Majówka w teatrze zapowiada się naprawdę dobrze. Bo pomysłów, co można robić w długi weekend majowy 2023 jest mnóstwo. W teatrach znajdziesz niezwykle oryginalne propozycje spektakli, dlatego ta krótka przerwa to też doskonały moment, żeby nadrobić kulturalne zaległości. 

W tym roku majówka wypada w poniedziałek, dlatego wolnym można cieszyć się już od soboty. A więc co robić w majówkę? Wypełnij czas niebanalną rozrywką i spędź cudowne chwile w teatrze. Na długi weekend wybraliśmy spektakle w Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Łodzi, Toruniu, Lublinie i we Wrocławiu, które są gwarancją na wyjątkowy wieczór.

➜ A jeśli chcielibyście zobaczyć najlepsze spektakle na cały miesiąc, przeczytajcie nasz poradnik Na co do teatru.

➜ Majówka w Warszawie

1. „Pomoc domowa” – Och-Teatr w Warszawie

Francuska sztuka „Pomoc domowa” w reżyserii Krystyny Jandy to jedna z najśmieszniejszych fars na świecie. Na scenie Och-Teatru można podziwiać doskonałą obsadę, m.in. Krzysztofa Dracza, Krystynę Jandę i Mirosława Kropielnickiego.

Robert wyjeżdża służbowo, a jego żona Ola udaje się odwiedzić teściów. Obydwoje wierzą, że właśnie przechytrzyli drugą połówkę. Jednak w tym samym czasie, on wraca do domu z naiwną kochanką zwaną Pszczółką, a jego uwodzicielska żona przyprowadza do mieszkania Marka. 

Ale główną bohaterką jest pomoc domowa, Beata, której wszędzie jest pełno. Będąc w pracy, umila sobie czas drogimi alkoholami. Tego wieczoru znajdzie się w oku cyklonu, starając się zapanować nad chaosem. Jednak jej upojenie może pokrzyżować plany…

Bilety i opis do spektaklu Pomoc domowa znajdziecie na naszym portalu.

2. „Piękna Lucynda” – Teatr 6. piętro w Warszawie

„Piękna Lucynda” w Teatrze 6. piętro to pełna humoru komedia muzyczna, która obfituje w doskonałe żarty słowne i sytuacyjne, oryginalne układy taneczne i zabawne piosenki. Co więcej, bogata scenografia przeniesie Was do pastelowego świata arystokratycznej, osiemnastowiecznej Warszawy.

Historia zachwyca trafnym i dowcipnym obrazem damsko-męskich relacji, w których prym wiodą skomplikowane rozterki miłosne. Młoda wdowa Lucynda ma powodzenie wśród mężczyzn. O jej rękę stara się dwóch panów, którzy stają na głowie, aby rozkochać w sobie kobietę. 

Bogaty Magnat Faworski rywalizuje z mniej zamożnym Hrabią Adamem, co powoduje szereg niespodziewanych i komicznych zdarzeń. Tym bardziej, że Lucynda nie jest pewna swoich uczuć.

Bilety i opis do spektaklu Piękna Lucynda znajdziecie na naszym portalu.

3. Nic się nie stało” – Garnizon Sztuki w Warszawie

Jeśli lubisz teatr i futbol, nie możesz przegapić spektaklu Garnizonu Sztuki „Nic się nie stało”. Na scenie obejrzysz inspirujące, choć niekiedy dramatyczne życiowe i zawodowe historie piłkarzy oraz ich trenerów. 

Zachwyca też znakomita obada aktorska, bo wystąpią m.in. Zofia Zborowska, Michał Żurawski, Michał Czernecki, Piotr Głowack, Maciej Zakoscielny, Marcin Korcz, Jakub Sasak i Jędrzej Hycnar. Aktorzy wcielą się w legendarne postaci ze świata sportu – Roberta Lewandowskiego, Emanuela Olisadebe, Kazimierza Deyna, Zbigniewa Bońka, Ernesta Wilimowskiego i Ewę Pajor.

Jednak sportowe emocje poczujesz nie tylko dzięki porywającej grze aktorskiej, ale również dzięki pełnym pasji opowieściom o sportowcach, ich trenerach i oczywiście niezastąpionych kibicach.

Bilety i opis do spektaklu Nic się nie stało znajdziecie na naszym portalu.

4. O co biega?” – Teatr Capitol w Warszawie

Farsa pełna pomyłek i komicznych sytuacji bawi publiczność do łez, nie dając jej złapać wytchnienia od śmiechu. Chociaż akcja spektaklu „O co biega?” dzieje się w spokojnym, angielskim miasteczku, to wcale spokojnie nie będzie. 

Pastor Lionel Toop i jego żona, Penelopa Toop, budzą kontrowersje. W końcu on jest duchownym, ona – piękną i wyzwoloną byłą aktorką. Nic dziwnego, że pewnego dnia pojawiają się plotki, że żona pastora ma romans. 

Jednak to tylko początek zamieszania. Akcja stale przyspiesza, a komiczne zdarzenia się mnożą. Na scenie przybywa bohaterów, a obecność wścibskich sąsiadów, sierżanta, biskupa, żołnierza, jeńca wojennego i wielu więcej osób sprawi, że wybuchnie tam prawdziwy chaos.

Bilety i opis do spektaklu O co biega? znajdziecie na naszym portalu.

Majówka w Krakowie

5. „Seks po krakosku” Teatr Współczesny w Krakowie 

Wybierając się na doskonałą i humorystyczną komedię „Seks po krakosku”, można zanurzyć się w atmosferze Krakowa z czasów Młodej Polski, a przy okazji uśmiać się do łez, oglądając perypetie trójki przekomicznych bohaterów. O kostiumy, wystrój wnętrz i charakteryzację zadbano z niesamowitą precyzją. 

Dodatkowo jednym z bohaterów jest Tadeusz Boy-Żelański, a w sztuce widoczne są nawiązania do twórczości Wyspiańskiego i malarstwa Malczewskiego. 

Spektakl luźno nawiązuje też do Stanisława Kurkiewicza – pierwszego polskiego seksuologa, którego gabinet mieścił się w tym samym miejscu, co obecnie scena Teatru Współczesnego.

Bilety i opis spektaklu Seks po krakosku znajdziecie na naszym portalu.

6. „Boska” – Teatr Ludowy w Krakowie

W latach czterdziestych w Nowym Jorku każdy chciał zobaczyć na żywo Florence Jenkins. Zobaczyć i posłuchać, bo głos miała… koszmarny. Ale ta ekscentryczna sopranistka kochała śpiewać i wcale nie przejmowała się krytyką.

Przez cały wieczór wrzeszczała do publiczności, która wybuchała śmiechem i w większości była zachwycona. Jednak Jenkins wcale nie zwracała uwagi na krytyków, nagrywała płyty i występowała, triumfując nawet w jednej z najbardziej prestiżowych sal koncertowych, Carnegie Hall.

Nic więc dziwnego, że fenomen „najgorszej śpiewaczki świata” uwieczniono zarówno w wersji filmowej (z Meryl Streep w roli głównej), jak i teatralnej. Słodko-gorzką komedię „Boska” możecie obejrzeć w Teatrze Ludowym, który wspaniale ukazuje ekscentryczny styl życia Florence.  

Bilety i opis spektaklu Boska znajdziecie na naszym portalu.

Majówka w Poznaniu

7. „Don Kichot” Teatr Wielki w Poznaniu 

Marzysz, aby przenieść się do słonecznej Hiszpanii? Wystarczy, że wybierzesz się na fantastyczny i intrygujący dowcipną narracją balet „Don Kichot” na podstawie wybitnego dzieła Miguela de Cervantesa, które jest dziś jedną z najlepiej sprzedających się książek wszech czasów.

Czego możecie spodziewać się podczas widowiskowej wersji przygód szlachetnego rycerza z La Manchy w Teatrze Wielkim w Poznaniu? Przede wszystkim bajkowej i zapierającej dech w piersiach atmosfery, którą buduje temperamentna muzyka i znakomita choreografia.

Bilety i opis spektaklu Don Kichot znajdziecie na naszym portalu.

Majówka we Wrocławiu

8. Pomoc domowa” – Wrocławski Teatr Komedia 

Francuska sztuka „Pomoc domowa” Marca Camolettiego to jedna z najśmieszniejszych fars na świecie. Na scenie Wrocławskiego Teatru Komedia można podziwiać doskonałą obsadę, m.in. Wojciecha Dąbrowskiego i Dorotę Wierzbicką-Matarrelli.

Maks i Jola to małżeństwo. Obydwoje marzą o życiu pełnym przygód. Wierzą, że właśnie przechytrzyli drugą połówkę i będą mogli bez konsekwencji spotkać się ze swoimi kochankami. Jednak okazuje się, że wpadli na ten sam pomysł w tym samym czasie…

Główną bohaterką jest pomoc domowa, Nadia. Tego wieczoru znajdzie się w oku cyklonu, starając się zapanować nad chaosem. 

Bilety i opis spektaklu Pomoc domowa znajdziecie na naszym portalu.

9. Miejski ptasiarz” – Wrocławski Teatr Współczesny

„Miejski ptasiarz” spodoba się wszystkim tym, dla których przyroda nie jest obojętna. Spektakl przypomina o tym, jak ważna jest relacja człowieka z naturą

Inspiracją do stworzenia opowieści była książka Davida Lindoobserwatora ptaków i pasjonata birdwatchingu. I właśnie o takich osobach jak on jest spektakl.

Bohaterowie to ludzie zafascynowanmi podniebnym światem, którzy potrafią dostrzec to, na co zazwyczaj nie zwraca się uwagi. Takie spojrzenie na życie ptaków w dużych miastach i dziką przyrodę w zurbanizowanej przestrzeni poszerza perspektywę i pozwala budować relację z naturą. 

Bilety i opis spektaklu Miejski ptasiarz znajdziecie na naszym portalu.

Majówka w Łodzi

10. Teatr Komedii Impro w Łodzi

Teatr Komedii Impro w Łodzi nie jest zwyczajnym teatrem. Aktorzy potrafią nie tylko oczarować humorem, historią i grą aktorską, ale też nawiązać wyjątkową relację z widzami. Publiczność może mieć wpływ na przebieg fabuły, a w przypadku improwizacji, które odbywają się w Majówkę, ta jest nieprzeciętna.

Akcja „Wilkołaki – horror improwizowany” dzieje się w średniowiecznej osadzie, która kryje przerażającą tajemnicę. Na mieszkańcach spoczywa mroczna klątwa, którą może zdjąć jedynie publiczność.

Kolejnym spektaklem granym w długi weekend jest „IMPRO Atak!”, podczas którego aktorzy zmierzą się z wyzwaniami rzucanymi przez widzów.  

Bilety i opisy spektakli Wilkołaki – horror improwizowany oraz IMPRO Atak! znajdziecie na naszym portalu.

11. Ślubu nie będzie” – Teatr Nowy w Łodzi

Timothy Westerby jest przepracowanym właścicielem agencji reklamowej. Co więcej, jego córka Judy już niedługo ma wyjść za mąż, a ceremonia zdaje się wisieć na włosku. 

Niespodziewanie ojciec panny młodej uderza się w głowę, co wywołuje u niego… halucynacje. Jest przekonany, że poznaje piękną i młodą Polly – dziewczynę z lat. 20, której trudno mu się oprzeć. 

Komplikacje się piętrzą, a wraz z nimi pojawia się coraz więcej przezabawnych dialogów, zwrotów akcji i zdarzeń, które przeplatają się z ponadczasowymi aranżacjami przebojów z lat 20. i 30. XX wieku. 

Bilety i opis spektaklu Ślubu nie będzie znajdziecie na naszym portalu.

Majówka w Toruniu

12. Kręci się?! Musical” – Teatr Muzyczny w Toruniu

Chcielibyście poznać Mikołaja Kopernika z zupełnie innej strony? W takim razie nie możecie przegapić znakomitego musicalu „Kręci się?!” w Teatrze Muzycznym w Toruniu.

Humorystyczna fabuła w połączeniu z niezwykle interesującymi faktami o polskim astronomie to wyjątkowe doświadczenie zarówno dla młodzieży, jak i dorosłych. Publiczność będzie miała okazje spojrzeć na odkrycie naukowca z perspektywy czasu, a dodatkowo zastanowić się co by było, gdyby Kopernik nie dokonał przełomowego odkrycia.

Majówka w Lublinie

13. „Baron Cygański” – Teatr Muzyczny w Lublinie

Teatr Muzyczny w Lublinie to miejsce, w którym spektakle za każdym razem robią ogromne wrażenie. Wszystko za sprawą spektakularnej scenografii, dopracowanych kostiumów oddających klimat historii, ale przede wszystkim doskonałej gry aktorskiej, choreografii i muzyki, która oczaruje każdego widza.

Spektakl wystawiany w majówkę to baśniowy „Baron Cygański” – jedna z najwspanialszych operetek na świecie.

Fabuła opowiada barwną i komiczną historię, która obraca się wokół ukrytego skarbu, przepowiedni starej Cyganki Czipry i odkryciu nowej tożsamości przez bohatera. Barinkay zakochany w pięknej Cygance Saffi, zrywa zaręczyny z Arseną, wywołując gniew jej rodziny. Okazuje się jednak, że nie może poślubić swojej prawdziwej miłości.