Paulina Gałązka to aktorka znana z takich produkcji filmowych jak Córki Dancingu”, Powidoki”, czy The End”. Gra także w serialach, ale jak sama twierdzi, jej prawdziwym domem jest teatr. 

Jednak największy rozgłos przyniosła jej filmowa rola Emi w Dziewczynach z Dubaju”. Dodatkowo otrzymana niedawno nagroda na festiwalu filmowym w Amsterdamie jest dowodem na popularność aktorki nie tylko w Polsce, ale też w całej Europie. 

Nagroda dla najlepszej europejskiej aktorki 

Nagroda Best European Actress na międzynarodowym festiwalu filmowym Septimius w Amsterdamie przyznawana jest najlepszym aktorkom w niezależnych europejskich produkcjach. 

W tym roku otrzymała ją Paulina Gałązka. Instagram aktorki zapełnił się zdjęciami ze złotą statuetką, a komentarze pełne były gratulacji od fanów oraz koleżanek i kolegów po fachu. Jest to z pewnością ogromny sukces aktorki, ponieważ została doceniona na międzynarodowej scenie. 

fot. Łukasz Sypień

Paulina Gałązka – w jakich filmach grała?

Mimo że jest kojarzona przede wszystkim jako Emi z filmu Marii Sadowskiej „Dziewczyny z Dubaju”, Paulina Gałązka ma na swoim koncie dużo więcej produkcji, zarówno serialowych, jak i filmowych. Na małym ekranie widzowie mogli oglądać ją w „Na dobre i na złe”, “Kamieniach na szaniec” oraz w “Zakochani po uszy”. 

Z kolei najnowsze filmy z Pauliną Gałązką to między innymi komedia „The End” w reżyserii Tomasza Mandesa oraz bijąca rekordy popularności za granicą polska produkcja Netflixa „Furioza”. Niedługo ma także pojawić się w filmie „Fuks 2” wraz z Maciejem Stuhrem, Januszem Gajosem i Maciejem Musiałem

Paulina Gałązka Dziewczyny z Dubaju”

Największą popularność przyniósł aktorce film „Dziewczyny z Dubaju”. Paulina Gałązka zagrała Emi – młodą dziewczynę z małej miejscowości, którą ciągnie do wielkiego świata. 

Producentką filmu była sama Doda, a przez pierwsze 10 dni po premierze film zobaczyło ponad 600 tysięcy osób. Dochód ze sprzedaży biletów przekroczył 10 milionów złotych. Film odniósł sukces nie tylko w Polsce, ale także za granicą. 

Paulina Gałązka na żywo

Paulina Gałązka od początku swojej aktorskiej kariery związana jest z Teatrem Ateneum, do którego dołączyła w sezonie 2013/2014. Od tego czasu zagrała między innymi Stellę w Tramwaju zwanym pożądaniem Tennessee WIlliamsa w reżyserii Bogusława Lindy, a także tytułową postać w Antygonie Sofoklesa. 

Aktorkę można też zobaczyć w najnowszej sztuce To wiem na pewno w reżyserii Iwony Kempy oraz w spektaklu Źli Żydzi w reżyserii Macieja Kowalewskiego

Teatr Ateneum To wiem na pewno”

Spektakl To wiem na pewno to opowieść o małżeństwie w średnim wieku i czwórce ich dzieci. Reżyserka spektaklu, Iwona Kempa, w wypowiedzi dla PAP stwierdziła: „Każde z tych dorosłych dzieci tworzy własną sytuację kryzysową. Jest to opowieść o przeżyciu sytuacji kryzysowej i – pomimo niej – próbie ocalenia rodziny, o co walczy matka”. 

Sztuka napisana jest przez australijskiego dramatopisarza Andrew Bovella, a za przekład odpowiedzialna jest Rubi Birden. Matkę i ojca grają Agata Kulesza i Przemysław Bluszcz. W ich dzieci wcielają się Paulina Gałązka, Waleria Gorobets, Paweł Gasztold-Wierzbicki oraz Jan Wieteska

Teatr Ateneum Źli Żydzi”

Źli Żydzi to przezabawna historia o rodzinie, która spotyka się po pogrzebie dziadka i zaczyna toczyć spór o pozostałą po nim pamiątkę. Jest to współczesna historia opowiadająca nie tylko o nowojorskiej społeczności Żydów, ale także o tożsamości kulturowej oraz wierności wobec tradycji. 

Autorem sztuki jest Joshua Harmon, a za przekład odpowiedzialna jest Hanna Szczerkowska. Paulina Gałązka razem z Julią Konarską wciela się w postać Melody – dziewczyny jednego z głównych bohaterów.