Spędzacie majówkę w mieście? Bardzo dobry wybór! Bo pomysłów, co można robić w długi weekend majowy 2022 jest wiele. W teatrach znajdziecie mnóstwo oryginalnych propozycji spektakli, które sprawią, że ta krótka przerwa będzie niezapomniana. 

Majówka 2022 wypada w tym roku w niedzielę. Dla większości osób krótkie wakacje zaczną się już w piątek wieczorem, czyli 29 kwietnia. Długim weekendem majowym można cieszyć się do wtorku, chyba że zdecydujecie się go przedłużyć i wziąć kilka dodatkowych dni urlopu.

Pracując lub studiując, może być trudno znaleźć chwilę wolnego czasu i wybrać się na sztukę. Dlatego wolne dni to idealny moment, żeby nadrobić kulturalne zaległości. A więc co robić w majówkę? Wypełnij ją niebanalną rozrywką i spędź cudowny czas w teatrze.

Na długi weekend wybraliśmy aż 10 spektakli. Wspaniała fabuła sztuk i gwiazdorska obsada sprawią, że Wasza majówka będzie jeszcze bardziej wyjątkowa!

MAJÓWKA W WARSZAWIE

1. „Niepamięć” Teatr Garnizon Sztuki w Warszawie 

Terminy spektakli: 29, 30 kwietnia

Jak myślicie? Czy spotkanie z byłą partnerką to dobry pomysł? Bohater sztuki, żonaty aktor, decyduje się na taki krok i wybiera się na, wydawać by się mogło, niezobowiązującą kolację z byłą żoną i jej obecnym partnerem.

Zaczyna się niewinnie, spokojnie i zabawnie. Jednak poukładane życie celebryty burzy jego własna pamięć, która przywraca wspomnienia z przeszłości, przypomina wydarzenia i osoby. Wyjątkowo refleksyjna tragikomedia „Niepamięć” skłania do przemyśleń, uświadamia ukryte myśli i wywołuje mnóstwo skrajnych emocji.

Pełny opis spektaklu „Niepamięć” oraz bilety znajdziecie TUTAJ

2. „Stowarzyszenie Umarłych Poetów” Och-Teatr w Warszawie

Terminy spektakli: 29, 30 kwietnia oraz 1, 2 maja

Kto nie chciałby mieć takiego nauczyciela jak John Keating ze „Stowarzyszenia Umarłych Poetów”? Kiedy profesor angielskiego rozpoczyna pracę w elitarnej szkole z internatem, w innowacyjny sposób zachęca uczniów do nieszablonowego myślenia i podążania za własnymi marzeniami. W rezultacie chłopcy tworzą klub, Stowarzyszenie Umarłych Poetów, który nie podoba się dyrektorowi szkoły.

Żeby podobnie jak bohaterowie sztuki przeżyć budzące natchnienie doznania, wystarczy wybrać się na poruszający spektakl w Och-Teatrze z doskonałą obsadą aktorską, m.in. Maciejem Musiałem i Maciejem Musiałowskim, którzy zamiennie występują w tej samej roli oraz Wojciechem Malajkatem. Ta niezwykle popularna opowieść o młodzieńczym buncie może zainspirować osoby w każdym wieku.

Pełny opis spektaklu „Stowarzyszenie Umarłych Poetów” oraz bilety znajdziecie TUTAJ

3. „Bowie w Warszawie” STUDIO teatrgaleria w Warszawie

Terminy spektakli: 29, 30 kwietnia oraz 1, 2, 3 maja

Jeśli lubicie klimat retro, STUDIO teatrgaleria zaprasza do Warszawy lat 70. Niepowtarzalną atmosferę buduje wspaniała scenografia i charakteryzacja. Jednak fabuła sztuki nie jest sielankowa, bo na Mokotowie grasuje dusiciel, zwany Dusidamkiem. 

Spektakl na podstawie kryminału milicyjnego Doroty Masłowskiej przeniesie Was do specyficznych czasów. Czasów peerelowskich absurdów, przemocy, ale też marzeń i poszukiwania wolności. 

Bo pewnego dnia w mieście pojawia się słynny David Bowie, co dla warszawiaków jest powiewem tego, co nierealne i nieosiągalne. A wydarzenie urasta niemal do rozmiarów cudu. 

Pełny opis spektaklu „Bowie w Warszawie” oraz bilety znajdziecie TUTAJ

4. „Boże mój!” Teatr Polonia w Warszawie

Terminy spektakli: 1, 2 maja

Tragikomedia jest wyjątkowym gatunkiem teatralnym. Elementy komediowe bawią, jednak w sztuce poruszane są też poważne tematy, które skłaniają do refleksji. Tak też jest w spektaklu „Boże mój!” w reżyserii Andrzeja Seweryna, który ukazuje humorystyczne sytuacje, a jednocześnie stawia wręcz egzystencjalne pytania o ludzki los. 

To wszystko w poruszającej historii o terapeutce, która samodzielnie prowadzi dom, pracuje i wychowuje nastolatka ze spektrum autyzmu. Jedno wydarzenie – telefon od pacjenta błagającego pomoc i przyjęcie na terapię oraz oczekującego uzdrowienia w… 60 minut – okaże się początkiem cudów. 

Autorką sztuki jest Anat Gov, izraelska dramatopisarka, której utwory też czynią cuda, bo napawają optymizmem. To doskonała sztuka, jeśli chcesz zobaczyć istotne wątki przedstawione w humorystycznym tonie oraz wybitną grę aktorską Marii Seweryn, Krzysztofa Pluskota i Ignacego Lissa. Zdecydowanie polecamy!

Pełny opis spektaklu „Boże mój!” oraz bilety znajdziecie TUTAJ

5. „Niesamowite przygody Skarpetek” Teatr Baj w Warszawie 

Terminy spektakli: 30 kwietnia.

Kolorowy, sceniczny świat, niesamowite i pobudzające wyobraźnię przebrania aktorów oraz co najważniejsze – wciągająca historia. To dzieci kochają najbardziej.

Dzięki spektaklowi „Niesamowite przygody Skarpetek” mali widzowie będą mogli poznać sekret, o którym nie wiedzą nawet dorośli. Chodzi oczywiście o tajemnicę, co dzieje się z zaginionymi skarpetkami.

A ich nowe życie pełne przygód zaczyna się od dziury w pralce. Stamtąd uciekinierki udają się w rozmaite miejsca na całym świecie, gdzie zostają detektywami, aktorami, a nawet królewskimi doradcami.

Bilety i dostęp do spektaklu „Niesamowite przygody Skarpetek” znajdziecie TUTAJ

6. „Dwie pary do pary” Teatr Capitol

Terminy spektakli: 30 kwietnia

Najczęściej po ślubie przychodzi czas na wymarzoną podróż poślubną. Na wspólny wyjazd, już jako małżeństwo, nie może się doczekać niejedna para. Wyjątkową noc w hotelu mają spędzić Elizabeth i Timothy.

Jednak ich pełne wielkich oczekiwań plany legną w gruzach, bo w tym samym miejscu rezerwację ma też inne, świeżo upieczone małżeństwo. I tak noc dla obydwu par zamienia się w istny koszmar – żadna nie chce dać za wygraną i zrezygnować z pokoju.

Nie obejdzie się też bez krwotoku z nosa, uszkodzonego kręgosłupa oraz wielu innych przygód i urazów. Jak skończy się wojna o pokój? Dowiesz się tego na przezabawnej komedii „Dwie pary do pary”.

Bilety i dostęp do spektaklu „Dwie pary do pary” znajdziecie TUTAJ

MAJÓWKA W KRAKOWIE

7. „Seks po krakosku” Teatr Współczesny w Krakowie 

Terminy spektakli: 29, 30 kwietnia

Wybierając się na doskonałą i humorystyczną komedię „Seks po krakosku”, można zanurzyć się w atmosferze Krakowa z czasów Młodej Polski, a przy okazji uśmiać się do łez, oglądając perypetie trójki przekomicznych bohaterów. O kostiumy, wystrój wnętrz i charakteryzację zadbano z niesamowitą precyzją. 

Dodatkowo jednym z bohaterów jest Tadeusz Boy-Żelański, a w sztuce widoczne są nawiązania do twórczości Wyspiańskiego i malarstwa Malczewskiego. 

Spektakl luźno nawiązuje też do Stanisława Kurkiewicza – pierwszego polskiego seksuologa, którego gabinet mieścił się w tym samym miejscu, co obecnie scena Teatru Współczesnego.

Bilety i dostęp do spektaklu „Seks po krakosku” znajdziecie TUTAJ

8. „Kolacja dla głupca” Teatr Ludowy w Krakowie

Terminy spektakli: 30 kwietnia o godz. 19:00.

Wyobrażacie sobie kolację, na której urządzacie ze znajomymi konkurs polegający na tym, kto przyprowadzi ze sobą największą ofermę? Taką rozrywkę organizują sobie pewni paryżanie z wyższych sfer. 

Kolejną ofiarą żartów ma się stać niezbyt rozgarnięty księgowy, czyli tytułowy Głupiec. Chociaż nie grzeszy inteligencją, jest niezwykle dobroduszny. Zostaje zaproszony przez Pierre’a Brochanta, który tuż przed wyjściem doznaje kontuzji uniemożliwiającej mu wyjście. 

W ten sposób zostaje z Głupcem we własnym domu i jest skazany na jego towarzystwo. Do czego doprowadzi ta wybuchowa mieszanka osobowości? Sprawdźcie to w Teatrze Ludowym.

Bilety i dostęp do spektaklu „Kolacja dla głupca” znajdziecie TUTAJ

MAJÓWKA W POZNANIU

9. „Czerwone nosy” Teatr Nowy w Poznaniu

Terminy spektakli: 30 kwietnia.

Oryginalna fabuła „Czerwonych nosów” Petera Barnesa to opowieść o średniowiecznej Europie, w której panuje epidemia „czarnej śmierci”. Grupa wesołków Pana Boga, czyli tytułowych Czerwonych Nosów, oferuje dosyć niekonwencjonalne antidotum na cierpienie wywołane chorobą. 

Ci mają leczyć ludzi śmiechoterapią. To wszystko za pozwoleniem papieża, który udziela im dyspensy na tego typu aktywności. Jednak głowa Kościoła ma w tym ukryty cel.

Teatr Nowy już po raz kolejny wystawia uwielbianą przez publiczność sztukę. Jednak tym razem w zupełnie innych okolicznościach, w których spektakl ogląda się przez pryzmat własnych doświadczeń z okresu pandemii koronawirusa. 

Bilety i dostęp do spektaklu „Czerwone nosy” znajdziecie TUTAJ

MAJÓWKA WE WROCŁAWIU

10. „International Jazz Day – Time to Jazz” Vertigo Jazz Club & Restaurant we Wrocławiu

Terminy spektakli: 30 kwietnia

Tak się składa, że w tegoroczny weekend majowy obchodzony jest również Międzynarodowy Dzień Jazzu. Datę wyznaczono w 2011 roku na 30 kwietnia. Dlatego tego dnia szczególnie warto wybrać się na koncert „International Jazz Day – Time to Jazz”, podczas którego artyści wykonają najpopularniejsze muzyczne dzieła z okresu ostatnich 100 lat.

Podczas wydarzenia będzie można usłyszeć na żywo nie tylko głos wokalistki Natalii Szypuły, ale też liczne instrumenty – saksofon, perkusję, kontrabas, trąbkę i pianino. 

Wchodząc do klubu Vertigo, zwróćcie uwagę na umieszczonego w 2016 roku przy drzwiach krasnala. Puzonista Vertiguś został tam postawiony właśnie z okazji Międzynarodowego Dnia Jazzu.

Bilety i dostęp do spektaklu „International Jazz Day – Time to Jazz” znajdziecie TUTAJ