Na co do teatru w listopadzie? Teatr rozgrzewa duszę i serce
Spis treści
Na co do teatru wybrać się w listopadzie? Opcji jest mnóstwo! Niezależnie od tego, czy chcesz poprawić sobie humor z powodu braku słońca, czy zanurzyć się w jesienną, refleksyjną atmosferę i obejrzeć wciągający dramat – wszystkie możliwości znajdziesz w teatrze.
Najpopularniejsze sztuki teatralne obejrzysz w wielu miastach Polski, m.in. w Warszawie, Krakowie, Łodzi, Lublinie i we Wrocławiu. Zatem czas na ranking spektakli teatralnych w listopadzie 2024.
➜ Na co do teatru – Warszawa
„Stowarzyszenie Umarłych Poetów” Och-Teatr
W 2019 roku twórcy spektaklu „Stowarzyszenie Umarłych Poetów” zmierzyli się z legendą, filmem z Robinem Williamsem w roli głównej. Czy się udało? To, że niektórzy widzowie twierdzą, że wersja teatralna jest lepsza niż produkcja z wielkiego ekranu, mówi samo za siebie.
Trudno nam uwierzyć, że ktoś mógłby nie znać tej opowieści, ale w razie czego krótko przypomnimy fabułę, która od ponad 30 lat zachwyca ludzi na całym świecie. W elitarnej szkole dla chłopców pojawia się nowy nauczyciel języka angielskiego – charyzmatyczny John Keating, który inspiruje uczniów do założenia tajnego klubu entuzjastów poezji. Zachęca ich do nieszablonowego myślenia oraz młodzieńczego buntu, co w restrykcyjnej i tradycyjnej szkole nie wszystkim jest na rękę.
Opis i bilety na spektakl Stowarzyszenie Umarłych Poetów Och-Teatru znajdziesz na naszym portalu.
„ART” Teatr 6. piętro
Serge kupuje nowoczesny, abstrakcyjny obraz za niebotyczną sumę pieniędzy. Białe płótno nie podoba się Marcowi, który nie może zrozumieć, jak można tak dużo zapłacić za coś, co według niego obrazem nie jest. Yvan bezskutecznie próbuje pogodzić obie strony.
Chociaż mężczyźni to wieloletni przyjaciele, dyskusja przeradza się w ostrą wymianę zdań, a w końcu we wzajemne wypominanie sobie osobistych niepowodzeń. Ten spór może zrujnować ich więź na zawsze.
W komedii „ART” francuskiej dramatopisarki Yasminy Rezy padają ważne pytania o sztukę i przyjaźni. Czy we współczesnych czasach estetyka jest mylona z wartością rynkową oraz czy można nawiązać relację z kimś o odmiennych gustach i poglądach? Wybranie się na spektakl to też doskonała okazja do zobaczenia wspaniałej gry aktorskiej. Na scenie występują Borys Szyc, Janusz Chabior i Michał Żebrowski.
Opis i bilety na spektakl ART Teatru 6. piętro znajdziesz na naszym portalu.
„Odyseja. Historia dla Hollywoodu” Nowy Teatr
Spektakl „Odyseja. Historia dla Hollywoodu” w reżyserii Krzysztofa Warlikowskiego ukazuje przeżycia bohaterów żyjących zarówno w czasach Homera, jak i we współczesności. Przedstawione wydarzenia prowokują do zastanowienia się nad losem i kondycją dzisiejszego człowieka. Dodatkowo spektakl jest pełen dygresji. Podczas wyjątkowego, 4-godzinnego przedstawienia publiczność będzie mogła dopatrywać się licznych odwołań do rozmaitych tekstów kultury.
Poznamy życiorysy króla Odyseusza – bohatera „Odysei” Homera i Izoldy Regensberg – Żydówki, której losy podczas Holokaustu opisała Hanna Krall w książce „Król kier znów na wylocie”.
Odys po długiej tułaczce pragnie wrócić do domu, do Itaki. Izolda marzy o nieśmiertelności. Chce istnieć wiecznie dzięki produkcji filmu na podstawie jej biografii. A co ich łączy? Tego dowiecie się podczas spektaklu.
Opis i bilety na spektakl Odyseja. Historia dla Hollywoodu Nowego Teatru znajdziesz na naszym portalu.
➜ Na co do teatru – Kraków
„Serce ze szkła. Musical zen” Teatr im. Juliusza Słowackiego
Wyobrażacie sobie połączenie „Królowej Śniegu” Hansa Christiana Andersena i „Naku*wiam zen”, autobiograficznej książki Marii Peszek, w której artystka opowiada o relacji z ojcem? Nie musicie, bo na scenie Teatru im. Juliusza Słowackiego od jakiegoś czasu możecie obejrzeć genialną sztukę – „Serce ze szkła. Musical zen”.
Ta zabierze Was do niezwykłej, mroźnej krainy, gdzie poznacie niesamowite życiorysy ojca i córki – Jana Peszka (wcielającego się w Królową Śniegu) i Marii Peszek (odgrywającą rolę Kaja, któremu zimna władczyni zamroziła serce).
Ale to tylko czubek góry lodowej. Podczas musicalu dech w piersiach zapiera nie tylko przewrotna fabuła i oryginalna koncepcja, ale też spektakularne scenografia i kostiumy oraz porywająca muzyka.
Opis i bilety na spektakl Serce ze szkła. Musical zen Teatru im. Juliusza Słowackiego znajdziesz na naszym portalu.
„Wstyd” Teatr Ludowy
Czy wiecie, że film „Teściowie” powstał na podstawie znakomitej sztuki „Wstyd” Marka Modzelewskiego? Przewrotny scenariusz, trafne dialogi oraz charakterne postacie, które drażnią i śmieszą jednocześnie, robią swoje zarówno w filmie, jak i w spektaklu.
Podczas inscenizacji w Teatrze Ludowym znajdziecie się w samym epicentrum weselnego skandalu, w którym udział wezmą dwie zupełnie odmienne rodziny. W jej członków wcielą się znakomici aktorzy – Piotr Pilitowski, Katarzyna Tlałka, Małgorzata Kochan i Tadeusz Łomnicki. A ci grają tak, że aż wstyd nie zobaczyć tego spektaklu.
Opis i bilety na spektakl Wstyd Teatru Ludwego znajdziesz na naszym portalu.
„Frida” Teatr Współczesny
Czy jest ktoś, kto nie słyszał o Fridzie Kahlo? To artystka pełna bólu, pasji i namiętności. Swoje emocje doskonale przekuwała w malarstwo, dzięki czemu jej wyraziste obrazy poruszają do dzisiaj.
Warto zobaczyć prawdziwy portret Fridy – autentycznej osoby z krwi i kości. Mając jedynie 6 lat, zachorowała na polio, a w wyniku choroby utykała do końca życia. Jej znak rozpoznawczy, czyli kolorowe i długie spódnice, miały ukryć jej prawą nogę, która była krótsza i chudsza od lewej.
Mimo że żyła 100 lat temu, była nowoczesną kobietą na miarę naszych czasów, która wciąż inspiruje dziewczyny na całym świecie. Była też niezwykle odważna – pełna energii walczyła ze swoimi słabościami fizycznymi oraz o niezależność artystyczną w świecie zdominowanym przez mężczyzn.
Opis i bilety na spektakl Frida Teatru Współczesnego znajdziesz na naszym portalu.
➜ Na co do teatru – Wrocław
„Lot nad kukułczym gniazdem” Teatr Polski we Wrocławiu
Zarówno film, jak i sztuka teatralna „Lot nad kukułczym gniazdem” powstały na podstawie książki o tym samym tytule. Jednak mało kto wie, że zanim tytuł ten wpisał się na stałe do historii kina, najpierw zaistniał na deskach teatru.
Adaptacja teatralna została zrealizowana w 1963 roku na Broadwayu w formie musicalu i stała się sukcesem sprzedażowym. Jednak zdecydowanie większa popularność zyskał film z Jackiem Nicholsonem w roli głównej. Była to pierwsza od 41 lat realizacja filmowa, która została nagrodzona „Wielką Piątką”, czyli Oscarami w pięciu najważniejszych kategoriach.W sumie ekranizacja otrzymała 31 nagród i 12 nominacji.
Historia poświęcona koncepcji wolności nie traci na popularności. Fabuła, w której przestępca udaje obłąkanego, aby uciec z więzienia, dalej oburza oraz ekscytuje. Dzięki temu „Lot nad kukułczym gniazdem” można zobaczyć m.in. w Teatrze Polskim we Wrocławiu.
Opis i bilety na spektakl Lot nad kukułczym gniazdem Teatru Polskiego we Wrocławiu znajdziesz na naszym portalu.
„Genialna przyjaciółka” Wrocławski Teatr Współczesny
Na podstawie powieści Eleny Ferrante „Genialna przyjaciółka” powstał nie tylko popularny serial, ale też wspaniały spektakl. Nic więc dziwnego, że na całym świecie mówi się o “Ferrante fever”, czyli gorączce na punkcie twórczości autorki.
Bo opowieść o przyjaźni Eleny z Lilą w neapolitańskiej scenerii zachwyca i angażuje ludzi na całym świecie. A spektakl we Wrocławskim Teatrze Współczesnym to żywa i szczera historia o relacjach, uczuciach i bliskości.
Opis i bilety na spektakl Genialna przyjaciółka Wrocławskiego Teatru Współczesnego znajdziesz na naszym portalu.
➜ Na co do teatru – Łódź
„Śmierć komiwojażera” Teatr Nowy im. Kazimierza Dejmka
Nagrodzony Pulitzerem, znakomity tekst Arthura Millera „Śmierć komiwojażera” znowu można podziwiać na scenie łódzkiego Teatru Nowego. Reżyser spektaklu Remigiusz Brzyk wydobywa gorzki komizm życia everymana, szukającego spełnienia w tym, co nie daje mu szczęścia.
To tego rodzaju spektakl, który zdecydowanie wbija w fotel. Główny bohater Willy Loman jest sprzedawcą, mężem i ojcem. Desperacko goniąc za bogactwem, sukcesem i spełnieniem amerykańskiego snu, ponosi jednak porażkę. Niszczy to, na czym zależy mu najbardziej.
Opis i bilety na spektakl Śmierć komiwojażera Teatru Nowego im. Kazimierza Dejmka znajdziesz na naszym portalu.
„Cudowna terapia” Teatr Kamila Maćkowiaka
Joanna i Wiktor są przedstawicielami klasy średniej. Za chwilę skończą czterdziestkę i mają dwoje prawie dorosłych dzieci. Od czasu kiedy się poznali, minęło wiele lat, a dziś ich małżeństwo można nazwać wypalonym. Chociaż kiedyś byli w sobie bezgranicznie zakochani, obecnie ich związek składa się z wzajemnych wyrzutów, oskarżeń i kłótni.
Ratunkiem dla relacji Joanny i Wiktora ma być nic innego jak cudowna terapia. Podczas sesji dalej ze sobą walczą, co doprowadza terapeutę do granic wytrzymałości. A ten w pewnym momencie dostaje wiadomość, która całkowicie odmienia bieg sesji terapeutycznej…
Opis i bilety na spektakl Cudowna terapia Teatru Kamila Maćkowiaka znajdziesz na naszym portalu.
➜ Na co do teatru – Lublin
„Między światami. Dybuk. Esej sceniczny” Teatr im. Juliusza Osterwy
Słyszeliście kiedyś o dybuku? W folklorze żydowskim jest to duch zmarłej osoby, zawieszony pomiędzy życiem a śmiercią. Dybuk opanowuje żywą osobę, przejmując nad nią kontrolę. Ten fascynujący motyw znajdziecie m.in. w sztuce Szymona An-skiego „Dybuk”, na której motywach oparty został spektakl „Między światami. Dybuk. Esej sceniczny” Teatru im. Juliusza Osterwy.
Tekst pyta o sens i aktualny wymiar duchowości, a jego poruszająca muzyka, bogata scenografia i wyjątkowa historia przeniosą publiczność do żydowskiego miasteczka – dawnego Lublina, którego już nie ma.
Opis i bilety na spektakl Między światami. Dybuk. Esej sceniczny Teatru im. Juliusza Osterwy znajdziesz na naszym portalu.