wróć do bloga

Kraków. Atrakcje dla dzieci, które królują w mieście

Jednym z najwspanialszych miast, w którym dzieci mogą bawić się i przeżywać niesamowite przygody jest bez wątpienia Kraków. Atrakcje dla dzieci, które tu znajdziecie, przyciągają osoby z całej Polski. Najmłodsi mogą cieszyć się spektakularnymi, baśniowymi spektaklami, ale też odkrywać tajemnice Ojcowskiego Parku Narodowego i krakowskich kopców czy bawić się na plażach Zalewu Bagry i Zakrzówka.

Atrakcje dla dzieci w Krakowie pozwalają rozwijać pasje, spędzać wartościowy czas całą rodziną i zdobywać nowe doświadczenia. Żeby ułatwić Wam decyzję, które z nich wybrać, zebraliśmy kilka inspiracji, dzięki którym zaplanujecie wymarzony dzień.

PS Jeśli chcielibyście rozkochać dzieci w książkach, zobaczcie też naszą listę lektury w teatrze, dzięki którym możecie wspólnie odkrywać literaturę poprzez zabawę i sztukę.


Teatralne atrakcje dla dzieci

Teatr Współczesny w Krakowie 

Jeśli zastanawiacie się co robić z dzieckiem w Krakowie, żeby spędzić wspólnie wartościowy czas, postaw na teatr! To co wyróżnia Teatr Współczesny to przede wszystkim ciekawe spektakle, które nie tylko dostarczają rozrywki, ale też edukują i pozwalają zapoznać się z popularnymi pozycjami literatury dziecięcej. Wśród przedstawień znajdziecie tytuły oparte na bajkach i książkach dla dzieci oraz młodzieży. To m.in. Mały Książę, Cudowna lampa Aladyna czy Dr Dolittle i jego zwierzęta.

W teatrze obejrzycie też niesamowite i oryginalne projekty teatralne, takie jak „Dzika fizyka”. Spektakl ten jest niezwykłą okazją do eksploracji fascynującego świata fizyki i chemii. Podczas występu Maria Skłodowska-Curie zapozna najmłodszych z tajemniczymi zjawiskami, które otaczają nas na co dzień.

Smykaj do teatru


Teatr Szczęście 

Kraków dla dzieci ma w sobie coś urzekającego. Podobnie jak nietypowe atrakcje, które znajdziecie w Teatrze Szczęście. Tam publiczność ma okazję spotkać się z jedynym w swoim rodzaju Klaunem Feliksem, który oczaruje zarówno młodszą, jak i starszą widownię. Podczas występów takich jak „Ale cyrki”, „Magia czy iluzja” czy „Klaun w balonie” Klaun opowiada swoje barwne historie z podróży po świecie, obdarowuje dzieci balonami i przeplata akcję sztuką pantomimy, iluzji, muzyki i żonglerki.

Dlatego jeśli chcielibyście doświadczyć niezapomnianej mieszanki zabawy, nauki, pozytywnej energii i kontaktu z publicznością, nie przegapcie najbliższych występów Feliksa. Te magiczne przedstawienia to nie tylko rozrywka, ale także niezwykłe doświadczenie edukacyjne. Co więcej, Klaun angażuje dzieci w interaktywne aktywności, które rozwijają ich kreatywność, umiejętności społeczne i wyobraźnię.

Smykaj do teatru


Teatr Figurki 

Kraków – dla dzieci to miasto ma mnóstwo niezwykłych propozycji. Jedną z nich jest teatr lalek i cieni, który jest doskonałym miejscem, aby wprowadzić maluchy do świata sztuki teatralnej. W samym sercu miasta królów, niedaleko Rynku przy ulicy Sławkowskiej 14, mieści się jedyny taki teatr w okolicy, Teatr Figurki. To kameralne miejsce, w którym dzieci mogą nie tylko cieszyć się kreatywnymi spektaklami, ale też tworzyć, uczyć się i poznawać kulisy teatru.

Dzięki wspaniałej grze aktorskiej, kolorowym scenografiom i interaktywnej formie przedstawień, teatr zapewnia niezapomniane przeżycia dla całych rodzin. Wśród spektakli znajdziecie historie, które przeniosą Was w magiczny świat baśni i legend, m.in. „Maleńkie Królestwo Królewny Aurelki” i „Pan Twardowski”.

Smykaj do teatru


Teatr Praska 52

Teatr Praska 52 to miejsce, które wspaniale łączy rozrywkę dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Na Scenie Familijnej obejrzycie spektakle przeznaczone dla całych rodzin. To zabawne i wciągające historie, podczas których zachwyci Was nie tylko fabuła, ale też wspaniałe kostiumy, charakteryzacja, klimat i interakcja z widzami.

W repertuarze znajdziecie m.in. pełną zwrotów akcji komedię „Gino i Suzi”, podczas której para szefów kuchni będzie musiała sprostać kulinarnemu wyzwaniu oraz „Perypetie Arlekina. Bajkę dell’arte” opowiadającą o przygodach niesfornego służącego, który poszukuje swojego miejsca na świecie.

Smykaj do teatru


Darmowe atrakcje dla dzieci. Kraków i okolice

Park Zakrzówek

Dwxn, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons, zdjęcie kadrowane

Jeśli szukacie wyjątkowych miejscówek w Polsce dla całej rodziny, śmiało możesz postawić na Kraków. Atrakcje dla dzieci i dorosłych, które znajdziecie w Parku Zakrzówek zaskoczą nawet najbardziej wymagające osoby. To też jedno z najbardziej malowniczych miejsc w całej Polsce. Intensywnie turkusowy kolor wody, wysokie klify i strome, wapienne skały, tworzą widoki jak z pocztówki z nadmorskiej Chorwacji. Na jego terenie znajduje się też aż 5 basenów o zróżnicowanej głębokości. Te otoczone są drewnianymi, szerokimi pomostami, z których można cieszyć się zapierającymi dech w piersiach widokami.

Warto mieć jednak na uwadze, że dojście do basenów z wózkiem może być utrudnione, ze względu na strome podjazdy i wysokie schody. Oprócz kąpieli, najmłodsi mogą cieszyć się też leżakami, huśtawkami punktami widokowymi i piaszczystymi plażami. Park Zakrzówek oferuje też wiele malowniczych ścieżek spacerowych, gdzie dzieci mogą odkrywać bogactwo fauny i flory. Dla starszych dzieci dostępne są również atrakcje sportowe, takie jak ping pong czy wspinaczka na ściankach.


Krakowskie kopce

Pawelsuder, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons, zdjęcie kadrowane

Zwiedzając Kraków z dziećmi, nie można zapomnieć o kopcach. To nie tylko zwykłe wzgórza – to symboliczne punkty, które łączą historię z przyrodą, oferując zarazem doskonałe miejsce do spędzania czasu na świeżym powietrzu. Wśród nich znajdziecie położony na malowniczej Polanie Sowińca Kopiec Piłsudskiego, do którego dojdziecie kilkoma szlakami turystycznymi. Oprócz podziwiania panoramy ze wzgórza, czeka tam na Was więcej atrakcji. Na otaczającej kopiec polanie, możecie skorzystać z placu zabaw i zadaszonych altanek idealnych na rodzinny piknik.

Najbardziej popularny, choć jako jedyny biletowany, jest Kopiec Kościuszki, z którego możecie podziwiać spektakularne widoki. U podnóża wzgórza znajdziecie nowoczesny, duży plac zabaw z rozmaitym wyposażeniem, drabinkami, linami i zjeżdżalnią, huśtawkami i piaskownicą. Przy kopcu mieści się również Muzeum Kościuszkowskie, poświęcone życiu i dokonaniom Tadeusza Kościuszki. Multimedialne i interaktywne wystawy zachwycą nie tylko dzieci, ale też starszych odwiedzających.


Zalew i plaża Bagry

Dwxn, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons, zdjęcie kadrowane

Szukacie pomysłu na weekend z dzieckiem w Krakowie? W sercu Podgórza, między ulicami Lipską a Wielicką, kryje się jedno z najbardziej urokliwych miejsc dla rodzin i miłośników aktywnego wypoczynku – Zalew i plaża Bagry. Dla najmłodszych odwiedzających przygotowano wiele atrakcji. Plac zabaw, hamaki, strzeżone kąpielisko, mostek, mnóstwo miejsc do spacerowania i piaszczysta plaża zapewnią dzieciom godziny beztroskiej zabawy.

Dodatkowo, to raj dla miłośników aktywności wodnych. Od wynajmu rowerków wodnych i kajaków po możliwość żeglowania, każdy znajdzie tu coś dla siebie. Dla fanów piłki plażowej przygotowano również dwa boiska, na których można rozegrać emocjonujące mecze. Ci, którzy wolą spokojniejszy wypoczynek, na brzegu jeziora znajdą miejsca idealne do relaksu. Czytanie książki na leżaku w cieniu drzew lub leniwe popołudnie na plaży to doskonałe sposoby na oderwanie się od codzienności.


Ojcowski Park Narodowy

Dwxn, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons, zdjęcie kadrowane

Jeśli interesują Was atrakcje dla dzieci w Krakowie i okolicach, nie możecie pominąć jednego z najbardziej fascynujących zakątków Polski, Ojcowskiego Parku Narodowego. To tu, na terenie Jury Krakowsko-Częstochowskiej, odkryjecie malownicze doliny, tajemnicze jaskinie i imponujące zabytki historyczne.

Dzieci w Ojcowskim Parku Narodowym znajdą wiele atrakcji dostosowanych do swoich potrzeb i zainteresowań. Zwiedzanie licznych jaskiń, które kryją w sobie nie tylko piękno natury, ale także tajemnice przeszłości, podziwianie wapiennych ostańców, które przybierają niezwykłe formy, (np. słynna Maczuga Herkulesa), wspinaczka po wapiennych skałach to tylko niektóre z propozycji, które zapewnią maluchom niezapomnianą przygodę.

Również spacerując po parku, nie sposób się nudzić. Każdy zakręt szlaku kryje w sobie nową niespodziankę, a wspaniałe widoki rozciągające się na horyzoncie zachwycają zarówno małych, jak i dużych odkrywców. Nie można też opuścić parku bez odwiedzenia jego historycznych skarbów. Zamki w Ojcowie i Pieskowej Skale to prawdziwe klejnoty architektury obronnej, które opowiadają fascynującą historię średniowiecznych dziejów Polski.