w Poznaniu odbędzie się 25 listopada 2023 roku.