Spis treści
Majówka w teatrze zapowiada się naprawdę dobrze. Bo pomysłów, co można robić w długi weekend majowy 2023 jest mnóstwo. W teatrach znajdziesz niezwykle oryginalne propozycje spektakli, dlatego ta krótka przerwa to też doskonały moment, żeby nadrobić kulturalne zaległości.
W tym roku majówka wypada w poniedziałek, dlatego wolnym można cieszyć się już od soboty. A więc co robić w majówkę? Wypełnij czas niebanalną rozrywką i spędź cudowne chwile w teatrze. Na długi weekend wybraliśmy spektakle w Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Łodzi, Toruniu, Lublinie i we Wrocławiu, które są gwarancją na wyjątkowy wieczór.
➜ A jeśli chcielibyście zobaczyć najlepsze spektakle na cały miesiąc, przeczytajcie nasz poradnik Na co do teatru.
➜ Majówka w Warszawie
1. „Pomoc domowa” – Och-Teatr w Warszawie
Francuska sztuka „Pomoc domowa” w reżyserii Krystyny Jandy to jedna z najśmieszniejszych fars na świecie. Na scenie Och-Teatru można podziwiać doskonałą obsadę, m.in. Krzysztofa Dracza, Krystynę Jandę i Mirosława Kropielnickiego.
Robert wyjeżdża służbowo, a jego żona Ola udaje się odwiedzić teściów. Obydwoje wierzą, że właśnie przechytrzyli drugą połówkę. Jednak w tym samym czasie, on wraca do domu z naiwną kochanką zwaną Pszczółką, a jego uwodzicielska żona przyprowadza do mieszkania Marka.
Ale główną bohaterką jest pomoc domowa, Beata, której wszędzie jest pełno. Będąc w pracy, umila sobie czas drogimi alkoholami. Tego wieczoru znajdzie się w oku cyklonu, starając się zapanować nad chaosem. Jednak jej upojenie może pokrzyżować plany…
Bilety i opis do spektaklu Pomoc domowa znajdziecie na naszym portalu.
2. „Piękna Lucynda” – Teatr 6. piętro w Warszawie
„Piękna Lucynda” w Teatrze 6. piętro to pełna humoru komedia muzyczna, która obfituje w doskonałe żarty słowne i sytuacyjne, oryginalne układy taneczne i zabawne piosenki. Co więcej, bogata scenografia przeniesie Was do pastelowego świata arystokratycznej, osiemnastowiecznej Warszawy.
Historia zachwyca trafnym i dowcipnym obrazem damsko-męskich relacji, w których prym wiodą skomplikowane rozterki miłosne. Młoda wdowa Lucynda ma powodzenie wśród mężczyzn. O jej rękę stara się dwóch panów, którzy stają na głowie, aby rozkochać w sobie kobietę.
Bogaty Magnat Faworski rywalizuje z mniej zamożnym Hrabią Adamem, co powoduje szereg niespodziewanych i komicznych zdarzeń. Tym bardziej, że Lucynda nie jest pewna swoich uczuć.
Bilety i opis do spektaklu Piękna Lucynda znajdziecie na naszym portalu.
3. „Nic się nie stało” – Garnizon Sztuki w Warszawie
Jeśli lubisz teatr i futbol, nie możesz przegapić spektaklu Garnizonu Sztuki „Nic się nie stało”. Na scenie obejrzysz inspirujące, choć niekiedy dramatyczne życiowe i zawodowe historie piłkarzy oraz ich trenerów.
Zachwyca też znakomita obada aktorska, bo wystąpią m.in. Zofia Zborowska, Michał Żurawski, Michał Czernecki, Piotr Głowack, Maciej Zakoscielny, Marcin Korcz, Jakub Sasak i Jędrzej Hycnar. Aktorzy wcielą się w legendarne postaci ze świata sportu – Roberta Lewandowskiego, Emanuela Olisadebe, Kazimierza Deyna, Zbigniewa Bońka, Ernesta Wilimowskiego i Ewę Pajor.
Jednak sportowe emocje poczujesz nie tylko dzięki porywającej grze aktorskiej, ale również dzięki pełnym pasji opowieściom o sportowcach, ich trenerach i oczywiście niezastąpionych kibicach.
Bilety i opis do spektaklu Nic się nie stało znajdziecie na naszym portalu.
4. „O co biega?” – Teatr Capitol w Warszawie
Farsa pełna pomyłek i komicznych sytuacji bawi publiczność do łez, nie dając jej złapać wytchnienia od śmiechu. Chociaż akcja spektaklu „O co biega?” dzieje się w spokojnym, angielskim miasteczku, to wcale spokojnie nie będzie.
Pastor Lionel Toop i jego żona, Penelopa Toop, budzą kontrowersje. W końcu on jest duchownym, ona – piękną i wyzwoloną byłą aktorką. Nic dziwnego, że pewnego dnia pojawiają się plotki, że żona pastora ma romans.
Jednak to tylko początek zamieszania. Akcja stale przyspiesza, a komiczne zdarzenia się mnożą. Na scenie przybywa bohaterów, a obecność wścibskich sąsiadów, sierżanta, biskupa, żołnierza, jeńca wojennego i wielu więcej osób sprawi, że wybuchnie tam prawdziwy chaos.
Bilety i opis do spektaklu O co biega? znajdziecie na naszym portalu.
➜ Majówka w Krakowie
5. „Seks po krakosku” Teatr Współczesny w Krakowie
Wybierając się na doskonałą i humorystyczną komedię „Seks po krakosku”, można zanurzyć się w atmosferze Krakowa z czasów Młodej Polski, a przy okazji uśmiać się do łez, oglądając perypetie trójki przekomicznych bohaterów. O kostiumy, wystrój wnętrz i charakteryzację zadbano z niesamowitą precyzją.
Dodatkowo jednym z bohaterów jest Tadeusz Boy-Żelański, a w sztuce widoczne są nawiązania do twórczości Wyspiańskiego i malarstwa Malczewskiego.
Spektakl luźno nawiązuje też do Stanisława Kurkiewicza – pierwszego polskiego seksuologa, którego gabinet mieścił się w tym samym miejscu, co obecnie scena Teatru Współczesnego.
Bilety i opis spektaklu Seks po krakosku znajdziecie na naszym portalu.
6. „Boska” – Teatr Ludowy w Krakowie
W latach czterdziestych w Nowym Jorku każdy chciał zobaczyć na żywo Florence Jenkins. Zobaczyć i posłuchać, bo głos miała… koszmarny. Ale ta ekscentryczna sopranistka kochała śpiewać i wcale nie przejmowała się krytyką.
Przez cały wieczór wrzeszczała do publiczności, która wybuchała śmiechem i w większości była zachwycona. Jednak Jenkins wcale nie zwracała uwagi na krytyków, nagrywała płyty i występowała, triumfując nawet w jednej z najbardziej prestiżowych sal koncertowych, Carnegie Hall.
Nic więc dziwnego, że fenomen „najgorszej śpiewaczki świata” uwieczniono zarówno w wersji filmowej (z Meryl Streep w roli głównej), jak i teatralnej. Słodko-gorzką komedię „Boska” możecie obejrzeć w Teatrze Ludowym, który wspaniale ukazuje ekscentryczny styl życia Florence.
Bilety i opis spektaklu Boska znajdziecie na naszym portalu.
➜ Majówka w Poznaniu
7. „Don Kichot” Teatr Wielki w Poznaniu
Marzysz, aby przenieść się do słonecznej Hiszpanii? Wystarczy, że wybierzesz się na fantastyczny i intrygujący dowcipną narracją balet „Don Kichot” na podstawie wybitnego dzieła Miguela de Cervantesa, które jest dziś jedną z najlepiej sprzedających się książek wszech czasów.
Czego możecie spodziewać się podczas widowiskowej wersji przygód szlachetnego rycerza z La Manchy w Teatrze Wielkim w Poznaniu? Przede wszystkim bajkowej i zapierającej dech w piersiach atmosfery, którą buduje temperamentna muzyka i znakomita choreografia.
Bilety i opis spektaklu Don Kichot znajdziecie na naszym portalu.
➜ Majówka we Wrocławiu
8. „Pomoc domowa” – Wrocławski Teatr Komedia
Francuska sztuka „Pomoc domowa” Marca Camolettiego to jedna z najśmieszniejszych fars na świecie. Na scenie Wrocławskiego Teatru Komedia można podziwiać doskonałą obsadę, m.in. Wojciecha Dąbrowskiego i Dorotę Wierzbicką-Matarrelli.
Maks i Jola to małżeństwo. Obydwoje marzą o życiu pełnym przygód. Wierzą, że właśnie przechytrzyli drugą połówkę i będą mogli bez konsekwencji spotkać się ze swoimi kochankami. Jednak okazuje się, że wpadli na ten sam pomysł w tym samym czasie…
Główną bohaterką jest pomoc domowa, Nadia. Tego wieczoru znajdzie się w oku cyklonu, starając się zapanować nad chaosem.
Bilety i opis spektaklu Pomoc domowa znajdziecie na naszym portalu.
9. „Miejski ptasiarz” – Wrocławski Teatr Współczesny
„Miejski ptasiarz” spodoba się wszystkim tym, dla których przyroda nie jest obojętna. Spektakl przypomina o tym, jak ważna jest relacja człowieka z naturą.
Inspiracją do stworzenia opowieści była książka Davida Lindo – obserwatora ptaków i pasjonata birdwatchingu. I właśnie o takich osobach jak on jest spektakl.
Bohaterowie to ludzie zafascynowanmi podniebnym światem, którzy potrafią dostrzec to, na co zazwyczaj nie zwraca się uwagi. Takie spojrzenie na życie ptaków w dużych miastach i dziką przyrodę w zurbanizowanej przestrzeni poszerza perspektywę i pozwala budować relację z naturą.
Bilety i opis spektaklu Miejski ptasiarz znajdziecie na naszym portalu.
➜ Majówka w Łodzi
10. Teatr Komedii Impro w Łodzi
Teatr Komedii Impro w Łodzi nie jest zwyczajnym teatrem. Aktorzy potrafią nie tylko oczarować humorem, historią i grą aktorską, ale też nawiązać wyjątkową relację z widzami. Publiczność może mieć wpływ na przebieg fabuły, a w przypadku improwizacji, które odbywają się w Majówkę, ta jest nieprzeciętna.
Akcja „Wilkołaki – horror improwizowany” dzieje się w średniowiecznej osadzie, która kryje przerażającą tajemnicę. Na mieszkańcach spoczywa mroczna klątwa, którą może zdjąć jedynie publiczność.
Kolejnym spektaklem granym w długi weekend jest „IMPRO Atak!”, podczas którego aktorzy zmierzą się z wyzwaniami rzucanymi przez widzów.
Bilety i opisy spektakli Wilkołaki – horror improwizowany oraz IMPRO Atak! znajdziecie na naszym portalu.
11. „Ślubu nie będzie” – Teatr Nowy w Łodzi
Timothy Westerby jest przepracowanym właścicielem agencji reklamowej. Co więcej, jego córka Judy już niedługo ma wyjść za mąż, a ceremonia zdaje się wisieć na włosku.
Niespodziewanie ojciec panny młodej uderza się w głowę, co wywołuje u niego… halucynacje. Jest przekonany, że poznaje piękną i młodą Polly – dziewczynę z lat. 20, której trudno mu się oprzeć.
Komplikacje się piętrzą, a wraz z nimi pojawia się coraz więcej przezabawnych dialogów, zwrotów akcji i zdarzeń, które przeplatają się z ponadczasowymi aranżacjami przebojów z lat 20. i 30. XX wieku.
Bilety i opis spektaklu Ślubu nie będzie znajdziecie na naszym portalu.
➜ Majówka w Toruniu
12. „Kręci się?! Musical” – Teatr Muzyczny w Toruniu
Chcielibyście poznać Mikołaja Kopernika z zupełnie innej strony? W takim razie nie możecie przegapić znakomitego musicalu „Kręci się?!” w Teatrze Muzycznym w Toruniu.
Humorystyczna fabuła w połączeniu z niezwykle interesującymi faktami o polskim astronomie to wyjątkowe doświadczenie zarówno dla młodzieży, jak i dorosłych. Publiczność będzie miała okazje spojrzeć na odkrycie naukowca z perspektywy czasu, a dodatkowo zastanowić się co by było, gdyby Kopernik nie dokonał przełomowego odkrycia.
➜ Majówka w Lublinie
13. „Baron Cygański” – Teatr Muzyczny w Lublinie
Teatr Muzyczny w Lublinie to miejsce, w którym spektakle za każdym razem robią ogromne wrażenie. Wszystko za sprawą spektakularnej scenografii, dopracowanych kostiumów oddających klimat historii, ale przede wszystkim doskonałej gry aktorskiej, choreografii i muzyki, która oczaruje każdego widza.
Spektakl wystawiany w majówkę to baśniowy „Baron Cygański” – jedna z najwspanialszych operetek na świecie.
Fabuła opowiada barwną i komiczną historię, która obraca się wokół ukrytego skarbu, przepowiedni starej Cyganki Czipry i odkryciu nowej tożsamości przez bohatera. Barinkay zakochany w pięknej Cygance Saffi, zrywa zaręczyny z Arseną, wywołując gniew jej rodziny. Okazuje się jednak, że nie może poślubić swojej prawdziwej miłości.