wróć do bloga

Jak świętować Międzynarodowy Dzień Teatru 2024?

Międzynarodowy Dzień Teatru świętuje się na całym świecie co roku 27 marca. W obchodach bierze udział ponad 100 ośrodków Międzynarodowego Instytutu Teatralnego – organizacji pozarządowej założonej przez UNESCO i wybitne osobistości ze świata sztuki.

Niektóre instytucje kultury odczytują orędzie m.in. przed spektaklami. Jeśli chcielibyście celebrować to święto w teatrze, poniżej znajdziecie spektakle grane 27 marca w Międzynarodowy Dzień Teatru 2024.

Sprawdź repertuar


Panorama Helsinek. Źródło: Narodowe Archiwum Cyfrowe


Czym jest Międzynarodowy Dzień Teatru?

Międzynarodowy Dzień Teatru uchwalono w 1961 roku podczas IX Światowego Kongresu Międzynarodowego Instytutu Teatralnego (ITI) w Helsinkach z inicjatywy pisarza, poety, reżysera i prezydenta Fińskiego Instytutu Arvi Kivimaa.

Jako dzień obchodów wybrano datę inauguracji Teatru Narodów, czyli założonego w Paryżu międzynarodowego festiwalu teatralnego, na którym można podziwiać wybitne spektakle, opery, balet i inne widowiska z całego świata.

Od tej pory co roku celebruje się osiągnięcia teatralne, ale też wymianę kulturową i pokój między narodami. Wydarzenia związane z obchodami Dnia Teatru mają na celu zwiększenie współpracy ludzi teatru, wymianę wiedzy, promocję kultury, a także wspieranie innowacji w sztukach scenicznych.

Teatr Wielki i Teatr Narodowy w Warszawie. Źródło: Narodowe Archiwum Cyfrowe


Jak i kiedy obchodzimy Światowy Dzień Teatru?

Każdego roku zapraszana jest wybitna osobistość ze świata teatru, muzyki lub innych gałęzi kultury do napisania tzw. orędzia międzynarodowego, które po przetłumaczeniu na różne języki staje się punktem odniesienia dla tysięcy wydarzeń organizowanych wokół Światowego Dnia Teatru 27 marca na całym świecie. Autorem pierwszej wiadomości z 1962 roku był Jean Cocteau.

Twórcy wiadomości do świata artystycznego dzielą się swoimi refleksjami na temat teatru, sztuki, ale też sytuacji na świecie. Jest to dla nich ogromne wyróżnienie, gdyż w gronie wybranych widnieją nazwiska najbardziej cenionych artystów, m.in. Václav Havel, Dario Fo, John Malkovich, Pablo Neruda, Dmitrij Szostakowicz, czy Arthur Miller.


Międzynarodowy Dzień Teatru w Polsce

Pierwszym Polakiem, który opublikował orędzie był Janusz Warmiński – aktor, reżyser i dyrektor Teatru Ateneum. Jego apel „Teatr – obrońcą pokoju i godności człowieka” obiegł cały świat, jednak w Polsce wiadomość została zablokowana przez cenzurę. W 2015 roku przygotowanie orędzia powierzono Krzysztofowi Warlikowskiemu, jednemu z najważniejszych reżyserów swojego pokolenia.

Zgodnie z tradycją w Polsce corocznie wygłaszane jest też orędzie Polskiego Ośrodka Międzynarodowego Instytutu Teatralnego. Autorką zeszłorocznego orędzia jest ukraińska reżyserka i twórczyni teatru Arabeski w Charkowie Switłana Oleszko, pracująca w warszawskim Teatrze Polskim im. Szyfmana.