Koronawirus trzyma nas w izolacji już ponad miesiąc. Całkowita zmiana trybu życia zaczyna już być męcząca dla większości osób, dzięki czemu wiadomość o czterech etapach znoszenia ograniczeń związanych z koronawirusem wywołała ekscytację… i więcej pytań. Kiedy znów uda nam się pójść do teatru, do kina czy na koncert? Zapoznajcie się z poniższym wyjaśnieniem!

Etap I
Pierwszy etap znoszenia obostrzeń został wprowadzony 20 kwietnia. W związku z najnowszymi zmianami możemy wyjść na spacer do parku lub lasu, jeśli zachowamy odpowiednie środki ostrożności: poruszamy się dwa metry od innych spacerowiczów i zasłaniamy twarz. Osoby powyżej 13 roku życia mogą już poruszać się bez opiekuna. Dodatkowe regulacje odnoszą się do ilości osób w sklepach (sklepy powyżej 100 metrów kwadratowych – 1 osoba na 15 metrów, sklepy do 100 metrów – 4 kupujących na 1 kasę).

Etap II
Drugi etap obejmuje otwarcie hoteli i miejsc noclegowych oraz zakupy w sklepach budowlanych w weekendy. Będzie to też bardzo ważny moment dla wielbicieli kultury. Otwarte zostaną biblioteki, muzea i galerie sztuki, dzięki czemu będziemy mogli cieszyć się dostępnością kultury. Wprawdzie zobaczymy wystawę w muzeum lub galerii, ale na pewno nie w takich warunkach, w jakich robiliśmy to przed wprowadzeniem izolacji. Nie wiemy na razie, jakie ograniczenia odnośnie ilości osób w budynku będą temu towarzyszyć. Tego dowiemy się, gdy etap pierwszy okaże się udany.

Etap III
Na ten etap czeka z pewnością najwięcej osób – obejmuje on otwarcie restauracji, sklepów w galeriach handlowych, zakładów fryzjerskich oraz salonów kosmetycznych. Przywrócone zostaną wydarzenia sportowe, ale tylko na otwartej przestrzeni i bez udziału publiczności. Dzieci wrócą do żłobków, przedszkoli oraz klas I-III, oczywiście z wprowadzoną maksymalną liczbą dzieci w sali.

Etap IV
Ostatni etap to wreszcie otwarcie kin i teatrów. Wiemy na pewno, że nie będzie to całkowity powrót do normalności. W salach kinowych i teatralnych będzie obowiązywał nowy reżim sanitarny – co to dokładnie znaczy, dowiemy się gdy ten etap nadejdzie.

Pamiętajmy, że decyzje o wprowadzeniu kolejnych etapów zależą od okoliczności, które pojawią się po wprowadzeniu etapu pierwszego (i każdego następnego). Pod uwagę brany będzie przyrost zachorowań, wydajność służby zdrowia i realizacja wytycznych sanitarnych.

Nie wychodźcie z domu bez potrzeby, zasłaniajcie twarz, dbajcie o siebie i bliskich. Im bardziej będziemy ostrożni, tym większa szansa na wprowadzenie następnych etapów.

Pamiętajcie o naszej akcji i o Naszej akcji #wspieramkulture  a wszystkie spektakle biorące udział w akcji znajdziecie na naszym portalu w kategorii spektakle online