wróć do bloga

Dzień Ojca 2024 w teatrze. Który spektakl wybrałby Twój Tata?

Wciąż zastanawiasz się, jak w Dzień Ojca dać znać swojemu tacie, że jest dla Ciebie kimś wyjątkowym? Bądźmy realistami – trudno jest zrobić prezent komuś, kto upiera się, że wszystko już ma lub niczego nie potrzebuje.

Ale spokojnie, nadchodzimy z pomocą. Jeśli zastanawiasz się, co można zrobić na Dzień Taty, zerknij na nasze teatralne propozycje, które sprawią, że spędzicie razem czas w wyjątkowy sposób.

Lecz zanim do nich przejdziemy, to najpierw krótkie przypomnienie – bo jak się okazuje, wiele osób wciąż zastanawia się, kiedy obchodzimy Dzień Ojca w 2024 roku. Przypominamy – data tego święta jest stała i wypada 23 czerwca, a w tym roku będzie to niedziela.

Dla Ojców – fanów kultowych komedii

1. „Mayday” Och-Teatr w Warszawie

Jak najlepiej spędzić czas z Tatą? Najważniejsze, żeby towarzyszył Wam dobry nastrój. A nic nie poprawia humoru tak, jak kultowa komedia. Jednym z najbardziej znanych spektakli granych w wielu teatrach na całym świecie, jest Mayday.

To doskonała sztuka, której dynamika przyspiesza z każdą minutą, a trafne żarty i komizm sytuacyjny rozbawią każdego widza. Taksówkarz John Smith ma bardzo zły poranek. Kaprys losu sprawia, że wikła się w prawdziwe tarapaty.

John trafia do szpitala i od tej pory zaczynają się jego kłopoty. Bo mężczyzna to bigamista, który od lat prowadzi podwójne życie. Jednak jego niczego nieświadome żony mogą niedługo poznać druzgocącą prawdę.

2. „Filadelfijska opowieść” Teatr Polski we Wrocławiu

A może Twój Tata lubuje się w amerykańskich klasykach? Jeśli tak, to komedię, która przeniesie Was do USA, możecie obejrzeć w Teatrze Polskim we Wrocławiu.

Filadelfijska opowieść znana jest przede wszystkim jako film w reżyserii George’a Cukora, który ukazał się w 1940 roku i od razu podbił serca widzów, otrzymując 2 Oscary i 6 nominacji do nagrody.

Komedia ze ślubnym motywem opowiada o bogatej i rozpieszczonej Tracy Lord. Zaręczona ze snobem, organizuje ślub, który… wymyka się spod kontroli. Bo na ceremonii pojawia się nie tylko jej były mąż, ale też reporterzy.

Co więcej, nieoczekiwanie jeden z dziennikarzy staje się potencjalnym przyszłym mężem kobiety.

Dla Ojców, którzy lubią psychologiczne zagwozdki

3. „Merylin Mongoł” Teatr Ateneum w Warszawie

Jeśli lubicie zagłębić się w meandry ludzkiej psychiki, wybierzcie dramat psychologiczny na Dzień Taty. Prezent w postaci biletu na sztukę Merylin Mongoł zachwyci miłośników nieoczywistych historii.

Tym bardziej, że tytuł gości na scenie teatru od ponad 10 lat. Opowieść o żyjącej w toksycznym środowisku Oldze skłania do refleksji i porusza. Kobieta mieszka na prowincji i marzy, by zmienić swoje życie o 180 stopni.

Pragnie wyjechać do wielkiego miasta z dala od lekceważącej matki, siostry alkoholiczki i partnera. Nadzieja na zmianę pojawia się wraz z przyjazdem nowego lokatora – nieśmiałego i oczytanego mężczyzny.

4. Śmierć i dziewczyna” Teatr Kamila Maćkowiaka w Łodzi

Śmierć i dziewczyna to wstrząsająca sztuka tylko dla widzów o mocnych nerwach. Po długim okresie dyktatury w państwie odradza się demokracja. Mimo tego traumy dalej są obecne w życiu ludzi.

Jedną z osób, którą prześladuje przeszłość, jest Paulina, ofiara brutalnych oprawców z czasów faszystowskiego reżimu. Kobieta mieszka wraz z mężem, prominentnym prawnikiem, który pracuje przy odbudowie rządu.

Tej nocy na zewnątrz panuje ulewa, a w domu nie działa elektryczność. Do drzwi puka nagle niespodziewany gość. Paulina rozpoznaje jego głos i postanawia uwięzić mężczyznę, aby zorganizować fikcyjny proces.

Dla Ojców, którzy lubią surrealistyczne klimaty

5. „CIRCUS KAFKA” Teatr Żydowski w Warszawie

Dyrektorem osobliwej trupy Circus Kafka jest ojciec samego Franza Kafki. Trupa ta składa się z wielu wyjątkowych postaci, a jest to m.in. mistrz ucieczek Harry Houdini, człowiek insekt Gregor Samsa i samego Franza Kafki – gwiazdy żydowsko-czesko-niemiecko-polskiego pochodzenia. Podczas jednego z ich przerażających spektakli Franz zakochuje się w Dorze – kobiecie siedzącej na widowni.

To dzięki niej postanawia zmienić styl życia na bardziej konwencjonalny i opuścić demoniczną ekipę. Przeprowadza się do współczesnej Warszawy, zaczyna chodzić na terapię… Jednak pewnego dnia Circus Kafka znowu pojawia się w życiu pisarza i porywa jego ukochaną.

Domyślacie się, co wydarzy się dalej? Możecie się tego dowiedzieć, wybierając się na wspaniały i czarujący musical, podczas którego czeka Was surrealistyczna i niezwykła podróż po świecie Kafki.

Dla Ojców, którzy kochają męskie wieczory

6. „Cravate Club” Teatr Polonia w Warszawie

Co na Dzień Taty sprawdzi się doskonale? To oczywiście męski wieczór w towarzystwie dwóch wspaniałych aktorów – Wojciecha Malajkata i Marcina Stępniaka. Podczas spektaklu Cravate Club aktorzy wcielą się w role wspólników i bliskich przyjaciół.

Mimo że ich osobowości i style życia całkowicie się różnią, koledzy razem prowadzą firmę architektoniczną. Właśnie zbliżają się pięćdziesiąte urodziny Bernarda, jednak Adrien nie może w nich uczestniczyć, bo w tym samym czasie odbywa się kolacja w tajemniczym klubie, do którego należy.

Bernard jest w szoku. Dlaczego jego przyjaciel nigdy nie powiedział mu o Cravate Club? Czy czegoś mu brakuje, żeby też do niego należeć? I przede wszystkim – czy ich przyjaźń jest szczera?

Dla Ojców, którzy uwielbiają zwariowane komedie

7. „O sole mio, czyli nikt nie kocha tak jak tenor” Teatr Komedia w Warszawie

W Teatrze Komedia zawsze można liczyć na porządną dawkę humoru, świetną scenografię i znakomitą grę aktorską. Spodziewajcie się tego podczas genialnego spektaklu O sole mio, czyli nikt nie kocha tak jak tenor.

Akcja dzieje się w przepięknej, paryskiej scenerii lat 30. Niedługo ma się odbyć widowisko stulecia, czyli koncert wybitnego włoskiego tenora – Tito Marelliego.

Pasmo pomyłek i nieoczekiwanych zwrotów akcji sprawia, że operę prawdopodobnie trzeba będzie odwołać. Jednak byłaby to katastrofa, dlatego bohaterowie starają się zrobić wszystko, żeby koncert się odbył.

8. „Białogłowy w pludrach” Teatr Praska 52 w Krakowie

Stara karczma, w której ukrywa się zbójecka szajka, stanie się miejscem nieoczekiwanych zdarzeń i zatargów. Dodatkowo znakomita gra aktorska, bogate kostiumy i scenografia wprowadzą Was w niezwykły nastrój dawnych czasów.

W lokalu skrzyżują się drogi uciekającej przed windykatorem Signory Prudencji, Klaudii unikającej zamążpójścia i innych bohaterów, których łączy jedno – każdy z nich będzie przeżywać nieprawdopodobne perypetie.

Z tego powodu podczas spektaklu Białogłowy w pludrach możecie spodziewać się niekończących się intryg, bójek, szermierczych potyczek i przede wszystkim – potężnej dawki humoru, jak w prawdziwej awanturniczej komedii w stylu dell’arte!

Dla Ojców – miłośników dobrej muzyki

9. „Next to Normal” Teatr Syrena w Warszawie

Trudno znaleźć drugie takie miejsce jak Teatr Syrena. Wybierając się tam na spektakl, możecie być pewni, że czeka na Was coś absolutnie fantastycznego. I tak jest też w przypadku musicalu Next to Normal.

Publiczność zachwyci poruszająca historia opowiedziana w akompaniamencie genialnej, rockowej muzyki. Połączenie to sprawia, że musical ogląda się z zapartym tchem.

Bo scenariusz i wydarzenia w rodzinie Goodmanów są wyjątkowo realistyczne. Dodatkowo choć w części pozwalają zrozumieć chorobę afektywną dwubiegunową. Od wielu lat zmaga się z nią Diana – żona i matka dwójki dzieci. A epizody depresyjne i maniakalne kobiety wpływają na życie całej rodziny.

10. Vertigo Jazz Club we Wrocławiu

Każdy, kto choć raz był w Vertigo Jazz Club, wie, że to jedno z najwspanialszych miejsc na mapie Wrocławia. Wnętrze jest niezwykle klimatyczne, bo inspirowane nowojorskimi klubami jazzowymi.

Jednak co najważniejsze – w Vertigo Jazz Club możecie wziąć udział w koncertach granych na żywo. W repertuarze znajdziecie wydarzenia m.in. w rytmach jazzu, swingu, bossa novy i bluesa.

Co więcej, w klubie odbywają się też spektakle improwizowane, które potrafią poprawić humor na resztę tygodnia. A podczas wydarzeń możecie raczyć się doskonałymi, autorskimi drinkami lub zamówić coś do jedzenia.