Noc Muzeów 2023. Nie zmrużysz oka nawet na chwilę!
Spis treści
Co powiecie na zwiedzanie muzeum, teatru lub galerii sztuki w blasku księżyca? Taka okazja nie zdarza się często, tym bardziej, że instytucje w Noc Muzeów organizują specjalne atrakcje, których nie doświadczycie na co dzień.
Ale co najważniejsze – miejsca związane ze sztuką i kulturą udostępniają swoje przestrzenie do zwiedzania za darmo! Dzięki temu możecie odkryć Warszawę na nowo i zachwycić się najwspanialszym przestrzeniami w stolicy.
A kiedy odbywa się Noc Muzeów? W tym roku Noc Muzeów zaplanowano na 13 maja. Jest to noc z soboty na niedzielę, dzięki czemu po powrocie do domu będzie można odespać godziny spędzone na zwiedzaniu.
Program Nocy Muzeów 2023
⇨ Stacja Muzeum
Program „Kolejowej Nocy Muzeów” Stacji Muzeum jest wypełniony po brzegi. Atrakcje rozpoczną się już o godz. 19.00 i będą trwały do godz. 1.00. W tym czasie będziecie mogli m.in. posłuchać niesamowitych opowieści o luksusowych pociągach, lokomotywach i podróżach, zwiedzić pojazdy w muzealnym skansenie, zagrać w gry fabularne, planszowe oraz terenowe inspirowane tematyką kolejowo-historyczną, a nawet przejechać się Symulatorem EU07 z maszynistą!
Wystawy, które będziecie mogli zobaczyć to m.in. „Katastrofy kolejowe”, „Konstruktor. Maszyna. Fabryka.” oraz „Mit Luxtorpedy”. Podczas Nocy Muzeów nie może też zabraknąć tzw. „Babci”, czyli elektrycznego zespołu trakcyjnego EN57-038.
Tej nocy odwiedzający będą też mogli skorzystać z bezpłatnych przejazdów na odcinku Warszawa Główna – Warszawa Zachodnia – Warszawa Główna, a także… odwiedzić stoisko gastronomiczne Wars wita Was. Ale to oczywiście nie wszystko. Pełny program znajdziecie TUTAJ.
⇨ Centrum Myśli Jana Pawła II
W tym roku Noc Muzeów w Centrum Myśli Jana Pawła II będzie przebiegać pod hasłem: „[em]PATIO. Piękno wielogłosu”. W programie czekają na Was naprawdę oryginalne i emocjonujące atrakcje. Jednak lepiej się pospieszyć, bo liczba miejsc jest ograniczona, a chętnych mnóstwo. W programie znajdziecie gry, m.in „Sąsiedzką herbatkę” w formie escape roomu i „Wieżę zagadek”.
Dodatkowo możecie też odwiedzić Żywą Bibliotekę, w której książkami są prawdziwi ludzie. Dzięki temu wysłuchacie osobistych, poruszających historii m.in. uchodźcy politycznego z Białorusi, osoby transpłciowej, pastora czy dorosłego dziecka rozwiedzionych rodziców.
Od godziny 18.30 będziecie mogli posłuchać koncertów balkonowych, o 20.00 zostanie rozświetlona wielkoformatowa instalacja autorstwa Mariusza Libla, natomiast o 22.00 Chór Centrum Myśli Jana Pawła II zabierze Was w 45-minutową podróż po muzyce chóralnej. Pełny harmonogram znajdziecie TUTAJ.
⇨ Warszawska Opera Kameralna
W Warszawskiej Operze Kameralnej znajdziecie wspaniałe wydarzenia przeznaczone zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. W programie są m.in. warsztaty muzyczno-teatralne, spotkanie z Ciotką Książkulą, ćwiczenia w rytm muzyki W.A. Mozarta i rozmaite koncerty na żywo. Od 22.00 można będzie uczestniczyć w jedynym w swoim rodzaju Silent Disco, podczas którego usłyszycie dzieła Mozarta zmiksowane ze współczesnymi brzmieniami. Pełny program znajdziecie TUTAJ.
⇨ Żydowski Instytut Historyczny
Jeśli interesuje Was historia, koniecznie wybierzcie się do Żydowskiego Instytutu Historycznego. Podczas Nocy Muzeów w godzinach 10.00 – 24.00 będziecie mogli obejrzeć nie tylko wystawę stałą poświęconą podziemnemu archiwum getta Warszawy i grupie Oneg Szabat, ale dodatkowo ekspozycję „Czego nie mogliśmy wykrzyczeć światu”, po której oprowadzą Was kuratorzy. Co więcej, w czasie Nocy Muzeów będzie można również zobaczyć niedostępne na co dzień pracownie ŻIH.
⇨ Muzeum Warszawskiej Pragi
Noc spędzona w Muzeum Warszawskiej Pragi to nie tylko zwiedzanie wystaw. Goście w godz. 18.00 – 21.00, będą mogli wziąć też udział w warsztatach rodzinnych. Koniecznie zatrzymajcie się przy wystawie stałej, która przybliży Wam dzieje miasta od XVI wieku do dziś. Obecnie w muzeum można też obejrzeć wystawę „Kolej na Pragę”, dzięki której poznacie realia dawnych podróży, obejrzycie skrzynie podróżne rodziny Różyckich czy nietypowe bilety – w tym na Kolej Konną.
⇨ Polska Opera Królewska
W trakcie Nocy Muzeów 2023 ogromną popularnością cieszą się zawsze Łazienki Królewskie. Ale znajdująca się tam Polska Opera Królewska szykuje coś, co szczególnie powinno przykuć Waszą uwagę. W zabytkowej Starej Oranżerii odbędzie się koncert utworów powstałych w XVII, XVIII i XIX wieku. Na scenie pojawią się kwartety smyczkowe i skrzypcowe, duety i trio. Sale wypełni muzyka m.in. Mozarta, Beethovena i Pachelbela.
⇨ Muzeum Karykatury
Muzeum Karykatury w Noc Muzeów możecie odwiedzić w godzinach 18.00 – 01.00. Goście będą mogli podziwiać niesamowite wystawy, m.in „Zrobiłem projekt“, która pokaże pomijaną dotychczas twórczość Eryka Lipińskiego, ekspozycję podsumowującą pięć lat istnienia Ogólnopolskiego konkursu na rysunek prasowy im. Aleksandra Wołosa oraz „Miej oko. Teodor i Eryk Lipińscy”, podczas której zaprezentowane zostaną wybrane portrety i karykatury autorstwa Teodora Lipińskiego.
⇨ Muzeum Archidiecezji Warszawskiej
Jeśli chcielibyście zobaczyć bogate i piękne zbiory złotnictwa, ornatów, zegarów, malarstwa religijnego oraz rzeźby to od 19.00 do 24.00 możecie obejrzeć kolekcję w Muzeum Archidiecezji Warszawskiej. Zwiedzanie z przewodnikiem ekspozycji stałej MAW rozpocznie się na parterze Muzeum od godz. 20.00 i potrwa ok. 50 min. Muzeum wyróżnia wspaniała kolekcja dzieł weneckiego mistrza Francesca Bassano oraz prac polskich malarzy, m.in. Jacka Malczewskiego, Beksińskiego oraz Wlastimila Hoffmanna.
⇨ Muzeum Odbudowy Starówki – Centrum Interpretacji Zabytku
W Muzeum Odbudowy Starówki Noc Muzeów rozpocznie się już o godz. 14.00 i potrwa do 24.00. Co dwie godziny będziecie mogli wziąć udział w oprowadzaniu po wystawie stałej „Zniszczenie i odbudowa Starego Miasta“, która przedstawia losy warszawskiej Starówki z czasów przed, w trakcie i po II wojnie światowej. Wizyta jest przystosowana dla różnych grup wiekowych. W muzeum odbędzie się również zwiedzanie w języku angielskim oraz ukraińskim.
⇨ Muzeum Warszawy
Jeżeli ciekawią Was dawne losy stolicy, idealną propozycją będzie Muzeum Warszawy, którego wystawa główna zajmuje aż siedem pięter zabytkowych kamienic. Dla odwiedzających będą dostępne również dwie ekspozycje czasowe: Biuro Odbudowy Ukrainy oraz Eurowarsztat Marty Romankiv. Od godziny 18.00 trwać będzie oprowadzanie po wystawie dla rodzin, a o godzinie 20, 21 i 22.00 Wasz wieczór urozmaicą występy Janka Młynarskiego z zespołem Warszawskie Combo Taneczne.
⇨ Łazienki Królewskie
W trakcie Nocy Muzeów Łazienki Królewskie udostępnią swoje kultowe zabytki m.in. Pałac na Wyspie, Starą Oranżerie z Teatrem Królewski, a także Pałac Myślewicki. W godz. 19.00-20.00 w Stajni Kubickiego będziecie mogli wziąć udział w spacerze po łazienkowskich ogrodach pod hasłem „Konie w Łazienkach Królewskich”, a od godz. 19.00 w spacerach nastrojowo oświetlonymi, ogrodowymi alejkami. Dla fanów teatru przygotowano coś specjalnego – zwiedzanie Pałacu na Wyspie uatrakcyjnią pokazy teatralne ze znakomitymi aktorami, którzy odegrają fragmenty „Nocy Listopadowej” Stanisława Wyspiańskiego. Pełny program znajdziecie TUTAJ.
⇨ Resort Komedii
Jeśli jesteście fanami impro i stand-upu, koniecznie zajrzyjcie do Resortu Komedii, w którym odbędzie się prawdziwy maraton improwizacji. Podczas tegorocznej nocy muzeów od godziny 15.00 do 02.30 na scenie będą występować czołowe grupy impro z Warszawy. Swoją obecnością zaszczycą wspaniałe komediowe projekty i osoby m.in.: Klancyk, Awantura o Hajs, Bożydar, Niech ta randka się już skończy, Ślub od pierwszego wejrzenia, Miła para oraz wiele innych. Nie może Was tam zabraknąć!
⇨ Teatr Wielki
Jeśli chcecie zobaczyć Teatr Wielki od drugiej strony kurtyny, to w ramach Nocy Muzeów od 18.00 do 01.00 możecie zwiedzić aktualnie odbywające się wystawy w przestrzeniach Galerii Opera, Muzeum Teatralnego oraz zwiedzić kulisy teatru. Szczegółowy program znajdziecie na stronie teatru.