wróć do bloga

Lektury w teatrze 📖 Zobacz 28 propozycji

Lektury w teatrze to przepiękne baśnie, wciągające powieści, emocjonujące historie i bohaterowie z krwi i kości, którzy zabierają widzów do najbardziej odległych i niesamowitych zakątków świata. A odkrywanie literatury poprzez sztukę teatralną sprawia że, słowo „lektura szkolna” przestaje kojarzyć się z nieprzyjemnym obowiązkiem. 

Wyjście do teatru, czy to ze szkołą czy z rodzicami, pozwala starszym i młodszym dzieciom rozkochać się w książkach, otwiera na refleksję,  pobudza kreatywność, wspiera rozwój emocjonalny, umiejętności społeczne i wrażliwość artystyczną.

Co więcej, spektakle teatralne dla szkół są wspaniałym urozmaiceniem programu nauczania. Jednak przede wszystkim teatr to przyjemność oraz odskocznia od tradycyjnej formy nauki. Inscenizacji szkolnych lektur jest na szczęście mnóstwo, a w tym artykule znajdziesz przedstawienia dla klas I-III, IV-VI i VII–VIII oraz spektakle dla liceum i technikum. 

➜ Lektury w teatrze dla klas I-III

Dzieci z Bullerbyn

Nigdzie nie jest tak pięknie jak w idyllicznym Bullerbyn. Teatralna wersja lektury wspaniale odwzorowuje oryginalną książkę, wzbogacając ją o intrygujące kreacje aktorów, piękną muzykę i nostalgiczną scenografię. A przeżywanie przygód razem z bohaterami pozwala odnaleźć w sobie dziecko, niezależnie od wieku.

Calineczka

Jedną z najbardziej oryginalnych adaptacji „Calineczki” jest spektakl w Bohema House Teatrze Ekologicznym. Przedstawienie opowiada znaną historię, podczas której dzieci dowiedzą się również, jak dbać o planetę. 

Niesamowite przygody Skarpetek

Kolorowy sceniczny świat, pobudzające wyobraźnię kostiumy aktorów oraz co najważniejsze – wciągająca historia. To dzieci kochają najbardziej. Dzięki spektaklowi „Niesamowite przygody Skarpetek”, który powstał na podstawie uwielbianej przez małych czytelników serii książek Justyny Bednarek, widzowie będą mogli poznać sekret, o którym nie wiedzą nawet dorośli. Chodzi oczywiście o tajemnicę, co dzieje się z zaginionymi skarpetkami.

Królowa Śniegu

„Baśnie to pudełka: dzieci oglądają opakowania, a dorośli mają zajrzeć do środka”. Tak o swojej twórczości mówił Hans Christian Andersen. Jedną z najbardziej rozbudowanych i wieloaspektowych dzieł pisarza jest „Królowa Śniegu”. Podczas spektaklu, w magicznej atmosferze zimowej scenerii, dzieci wyruszą w odważną podróż, przez góry i odległe krainy aż do Królestwa Śniegu.

Doktor Dolittle i jego zwierzęta

Wszystkie postaci, które poznaliśmy i pokochaliśmy dzięki opowieściom Hugh Loftinga, mają stale odradzają się na scenach teatralnych. A spektakle o niezwykłym Doktorze Dolittle i jego cudownych przyjaciołach zwierzętach zabiera widzów w najdalsze zakątki świata.

➜ Spektakle teatralne dla klas IV-VI

Chłopcy z Placu Broni

„Chłopcy z Placu Broni” Ferenca Molnára, okrzykniętego węgierskim Molierem, to nie tylko emocjonująca lektura, ale też jedna z najsłynniejszych węgierskich powieści poza granicami kraju. Opowieść o dorastających chłopcach, ich odwadze i przyjaźni od ponad 100 lat jest obecna w życiu dzieci i młodzieży na całym świecie. Książka wpisana jest na listę lektur nie tylko w Polsce, ale też w wielu innych krajach, m.in. na Węgrzech, we Włoszech, w Brazylii i Japonii.

Czerwony Kapturek

Dawno, dawno temu żyła sobie dziewczynka, którą wszyscy nazywali Czerwonym Kapturkiem. Pewnego dnia mama kazała jej zanieść kosz z przekąskami do chorej babci, która mieszkała po drugiej stronie lasu… Tę historię znają dzieci na całym świecie. Mali (i więksi też!) widzowie mogą razem z Czerwonym Kapturkiem stawić czoła lękom również w teatrze. A dzięki pięknym kostiumom i czarującej scenografii najsłynniejsza ludowa baśń zachwyca jeszcze bardziej.

Kajko i Kokosz. Szkoła latania

Lektury w teatrze mogą być naprawdę oryginalne. W Teatrze Syrena słynny komiks autorstwa Janusza Christy został przekształcony w spektakularny familijny musical, podczas którego publiczność stawi czoła groźnym zbójcerzom. Na scenie dwóch słowiańskich wojów – Kajko i Kokosz – będzie mierzyć się z zagrożeniami, a przy tym wpadać w niemałe tarapaty i przeżywać masę zabawnych przygód.

Alicja w Krainie Czarów

Niezależnie od wieku, dzięki teatralnej wersji słynnej powieści „Alicja w Krainie Czarów” możecie przenieść się do świata, w którym wyobraźnia nie ma granic. Razem z Alicją wybierzecie się w podróż do magicznej krainy, w której przeżyjecie fascynujące przygody, spotkacie Szalonego Kapelusznika, Białego Królika, Królową Kier i wiele więcej niesamowitych postaci.

Ania z Zielonego Wzgórza

Powieść Lucy Maud Montgomery niemal natychmiast stała się bestsellerem. Chociaż dzisiaj uważana jest przede wszystkim jako klasyka literatury dziecięcej lub młodzieżowej, została napisana z myślą o czytelnikach w każdym wieku. Jednym z wielkich fanów „Ani z Zielonego Wzgórza” był Mark Twain, którego zdaniem tytułowa bohaterka jest najukochańszym i najbardziej poruszającym dzieckiem od czasów nieśmiertelnej „Alicji z Krainy Czarów” Lewisa Carrolla.

Pinokio

„Pinokio” napisany przez Carlo Collodiego w 1881 roku to baśń pełna wyobraźni, która została przetłumaczona na niemal wszystkie języki świata. Wciągająca historia drewnianego pajacyka i jego twórcy Geppetto, biednego, ale dobrego stolarza, to jedno z największych arcydzieł literatury dziecięcej. Podczas tej ekscytującej historii widzowie są świadkami przygód i nieszczęść, które spotykają słynną kukiełkę.

➜ Adaptacje teatralne lektur. Klasy VII–VIII

Balladyna

„Balladyna” to dla wielu uczniów (i nie tylko!) jedna z najbardziej czarujących lektur szkolnych. Pełna ukrytych motywów, łącząca elementy thrillera, ballady romantycznej i dramatu szekspirowskiego. Na deskach warszawskiego Teatru WAM obejrzycie dzieło Juliusza Słowackiego w nowej, musicalowej odsłonie. Inscenizacja to współczesne spojrzenie na słynny dramat, podczas której twórcy skupią się na trudnych emocjach młodych ludzi, poszukiwaniu „siebie” i relacjach z bliskimi.

Pan Tadeusz, czyli ostatni zajazd na Litwie

Ten fascynujący, romantyczny epos narodowy od kilku stuleci pobudza wyobraźnię czytelników. Idylliczne opisy natury, barwne przedstawienie zajęć i osobowości bohaterów, a także historyczne nawiązania tworzą arcydzieło, które do dziś zachwyca uniwersalnością. W teatrze stale grane są znakomite adaptacje, nierzadko nawiązujące do współczesności i skłaniające do refleksji.

Zemsta

Fabuła, w której głównym tematem jest spór o majątek, bawi publiczność od lat. Widzowie pokochali wyraziste i komiczne postacie sztuki, m.in. gwałtownie wybuchającego gniewem Cześnika oraz sprytnego i zawziętego Rejenta. Jedną z najciekawszych inscenizacji jest produkcja Och-Teatru, podczas której na scenie występuje popularny duet aktorski – Cezary Żak w roli Cześnika i Artur Barciś w roli Papkina.

Kamienie na szaniec

„Kamienie na szaniec” to jedna z tych lektur, do czytania których nie trzeba zachęcać uczniów. Emocjonalny język, wciągające przeżycia Alka, Rudego i Zośki, ich oddanie i przyjaźń pozwalają czytelnikom zżyć się z bohaterami. Książka ukazała się po raz pierwszy w konspiracyjnym wydaniu w 1943 roku, a autor osobiście znał tych trzech ciekawych świata harcerzy i prawdopodobnie między innymi dlatego, książka tak bardzo chwyta za serce.

Opowieść wigilijna

„Opowieść wigilijna” wspaniale oddaje ducha czasów wiktoriańskich i rosnącej w tym okresie popularności świąt Bożego Narodzenia. Adaptacja powieści o nawiedzanym przez duchy skąpcu zmieniła podejście do obchodów świąt w kulturze zachodniej, promując spotkania rodzinne, pojednanie, gościnność i hojność. Jednym ze znanych przykładów jest kiedy po przeczytaniu książki w 1867 roku pewien amerykański biznesmen był tak poruszony historią, że zamknął swoją fabrykę w Boże Narodzenie i wysłał każdemu pracownikowi indyka.

Oskar i pani Róża

Autor „Oskara i pani Róży” zyskał sławę jako najbardziej poczytny pisarz francuski, poruszając w swoich dziełach aspekty związane z ludzką duchowością, śmiercią, egzystencją i religią. Książka wydana w 2002 roku zyskała ogromną popularność nie tylko we Francji, ale też poza jej granicami, a oparte na tekście spektakle od lat nie schodzą ze scen teatrów na całym świecie.

➜ Lektury w teatrze dla liceum i technikum

Dziady

Obejrzenie tej lektury w teatrze to wielowymiarowe przeżycie. Wydarzenia związane ze scenicznymi przedstawieniami „Dziadów” na stałe zapisały się w historii Polski. Jedno z nich to demonstracje i protesty przeciwko cenzurze sztuki, które zapoczątkowały wydarzenia Marca’68. „Dziady” w reżyserii Kazimierza Dejmka w Teatrze Narodowym w Warszawie zostały zdjęte z afisza, gdyż władze określiły je jako „antyradzieckie” i „antyrosyjskie”.

Przedwiośnie

Nie tylko talent pisarski i wyobraźnia, ale też wrażliwość społeczna i moralna Stefana Żeromskiego uczyniły jego książki jednymi z najbardziej emocjonalnych w polskiej literaturze. W „Przedwiośniu” czytelnicy znajdą nie tylko najważniejsze dylematy epoki, ale też uniwersalne pytania o przyszłość kraju.

Don Kichot

Dzieło Miguela de Cervantesa jest dziś jedną z najlepiej sprzedających się książek wszechczasów. Szacuje się, że na świecie zostało kupionych ponad 500 milionów egzemplarzy powieści. Podczas teatralnego widowiska oprócz wciągającej i wartkiej akcji, możecie spodziewać się zapierającej dech w piersiach atmosfery, budowanej przez temperamentną muzykę, scenografię i kostiumy.

Hamlet

„Być albo nie być – oto jest pytanie“. Prawdopodobnie nie ma osoby, która nie znałaby tego cytatu. Do dzisiaj powstała niezliczona liczba inscenizacji „Hamleta” na całym świecie. Od premiery na przełomie XVI i XVII wieku dzieło pozostaje najbardziej znaną i jedną z najczęściej wykonywanych oraz analizowanych sztuk Szekspira.

Jądro ciemności

Lektury w teatrze mogą w niesamowity sposób oddawać ducha książki. Atmosfera, która wyłania się z teatralnej adaptacji powieści „Jądro ciemności” jest wyjątkowo mroczna i niepokojąca. Scenografia, dźwięki i gra aktorska sprawiają, że wędrówka w głąb niebezpiecznego świata Marlowa, w pełni pochłania uwagę widzów.

Wesele

„Wesele” Stanisława Wyspiańskiego to wyjątkowe dzieło okresu Młodej Polski, którego teatralna premiera odbyła się już w 1901 roku w dzisiejszym Teatrze im. Juliusza Słowackiego. Okazała się nie tylko impulsem do wybuchu narodowych uczuć, ale również przyczyną licznych plotek i kontrowersji. Autor dramatu nieco złośliwie nawiązał do prawdziwych wydarzeń, przez co wielu znajomych Wyspiańskiego obraziło się na niego.

Szewcy

Najważniejszy dramat Stanisława Witkiewicza ostrzegający przed totalitaryzmem mimo upływających lat jest aktualny do bólu. Niesamowita i groteskowa wizja artysty, nietuzinkowa forma sztuki i jej uniwersalność nadal zadziwia, jak dalekowzrocznym człowiekiem był Witkacy.

Romeo i Julia

Historia o tragicznej miłości zachwyca od pokoleń, a popularność Szekspira utrzymuje się od czasów, kiedy jego wielką fanką była Królowa Elżbieta I. Dzisiaj „Romeo i Julia” obok „Hamleta” jest prawdopodobnie najczęściej wystawianą sztuką słynnego angielskiego pisarza.

Lekcja

Ten „komiczny dramat”, jak sam Ionesco nazywał swoje dzieło, zaskakuje nielogicznością i grami językowymi. Nie znajdziemy tu też tradycyjnej akcji. Nonsensy i paradoksy obnażają prawdę o konwenansach panujących w społeczeństwie, a absurdalna sztuka kryje w sobie nieskończoną liczbę interpretacji.

Pani Bovary

Natychmiast po opublikowaniu powieści „Pani Bovary” wszczęto śledztwo. Cudzołóstwo opowiedziane przez Flauberta było zbyt naturalistyczne. Książka została uznana za niemoralną również przez Kościół katolicki, który włączył ją do indeksu ksiąg zakazanych. A jednak powieść o zmaganiach między tym, kim chcemy być, a tym, kim jesteśmy naprawdę, jest dziś zaliczana do najwybitniejszych osiągnięć realizmu psychologicznego w literaturze.

Mistrz i Małgorzata

To niesamowite jak teatralna wersja „Mistrza i Małgorzaty” Michaiła Bułhakowa wspaniale oddaje ducha powieści. W teatrze niepowtarzalną atmosferę buduje nie tylko tajemnicza fabuła, ale też symboliczne rekwizyty, kolorowe kostiumy i baśniowa scenografia. Widzowie z łatwością przeniosą się do rzeczywistości, w której realność miesza się z fikcją.

Chłopi

Życie mieszkańców polskiej wsi, konflikty rodzinne i dramaty miłosne na tle zmieniających się pór roku. Spektakl jest rekonstrukcją powieści Reymonta, która przybiera formę „śledztwa” referowanego z perspektywy świadka zbiorowego samosądu, linczu, dokonanego przez społeczność parafialną.