wróć do bloga

Marcin Dorociński – teatr i kino. Gdzie go teraz zobaczyć?

Marcin Dorociński to jeden z najbardziej cenionych polskich aktorów. Jest znany zarówno z produkcji filmowych, jak i serialowych, a za sprawą „Gambitu Królowej” stał się rozpoznawalny na całym świecie.

Aktor był sześciokrotnie nominowany do Orłów, a w 2012 roku został laureatem Paszportu Polityki w kategorii „Film”. Co więcej, można zobaczyć go także na żywo na deskach teatru.

Początkowo Dorociński związany był z Teatrem Dramatycznym, na którego scenie współpracował z Krystianem Lupą, Grzegorzem Jarzyną, Agnieszką Glińską, czy Krzysztofem Warlikowskim. Od 2011 roku na stałe związany jest z Teatrem Ateneum.

Marcin Dorociński. Filmy

Dorociński znany jest zarówno z ról serialowych, jak i filmowych. Widzowie kojarzą go z pewnością z „Na dobre i na złe”, „Rodziny zastępczej”, czy „Heli w opałach”.

FIlmy z udziałem Dorocińskiego to między innymi „Przedwiośnie”, „Wszyscy jesteśmy Chrystusami”, „Róża” oraz „Drogówka”, „Jack Strong”, czy „Moje córki krowy”.

Ogromną popularność przyniósł mu także serial „Pitbull” w reżyserii Patryka Vegi, który później posłużył jako baza pod film o tym samym tytule. Za tę kreację Dorociński otrzymał nagrodę im. Zbyszka Cybulskiego.

Premiera filmu „Niebezpieczni dżentelmeni”

Najnowszą produkcją Marcina Dorocińskiego, zapowiedzianą na drugą połowę 2022 roku, jest film „Niebezpieczni dżentelmeni”. To komedia kryminalna, która

opowiada historię czterech bohaterów zakopiańskiej bohemy: Tadeusza Boya-Żeleńskiego, Bronisława Malinowskiego, Josepha Conrada oraz Witkacego.

Zakopane służy jako tło intrygi, w którą będą zamieszani artyści, politycy, a nawet gangsterzy. W roli Tadeusza Boya-Żeleńskiego wystąpi Tomasz Kot, jako Joseph Conrad zagra Andrzej Seweryn, Wojciech Mecwaldowski to Bronisław Malinowski, a Marcin Dorociński wcieli się w rolę Witkacego.

Marcin Dorociński. „Gambit Królowej”

Ogromną popularność przyniosła Dorocińskiemu produkcja Netflixa „Gambit Królowej” z 2020 roku. Serial opowiada fikcyjną historię Beth Harmon, która pragnie zostać najlepszą szachistką na świecie.

Produkcja stworzona przez Scotta Franka oraz Alana Scotta, została obsypana wieloma wyróżnieniami, w tym 11 nagrodami Emmy. Główną rolę odgrywa Anya Taylor Joy, a oprócz niej w obsadzie znaleźli się między innymi Bill Camp, Moses Ingram, czy Thomas Brodie-Sangster. Marcin Dorociński wcielił się w rolę szachisty Wasilija Borgowa.

Marcin Dorociński – teatr. Och-Teatr „Osy”

Fani Marcina Dorocińskiego mogą zobaczyć go na scenie Och-Teatr w spektaklu „Osy”. Dwóch mężczyzn i jedna kobieta szukają sensu życia, więc podejmują próbę walki z samotnością i własnym ja.

Dramat został napisany przez Iwana Wyrypajewa, który odpowiada także za reżyserię. Scenografię stworzyła Anna Met, a za kostiumy odpowiedzialna jest Katarzyna Lewińska. Oprócz Dorocińskiego, na scenie pojawi się Magdalena Boczarska oraz Dariusz Chojnacki.

Poniżej macie aktualne spektakle z Marcinem Dorocińskim, a na naszej stronie znajdziecie inne spaktakle grane w teatr warszawa.