Czerwiec to międzynarodowy Miesiąc Dumy LGBT+ obchodzony od lat 90. Jego rolą jest m.in. propagowanie praw osób LGBT+, podnoszenie świadomości społecznej i uczczenie tego, co już udało się osiągnąć. 

Miesiąc Dumy upamiętnia wydarzenia w klubie gejowskim Stonewall w Stanach Zjednoczonych, które miały miejsce 28 czerwca 1969 roku. Tego dnia policja przeprowadziła kolejny nalot na lokal, w wyniku czego doszło do brutalnych walk między funkcjonariuszami i osobami LGBT+.

W pewnym momencie przed barem zebrał się kilkutysięczny tłum, który skandował wolnościowe hasła, a na ulicach doszło do gwałtownych starć z policją. Rok później odbyły się pierwsze marsze równości upamiętniające zamieszki w Stonewall.

Obecnie walka o równe prawa toczy się na wielu polach. Jednym z nich jest reprezentacja osób LGBT+ w kulturze. Jakimi spektaklami, w których występują nieheteronormatywni bohaterowie, warto uczcić Miesiąc Dumy?

TR Warszawa „Tom na wsi”

Chociaż Tom na wsi Michela Marca Boucharda wystawiany jest w Polsce pierwszy raz, to wiele osób może kojarzyć historię z filmu „Tom” Xaviera Dolana. Reżyser po zobaczeniu spektaklu, skontaktował się z autorem sztuki, aby zaadaptować ją na dużym ekranie.

W ponurej wsi odbywa się pogrzeb tragicznie zmarłego chłopaka. Na ceremonię przyjeżdża Tom, młody mężczyzna z dużego miasta. Szybko zdaje sobie sprawę, że matka zmarłego nie wie, że jej syn był gejem.

Jednak prawda nie może wyjść na jaw. Jej drugie dziecko, brutalny farmer, grozi Tomowi, zmuszając go do kłamstw. Mimo doświadczanej przemocy i strachu, tytułowy bohater przywiązuje się do sadystycznego mężczyzny. 

Teatr Ateneum „To wiem na pewno”

To wiem na pewno to tragikomedia, która wywołuje uśmiech i łzy wzruszenia. W tym intymnym spektaklu publiczność obserwuje bohaterów, którzy podążają za swoimi przekonaniami i rozpoczynają nowy rozdział w życiu.

Najmłodsza córka wraca do domu z podróży po Europie, podczas której okradł ją mężczyzna, w którym się zakochała. A to tylko początek zawirowań w życiu rodziny. Kolejna córka też jest nieszczęśliwa – zostawia męża i dzieci, aby rozpocząć nowe życie z kimś innym. Dodatkowo okazuje się, że najmłodszy syn nielegalnie zarabia pieniądze.

A jak zareagują rodzice, kiedy ich najstarsze dziecko ujawni transpłciowość? Dla wszystkich będzie to traumatyczne przeżycie, po którym nic już nie będzie takie, jak dawniej. Od tego momentu Marianna zacznie oddalać się od rodziny, przeprowadzając się do innego miasta.

Teatr Powszechny „Orlando. Biografie”

Książka Virginii Woolf „Orlando”, okrzyknięta klasyką feminizmu, po raz pierwszy ukazała się czytelnikom w 1928 roku. Autorka zadedykowała powieść swojej kochance – Vicie Sackville-West – zamężnej poetce, z którą przyjaźniła się do końca życia.

Fabuła fikcyjnej biografii rozwija się na przestrzeni kilku stuleci. Na początku powieści główny bohater jest szesnastoletnim szlachcicem, a pod koniec – trzydziestosześcioletnią poetką. W trakcie swojego życia spotyka się z najwybitniejszymi postaciami historii literatury angielskiej.

Słynny tekst i jego filmowa adaptacja zainspirowały twórców do stworzenia  spektaklu Orlando. Biografie. Podczas sztuki publiczność będzie mogła przyjrzeć się punktowi widzenia zarówno artystów cispłciowych, jak i transpłciowych.

Widzowie będą mogli zastanowić się nad dwoistością ludzkiej natury i społecznymi rolami narzucanymi płciom. Na scenie Teatru Powszechnego można będzie podziwiać m.in. LULLĘ – Andrzeja Szwana, Anu Czerwińskiego i Filipkę Rutkowską.

Teatr Dramatyczny „Kinky Boots”

Charlie, który odziedziczył po zmarłym ojcu bliski bankructwa biznes, początkowo uważa, że fabryki butów nie da się uratować. Ale czy na pewno? Kiedy spotyka Lolę – zadziorną drag queen – wprowadza nową linię produktów. A są to szpilki z wystarczająco mocnym obcasem, które utrzymają ciężar mężczyzny.

Jednak nie wszyscy są entuzjastyczni wobec innowacyjnych pomysłów właściciela i Loli. Dodatkowo drag queen musi mierzyć się z kpinami i obelgami jednego z pracowników fabryki.

Sztuka konfrontuje się z ignorancją wobec inności, powszechnym postrzeganiem płci i definiowaniem tożsamości w sztywnych kategoriach. Co więcej, mało kto wie, że ten kipiący pozytywną energią i poruszający scenariusz jest inspirowany prawdziwą historią właściciela W.J. Brooks Shoe Company w Northampton.

SCENA RELAX, DUMA x Show „Relax it’s just DRAG!”

Czy wiecie, że 24 czerwca 2022 roku w Scenie Relax odbędzie się premiera drugiego numeru inkluzywnego Magazynu Duma, a każdy obecny otrzyma egzemplarz dla siebie?

Będzie to wydarzenie, które z pewnością zapadnie Wam w pamięci. Bo podczas imprezy prowadzonej przez Martina Fitcha i Olę Petrus, odbędzie się niepowtarzalne show Relax it’s just DRAG!

Spektakularne widowisko na scenie stworzą dla Was m.in. Shady Lady, Twoja Stara, Hrabina, Himera, Graża Grzech, Johnny d’Arc, Nick Sincler oraz Sami Harb.

Och-Teatr „Casa Valentina”

Podczas spektaklu Casa Valentina można przenieść się w czasie do 1962 roku. Fabuła dzieje się w schowanym wśród gór Catskills hoteliku – wymarzonym miejscu na letnie i beztroskie wakacje. 

Jednak właściciele, Rita i George, mają zupełnie inną wizję, jak powinien wyglądać ich pensjonat. Miejsce staje się oazą dla mężczyzn, którzy jedynie tutaj czują się bezpiecznie, aby ujawnić swoje kobiece alter ego. Na co dzień muszą ukrywać swoją prawdziwą naturę. 

Bo w latach 60. osoby LGBT+ były traktowane jak przestępcy i nie mogły cieszyć się równym traktowaniem. Dlatego kiedy pewnego dnia na policję wpływa doniesienie o spotkaniach gości, a ci stają przed decyzją sformalizowania organizacji, w grupie pojawia się kryzys.