
Juwenalia 2025 – praktyczne porady. Co zabrać, jak się przygotować, o czym pamiętać?
Spis treści
Za moment rusza czas studenckich imprez. W najbliższych miesiącach na wielu uczelniach w całym kraju rozpoczną się Juwenalia 2025. Podpowiadamy, jak przygotować się do świętowania.
Juwenalia – kilka wieków studenckiej tradycji
Juwenalia mają bogatą i różnorodną historię – zarówno w Polsce, jak i na świecie. Te studenckie obchody, które łączą tradycję, kulturę akademicką i polecana wspólnym świętowaniu, na przestrzeni lat ewoluowały. Znane w Polsce od XV w. Juwenalia ewoluowały, zmieniając swój charakter. Z kameralnych obchodów i biesiad stały się pełnoprawnymi koncertowymi wydarzeniami, na których występują najlepsi polscy (a czasem i zagraniczni) artyści. Pod względem programu i skali organizacji mogą rywalizować z największymi festiwalami w kraju.
Juwenalia w 2025 roku
W tym roku studenci będą świętowali w całej Polsce – m.in. w Warszawie, Szczecinie, Krakowie, Kielcach i Katowicach. W stolicy na uwagę zasługują takie imprezy, jak WuZetalia 2025 (organizowane przez Wydział Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego), Ursynalia 2025, które odbędą się na Kampusie Głównym SGGW, jUWenalia 2025 Uniwersytetu Warszawskiego czy organizowane na Poligonie Lekkoatletycznym AWF przez pięć warszawskich uczelni Wawa Student Festiwal 2025. Warto zwrócić też uwagę na pomorskie Juwenalia Szczecin 2025, juwenalia Politechniki Świętokrzyskiej w Kielcach czy katowickie Juwenalia Śląskie. Oczywiście bawić się będzie też w mekce studentów, czyli Krakowie – tam czekają na Was Juwenalia UEK 2025 oraz reklamowane jako największe studenckie święto w Małopolsce Juwenalia Krakoskie 2025.
O czym pamiętać wybierając się na juwenalia?
Bezpieczeństwo przede wszystkim – dlatego warto zwrócić uwagę na kilka rzeczy, którymi powinniśmy się kierować podczas juwenalijnych zabaw. Juwenalia mają swoją specyfikę, jednocześnie wpisując się w koncertowy (czy nawet festiwalowy) klimat, a także stawiając na dobrą zabawę i szaleństwo młodych ludzi. Zebraliśmy dla Was kilka rad i pomocnych wskazówek, o czym powinniście pamiętać wybierając się na tego typu wydarzenie.
Imprezowa forma
Aby dobrze bawić się podczas juwenaliów, warto być w formie. Odpuśćmy wypad na koncerty jeśli mamy problemy ze zdrowiem – chorujemy lub jesteśmy kontuzjowani. Ból głowy, rozstrój żołądka czy problemy z poruszaniem mogą doprowadzić do niebezpiecznych sytuacji, a nawet zasłabnięcia. Pamiętajmy także o podstawowych potrzebach naszego organizmu. Przed intensywną, kilkugodzinną zabawą warto się wyspać, zjeść (podczas juwenaliów nie zawsze będziemy mieli jedzenie na wyciągnięcie ręki) czy nawodnić (o tym pamiętać szczególnie – przed, w trakcie i po imprezie). Jeśli bierzecie leki, również o nich pamiętajcie lub weźcie je ze sobą, zgłaszając przed wejściem na bramce i czytając wcześniej regulamin danej imprezy.
Jak dojechać na juwenalia?
Wiecie, kto gra na juwenaliach? To dobrze. A wiecie, gdzie będziecie i jak tam dojechać? To również ważne. Warto sprawdzić kilka alternatywnych wariantów dojazdu, ale i powrotu. Z powodu tłumów, korków, pogody, wysokich cen taksówek czy nieprzewidzianych okoliczności być może będziecie musieli nagle zmienić środek transportu i zamiast Uberem lub Boltem jechać autobusem miejskim. Dobrze posprawdzajcie na mapie przystanki i rozkłady. Jeśli jest to możliwe, poproście o podwiezienie lub odbiór kogoś znajomego lub członka rodziny. Starajcie się nie wsiadać do samochodu z obcymi.
Jak wejść na juwenalia, jeśli nie mamy 18 lat?
Juwenalia to imprezy studenckie, ale też koncerty popularnych artystów. Nic więc dziwnego, że chcą w nich uczestniczyć osoby zarówno starsze, jak i młodsze. Te pierwsze nie powinny mieć problemu z kupieniem biletu. Jeśli jednak nie macie 18 lat, musicie dowiedzieć się czy i na jakich zasadach możecie uczestniczyć w zabawie. Wszystkiego dowiecie się w regulaminie na stronie z biletami. Na przykład na Ursynalia 2025 osoby niepełnoletnie mogą pojawić się tylko, jeśli mają ukończone 16 lat i będą pod opieką osoby dorosłej. Juwenalia Krakoskie są mniej restrykcyjne – osoby do 16 roku życia muszą pojawić się z opiekunem, a powyżej 16 r.ż. za pisemną zgodą rodzica. Tymczasem na jUWenalia 2025 dostaniemy się tylko wtedy, jeśli mamy 18 lat. Pamiętajmy też o kupnie dobrego biletu – bilety na juwenalia dla studentów, którzy mają ważną legitymację, są dużo tańsze niż te normalne.
W co się ubrać na juwenalia?
Imprezowe kreacje i modne stylizacje są oczywiście ważne, ale pamiętajcie też o rozsądku. W końcu juwenalia odbywają się zwykle w maju, który… bywa kapryśnym pogodowo miesiącem. Po ciepłych, prawie letnich dniach następują chłodne wieczory i zimne noce, które mogą mocno wychłodzić nasz organizm. Warto dobrze przemyśleć strój, do plecaka pakując bluzę oraz kurtkę przeciwdeszczową. Przed juwenaliami nie chowajcie także zimowej czapki – może się przydać! Pamiętajcie też o wygodnych, sportowych butach, które pozwolą Wam się komfortowo bawić w tłumie. Najlepiej, gdyby były zabudowane – wtedy zmniejszycie ryzyko zdeptania.
Co zabrać ze sobą na juwenalia?
Nie przesadzajcie z ekwipunkiem. Tym bardziej, że część nieprzepisowych rzeczy może zostać Wam zarekwirowana przy wejściu – dobrze sprawdźcie regulamin juwenaliowych imprez! Nie polecamy zabierania wartościowych rzeczy i elektroniki. Szczególnie jeśli chodzi o profesjonalne aparaty fotograficzne, które często są zarezerwowane tylko dla mediów z akredytacją foto. Koniecznie zabierzcie dokumenty, kartę płatniczą oraz telefon. Dobrze mieć powerbank – nie na każdej imprezie znajdziecie punkt do doładowywania telefonu.
Daj znać, gdzie jesteś
Zasada uniwersalna: jeśli wybieracie się na festiwal czy koncert, powiadomcie bliskich gdzie będziecie i kiedy zamierzacie wrócić. Tak samo jest z juwenaliami. Dobrze być w kontakcie z rodzicami, opiekunami, a nawet znajomymi, którzy w razie czego będą wiedzieli gdzie was znaleźć. Miejcie przy sobie telefon (naładowany!), a najlepiej – jak już wspominaliśmy – weźcie ze sobą powerbank. Udostępnijcie komuś lokalizację w telefonie i meldujcie się co jakiś czas. I nie mówcie komuś, że wybieracie się do koleżanki, jeśli naprawdę idziecie na juwenalia – tu chodzi o Wasze bezpieczeństwo!
Z kim wybrać się na juwenalia?
Obojętnie, czy idziecie na juwenaliową imprezę z paczką znajomych, chłopakiem, dziewczyną czy rodzicem, wybierzcie osoby, którym można zaufać i z kim czujecie się bezpiecznie. Najlepiej, gdyby to były osoby doświadczone koncertowo i juwenaliowo, które wiedzą, jak zachować się w tłumie (jeśli sami nie macie doświadczenia) i nie będą nakłaniać was do ryzykownych pomysłów. Pamiętajcie – w grupie raźniej. Na juwenaliach warto pojawić w kilka osób.
Kto gra na juwenaliach
Są osoby, które idą podczas juwenaliów na konkretne koncerty ulubionych artystów. Są też takie, które chcą się po prostu dobrze bawić, niezależnie od tego, kto gra na juwenaliach. Warto jednak zdawać sobie sprawę, jacy artyści będą na scenie – różne gatunki muzyki wiążą się z określonym rodzajem celebracji przez fanów. Chodzi o to, abyście czuli się podczas koncertów komfortowo i nie zaskoczyła (lub przestraszyła) Was sytuacja, kiedy traficie pod sceną w sam środek moshpitu lub fanowskich zabaw, na które nie będziecie gotowi.
Zasada ograniczonego zaufania
Juwenalia to imprezy, podczas których studenci dobrze się bawią i relaksują po czasie intensywnej nauki. Czas odprężenia i wolności. Obojętnie, czy jesteście studentami, czy po prostu uczestnikami juwenaliów, którzy wybrali się na koncert, nie ryzykujcie i miejcie oczy dookoła głowy. Jeśli ktoś wyjdzie do Was z propozycją, zaproszeniem czy będzie chciał się czymś podzielić, dwa razy się zastanówcie i pilnujcie swojej grupy. Niektóre oferty mogą być niewinne lub przedstawione w dobrej wierze, ale zawsze istnieje ryzyko. Pamiętajcie: nie oddalajcie się sami i absolutnie nie przyjmujcie żadnych napojów od obcych!