wróć do bloga

Majówka w teatrze (bo na działkę za zimno)

Pogoda się psuje, dostajecie alergii na pyłki, tracisz motywację do pracy, a przez okno wpada Wam zapach dymiącego grilla od sąsiada… Tak! Wszystko się zgadza – już za chwilę majówka! Ale naszych planów nic nie popsuje, bo w teatrze nie tylko ukryjecie się przed deszczem, ale też spędzicie czas w najlepszym towarzystwie.

A majówka w teatrze zapowiada się naprawdę dobrze. Bo pomysłów, co można robić w długi weekend majowy 2024 jest mnóstwo. W teatrach znajdziecie niezwykle oryginalne propozycje spektakli, dlatego ta krótka przerwa to też doskonały moment, żeby nadrobić kulturalne zaległości.

➜ A jeśli chcielibyście zobaczyć najlepsze spektakle na cały miesiąc, przeczytajcie nasz poradnik Na co do teatru.


Majówka w Warszawie

„Shirley Valentine” Teatr Polonia

Jeśli szukacie czegoś kultowego, to „Shirley Valentine” to fenomen wśród sztuk teatralnych. Bohaterką jest kobieta, tak zwana kura domowa. Każdego dnia czeka na męża, szykuje obiad i popija wino.

Nie ma z kim porozmawiać więc zwierza się… ścianie. Tylko ona wysłuchuje opowieści o jej młodości, planach i marzeniach, które nigdy się nie spełniły Shirley. Wszystko odmienia się, kiedy bohaterka dostaje bilet do Grecji.

Wiemy, że są rekordziści, którzy widzieli spektakl już kilkadziesiąt razy. Nic dziwnego, że Krystyna Janda, która wciela się w postać, grała już Shirley ponad 1000 razy, a przedstawienie zawsze kończy się długimi owacjami na stojąco.

Opis i bilety na spektakl Shirley Valentine Teatru Polonia znajdziesz na naszym portalu.

Lecę tam


„Tramwaj zwany pożądaniem” – Teatr Ochoty

„Tramwaj zwany pożądaniem” to sztuka napisana przez laureata Nagrody Pulitzera, Tennessee Williamsa, po raz pierwszy zagrana na Broadwayu w 1947 roku. Od razu zyskała uznanie zarówno krytyków, jak i publiczności, a teatr w ciągu 2 lat wystawił spektakl aż 855 razy.

Akcja spektaklu rozgrywa się w Nowym Orleanie w latach czterdziestych XX wieku. Pewnego dnia Blanche przyjeżdża do domu siostry Stelli i jej aroganckiego męża Stanleya. Relacje między nim a szwagierką natychmiast stają się bardzo napięte, a konflikt uruchamia całą lawinę skrywanych pretensji i niezaspokojonych ambicji.

Dramat uważany za jedno z najważniejszych dzieł literatury amerykańskiej, zaliczany jest do najczęściej wystawianych sztuk na świecie. Co więcej, jego ekranizacja z 1951 roku zdobyła cztery Oscary.

Opis i bilety na spektakl Tramwaj zwany pożądaniem Teatru Ochoty znajdziesz na naszym portalu.

Lecę tam


„Polowanie na osy. Historia na śmierć i życie.” STUDIO teatrgaleria

Lubicie historie true crime? Reportaż Wojciecha Tochmana, na podstawie którego powstał spektakl STUDIO teatrgaleria „Polowanie na osy. Historia na śmierć i życie.”, opowiada o wyroku, którego wymiar jest dziś kwestionowany.

Jeden z najbardziej medialnych procesów sądowych w Polsce z lat 90. wstrząsnął opinią publiczną, tym bardziej, że wśród oskarżonych trójki maturzystów była kobieta. Monikę Osińską przedstawiano jako zimną zabójczynię i przywódczynię grupy. Jednak czy była to prawda czy jedynie medialna zagrywka?

Opis i bilety na spektakl Polowanie na osy. Historia na śmierć i życie. STUDIO teatrgaleria znajdziesz na naszym portalu.

Lecę tam


„Na pełnych obrotach + Wszystkie piosenki o miłości” – Teatr Komedia

Kolejna świetna komedia teatralna, którą obejrzycie w majówkę to „Na pełnych obrotach”, podczas której możecie podziwiać na scenie znakomitych aktorów, m.in. Tomasza Dedka, Rafała Cieszyńskiego i Martę Wierzbicką.

W trakcie przedstawienia obejrzycie desperackie próby przypodobania się swojemu nowemu szefowi przez gospodarza talk-show, Patricka Sumnera. A ich wspólne spotkanie bynajmniej nie pójdzie po myśli bohatera. Za to przerodzi się w serię pomyłek i zwrotów akcji, przez co kariera bohatera zawiśnie na włosku.

Opis i bilety na spektakl Na pełnych obrotach Teatru Komedia w Warszawie znajdziesz na naszym portalu.

Lecę tam


„Ciemny Grylaż” Och-Teatr

Niezwykły powrót komedii Jerzego Dobrowolskiego i Stanisława Tyma, której cenzura PRL nie dopuściła w latach 70. na scenę. Udało się ją wystawić po raz pierwszy dopiero po zwycięstwie „Solidarności”, jesienią 1980 r. w Teatrze Rozmaitości w Warszawie.

Rzecz dzieje się w redakcji gazety, niby w Rumunii, ale polski widz od razu odkryje ten kamuflaż. Niby też chodzi o lata 70., ale znów nie trudno będzie rozpoznać groteskową rzeczywistość PRL-u.

Opis i bilety na spektakl Ciemny Grylaż Och-Teatru znajdziecie na naszym portalu.

Lecę tam


„Kto się boi Virginii Woolf?” Teatr Ochoty

Kultowa, amerykańska sztuka „Kto się boi Virginii Woolf?” to nie tylko grane na całym świecie arcydzieło teatralne. Na jej podstawie powstał film, który właśnie dzięki m.in. fabule zdobył uznanie widzów.

Jest późny wieczór, a kłótliwe małżeństwo z wieloletnim stażem, Marta i George, zapraszają na drinka młodą parę – profesora biologii Nicka i naiwną Skarbie.

Będzie to długa, toksyczna noc, pełna złośliwych gierek, brutalnych kłótni, obelg, upokorzeń i bolesnych konfrontacji. Frustracja w połączeniu z alkoholem to koktajl, który doprowadzi znajomych do granicy, od której nie będzie już odwrotu. Kurtyna złudzeń spadnie, a głęboko skrywane sekrety obu par wyjdą na jaw.

Opis i bilety na spektakl Kto się boi Virginii Woolf? Teatru Ochoty znajdziecie na naszym portalu.

Lecę tam


Majówka w Krakowie

„Wina Kupidyna” Teatr Współczesny

Nigdy nie wiadomo, kiedy kupidyn trafi nas strzałą miłości. Bohaterowie „Winy Kupidyna” doświadczą gorącego uczucia sympatii od pierwszego wejrzenia, kiedy do jednego z mieszkań wprowadzi się Alan. 

Przystojny i młody mężczyzna od razu skradnie serca wszystkich mieszkańców bloku. Nawet Grzesia i Lesia – pozytywnej pary z długim stażem. Jednak to nie jedyny rodzaj miłości, który można zobaczyć podczas tej znakomitej komedii. Przekonajcie się sami!

Opis i bilety na spektakl Wina Kupidyna Teatru Współczesnego znajdziecie na naszym portalu.

Lecę tam


„Twin Peaks: do drzwi czerwonych zapukam” Teatr BARAKAH

24 lutego 1989 roku ciało zamordowanej królowej balu, Laury Palmer, zostało znalezione na brzegu jeziora Black Lake. Tego samego dnia, bo 24 lutego, fani serialu świętują #TwinPeaksDay. 

Zakrawające o manię były też reakcje na serial. Obsesja szybko rozprzestrzeniała się po całej Ameryce i, w końcu, Polsce. Wreszcie sięgnęła też teatru, a dokładniej Teatru BARAKAH w Krakowie, w którym powstał inspirowany serialem spektakl „Twin Peaks: do drzwi czerwonych zapukam”. 

Musimy przyznać, że wyszło świetnie. Okazało się, że dna nie ma nie tylko lynchowska zagadka, ale też forma przedstawienia tajemniczej historii. Widzowie przeniosą się nieco wcześniej, do czasów zanim odnaleziono ciało uczennicy Laury Palmer. Zwiedzą senne Twin Peaks przeniesione do współczesności i innej przestrzeni, w której bohaterowie obnażą skomplikowany charakter ludzkich relacji.

Opis i bilety na spektakl Twin Peaks: do drzwi czerwonych zapukam w Teatrze BARAKAH znajdziecie na naszym portalu.

Lecę tam


„Jak spieprzyliśmy wszystko” Teatr KTO

Słowno-muzyczny seans, w którym twórcy przyglądają się zdarzeniom i ideom, kształtującym od tysiącleci zręby naszej cywilizacji, by postawić pytanie: dlaczego jako ludzkość popełniamy bez końca te same błędy?

Ona i On – zawieszeni poza czasem i przestrzenią, której estetyka przywołuje na myśl świat cyrku, kabaretu, rewii, jarmarcznego panoptikum – zabierają nas w podróż przez kilka stuleci. Podczas tej wędrówki poszukują jednak miłości i partnerstwa. Istotne dla dopowiadania sensów i emocji są w spektaklu wykonywane na żywo piosenki, w większości przeboje muzyki popularnej, śpiewane po angielsku, włosku i hiszpańsku.

Opis i bilety na spektakl Jak spieprzyliśmy wszystko Teatru KTO znajdziecie na naszym portalu.

Lecę tam


Majówka w Łodzi

„Śmierć komiwojażera” Teatr Nowy

Nagrodzony Pulitzerem tekst Arthura Millera „Śmierć komiwojażera” znowu można podziwiać na scenie Teatru Nowego w Łodzi. Ten kultowy spektakl skupia się na obietnicach i niebezpieczeństwach kapitalizmu. 

Willy Loman jest sprzedawcą, mężem i ojcem. Goniąc za bogactwem, sukcesem i spełnieniem amerykańskiego snu, ponosi jednak porażkę, przez co niszczy to, na czym zależy mu najbardziej.

Opis i bilety na spektakl Śmierć Komiwojażera Teatru Nowego w Łodzi znajdziesz na naszym portalu.

Lecę tam


Majówka we Wrocławiu

„Pomoc domowa” – Wrocławski Teatr Komedia

Francuska sztuka „Pomoc domowa” Marca Camolettiego to jedna z najśmieszniejszych fars na świecie. Na scenie Wrocławskiego Teatru Komedia można podziwiać doskonałą obsadę, m.in. Wojciecha Dąbrowskiego i Dorotę Wierzbicką-Matarrelli.

Maks i Jola to małżeństwo. Obydwoje marzą o życiu pełnym przygód. Wierzą, że właśnie przechytrzyli drugą połówkę i będą mogli bez konsekwencji spotkać się ze swoimi kochankami. Jednak okazuje się, że wpadli na ten sam pomysł w tym samym czasie… Tego wieczoru pomoc domowa, Nadia znajdzie się w oku cyklonu, starając się zapanować nad chaosem.

Opis i bilety na spektakl Pomoc domowa Wrocławskiego Teatru Komedia znajdziesz na naszym portalu.

Lecę tam


Majówka w Poznaniu

„(Nie) wszystko Ci oddam” Adria Art

Przygotuj się na niesamowitą dawkę śmiechu i szalonych przygód w spektaklu komediowym, który opowiada o granicach tego, czym można podzielić się z najbliższymi. Miłość, przyjaźń, radość życia – czy potrzeba więcej, żeby czuć się dobrze i żyć pełną piersią? Bohaterowie komedii zmierzą się z tym pytaniem w gąszczu zaskakujących wyznań, absurdalnych sytuacji i nieprzewidywalnych deklaracji.

We współczesnej komedii napisanej przez popularnego, austriackiego dramatopisarza Stefana Vögla, poznamy mnóstwo zabawnych odpowiedzi na mniejsze i większe pytania, np. Co można znaleźć na ostatnim piętrze najwyższego wieżowca w Warszawie? Jak długo należy zapiekać pieczeń z cynaderek? Czy współczesny człowiek jest gotów wspomóc najbliższą osobę drobną sumą pieniędzy, apartamentem w Barcelonie czy… No właśnie, czym jeszcze?

Opis i bilety na spektakl (Nie) wszystko Ci oddam Adria Art znajdziesz na naszym portalu.

Lecę tam


Majówka w Toruniu

„Kuguar. Musical” Teatr Muzyczny w Toruniu

W majówkę nic nie sprawdzi się lepiej niż lekka, muzyczna komedia. W Toruniu możecie obejrzeć zabawny spektakl „Kuguar. Musical” 4 i 5 maja. Spektakl opowiada o dojrzałych kobietach, które związują się z młodszymi mężczyznami.

Jak podaje wujek Google, to właśnie KUGUAR – kobiety z określonej grupy demograficznej, które „polują” na (dużo) młodszych od siebie mężczyzn, by zaspokoić swój seksualny apetyt… A co jeżeli one po prostu, jak każdy, szukają szczęścia i miłości, które przecież nie znają wieku?

Opis i bilety na spektakl Kuguar. Musical Teatru Muzycznego w Toruniu znajdziesz na naszym portalu.

Lecę tam


Majówka w Gdańsku

„Wyzwolenie” Teatr Wybrzeże

Polski narodowy arcydramat w interpretacji jednego z najgłośniejszych polskich reżyserów. Sztuka o potrzebie narodowego wyzwolenia rozumianego jako duchowy wstrząs, który ma wyzwolić nas z narodowych wad, kompleksów i ograniczeń. Dramat Wyspiańskiego na pozór dzieje się jedynie w teatrze, ale w rzeczywistości odbywa się w o wiele istotniejszej sferze – w sferze wzniosłego, ale i przeklętego polskiego panopticum.

Opis i bilety na spektakl Wyzwolenie Teatru Wybrzeże znajdziesz na naszym portalu.

Lecę tam