wróć do bloga

Dramat w czerwcówkę. Za dużo spektakli w teatrze!

Czerwcówka w teatrze będzie naprawdę napięta. Wszystkich spektakli pewnie nie da się obejrzeć w jeden długi weekend, ale spróbować można. Dlatego klikajcie, przeglądajcie i korzystajcie z bogatych repertuarów, bo sezon teatralny niedługo się kończy.

A jeśli w Boże Ciało planujecie wyjazd do innego miasta, to spokojnie – znakomite spektakle grają m.in. w Warszawie, Krakowie, Łodzi i we Wrocławiu. Enjoy!


➜ Czerwcówka w Warszawie

„Kto chce być Żydem?” – Teatr Współczesny w Warszawie

Eliza, która otrzymała właśnie tytuł profesorski i jej mąż Karol, przygotowują z tej okazji wykwintną kolację. Za chwilę zjawią się wszyscy goście, a rodzinne spotkanie zapowiada się niezwykle miło i spokojnie.

Brat Elizy Marek chce przedstawić bliskim Ilonę, swoją narzeczoną. Jednak nie tylko on pragnie zapoznać z rodziną swoją drugą połówkę. Na uroczystości zjawia się też córka gospodarzy, która przyjeżdża prosto z Nowego Jorku razem ze starszym od jej ojca narzeczonym – amerykańskim Żydem polskiego pochodzenia.

Dodatkowo pani profesor ma do przekazania szokujące wieści. Atmosfera robi się coraz bardziej gęsta, a rodzinne spotkanie z każdą chwilą staje się coraz bardziej emocjonujące.

Odkrywaj


„VICTORIA / True Woman Show” – Garnizon Sztuki w Warszawie

„VICTORIA / True Woman Show” w Garnizonie Sztuki to sprawdzona propozycja na udany wieczór. Pełen humoru komediodramat o trzech różnych kobietach, nie tylko urzeka intrygującymi portretami postaci, ale dodatkowo pozostawia widzowi przestrzeń na refleksję o kobiecości i społecznych oczekiwaniach wobec kobiet.

Jest też kolejna, ogromna zaleta sztuki – na scenie w rolach głównych występują uwielbiane przez publiczność aktorki – Ewa Konstancja Bułhak, Edyta Olszówka i Anita Sokołowska. Co więcej, pojawią się też znakomici aktorzy – Krzysztof Szczepaniak i Zbigniew Zamachowski.

Odkrywaj


„20 lexusów na czwartek” – Potem-o-tem w Warszawie

Na co do teatru w Warszawie? To zależy. Jeśli chcielibyście wziąć udział w jednym z najzabawniejszych i najbardziej zaskakujących wydarzeń w Warszawie, postawcie na teatr Potem-o-tem.

„20 lexusów na czwartek” to nie tylko tytuł znakomitego spektaklu, ale też… autorska metoda Takashi Fakaito – mistrza harmonii i wewnętrznego spokoju. Czerpie z niej Coach Ela, która poprowadzi sesję terapeutyczną dla Was i bohaterów sztuki. Ci wyrzucą z siebie traumy, z których często nawet nie zdają sobie sprawy.

Niekonwencjonalna forma sprawi, że poczujecie się tak, jakbyście sami brali udział w musical therapy. Co więcej, humor, zabawne dialogi i świetnie wyśpiewane piosenki wprowadzą Was w znakomity nastrój. A taka terapia zmieni Wasze życie na dobre, bo już na zawsze zostaniecie wiernymi fanami Potem-o-tem.

Odkrywaj


„Kompleks Portnoya” – Teatr WARSawy

Spektakl powstał na podstawie powieści Philipa Rotha, która została zakazana w Australii i wielu bibliotekach amerykańskich. Wyjątkowo szczere traktowanie seksualności i szczegółowe opisy fantazji i obsesji bohatera wywołały burzę kontrowersji.

Tytułowy Portnoy jest pełen sprzeczności i próbuje odnaleźć swoją tożsamość. Na co dzień jest neurotycznym, samotnym seksoholikiem. Jednocześnie mężczyzna jest chorobliwie uzależnionym od nadopiekuńczej matki, przywiązanym do żydowskiej tradycji singlem.

Tragikomedia opowiada nie tylko o dziwactwach i problemach głównego bohatera oraz jego desperackim poszukiwaniu normalności. Dodatkowo to fascynujące studium norm społecznych i problemów kulturowych społeczeństwa amerykańskiego.

Odkrywaj


„Dolce vita” – Teatr Współczesny w Warszawie

Znacie takie osoby, które mimo dorosłości są jak dzieci? Takim Piotrusiem Panem jest trzydziestokilkuletni copywriter, bohater słodko-gorzkiego spektaklu „Dolce Vita” w warszawskim Teatrze Współczesnym.

Marcello nie lubi zobowiązań, ale właśnie kupił na kredyt kawalerkę w przy słynnym “Zbawixie”. Ostatnio próbuje też ukończyć swoją pierwszą powieść o nocnym życiu Warszawy. Temat jest mu dobrze znany, ale jak pisać, kiedy trzeba chodzić do pracy i “bywać” w modnych miejscach?

Jak się okazuje dorosłość niekoniecznie oznacza dojrzałość, a bogate życie towarzyskie i uczuciowe nie chroni przed poczuciem wewnętrznej pustki.

Odkrywaj


„Na pierwszy rzut oka” – Teatr Polonia

Od wpływowej prawniczki do bezbronnej ofiary. „Na pierwszy rzut oka” to jeden z najbardziej przejmujących spektakli ostatnich lat. Monodram wywołuje mnóstwo emocji, tym bardziej, że w roli głównej publiczność może podziwiać zachwycającą kreację Marii Seweryn.

Odnosząca sukcesy w sprawach karnych gwałcicieli adwokatka, sama doznaje przemocy na tle seksualnym. Nowa perspektywa zmienia jej poglądy na niedoskonały system prawny.

Odkrywaj


„Czarodziejska Góra” – TR Warszawa

Słynna książka „Czarodziejska Góra” Thomasa Manna przenosi się na deski TR Warszawa. Jednak akcja spektaklu nie dzieje się w górskim sanatorium, a w kamienicy, podczas lockdownu 2020 roku.

Postaci, podobnie jak w powieści, ulegają czarowi izolacji, skupiają na wewnętrznych procesach, jakie uruchomiła w nich choroba i prowadzą filozoficzne dysputy.

Odkrywaj


➜ Czerwcówka w Krakowie

„Pojebajka” – Teatr Współczesny w Krakowie

Macie ochotę powrócić do dzieciństwa i spędzić beztrosko czas? Teatr Współczesny w Krakowie zaprasza Was na nietypową bajkę, a dokładniej „Pojebajkę”.

Grupa aktorska „Maszkaron” ma zamiar zagrać na scenie spektakl dla dzieci. Mimo najlepszych chęci, co chwilę pojawiają się wpadki, problemy techniczne, pomyłki, a nawet… kryzysy emocjonalne, które rozbawią Was do łez.

Odkrywaj


„Sarenki” – Teatr Bakałarz

Lubicie pełne absurdu czeskie poczucie humoru? W Teatrze Bakałarz możecie zobaczyć sztukę Tomasa Svobody „Sarenki”, która zabierze Was do zaczarowanego świata pełnego niesamowitych zdarzeń. Bohaterami są trzej mężczyźni – dyrygent, grzybiarz i Karol, który płacze podczas orgazmu.

Chociaż wydają się bardzo od siebie różnić, to łączy ich wiele. Każdy z nich jest życiowym przegrywem. Jednak pewnego wieczoru otrzymują wielką szansę. Przychodzą do nich 3 sarenki, żeby spełnić po ich jednym życzeniu.

Odkrywaj


„Wina Kupidyna” – Teatr Współczesny w Krakowie

Nigdy nie wiadomo, kiedy kupidyn trafi nas strzałą miłości. Bohaterowie „Winy Kupidyna” doświadczą gorącego uczucia sympatii od pierwszego wejrzenia, kiedy do jednego z mieszkań wprowadzi się Alan.

Przystojny i młody mężczyzna od razu skradnie serca wszystkich mieszkańców bloku. Nawet Grzesia i Lesia – pozytywnej pary z długim stażem. Jednak to nie jedyny rodzaj miłości, który można zobaczyć podczas tej znakomitej komedii. Przekonajcie się sami!

Odkrywaj


„Głos ludzki.Piaff.” Teatr Ludowy w Krakowie

Na wskroś teatralny monodram Jeana Cocteau, zainspirowany uwagami aktorek, które skarżyły się, że nie mogą w pełni pokazać swoich możliwości. W dramat porzuconej kobiety zostały zatem w nowatorski sposób wpisane fragmenty muzyczne, które pozwalają zaprezentować całą skalę umiejętności aktorskich.

W spektaklu będą to piosenki Edith Piaf w aranżacji Abla Korzeniowskiego, a swoje fantastyczne możliwości aktorskie i wokalne zaprezentuje Małgorzata Krzysica.

Odkrywaj


➜ Czerwcówka we Wrocławiu

„Trąbka do słuchania” Wrocławski Teatr Współczesny

Naszym zdaniem Leonora Carrington, znana głównie jako surrealistyczna malarka i meksykańska ikona feminizmu, to jedna z najbardziej fascynujących postaci ze świata sztuki. Dlatego kiedy na afiszu Wrocławskiego Teatru Współczesnego pojawił się spektakl na podstawie jej książki „Trąbka do słuchania”, od razu wiedzieliśmy, że to będzie coś ekstra.

Prawie stuletnia, niedosłysząca Marion, zostaje uwikłana w absurdalną sytuację. Zamiast wyjechać z przyjaciółką na wymarzoną wycieczkę do Laponii, jej rodzina postanawia umieścić ją w osobliwym domu spokojnej starości.

Bystra staruszka poznaje prawdę o swoim losie dzięki tytułowej trąbce do słuchania, którą dostaje w prezencie od przyjaciółki. Kobiety wcale nie mają ochoty usuwać się w cień. Dlatego uwaga – nadchodzi rewolucja!

Odkrywaj


„Edukacja Rity” Wrocławski Teatr Komedia

Najlepszy spektakl na poprawę humoru, który jednocześnie skłania do refleksji to bez dwóch zdań „Edukacja Rity”. To słynna komedia Willy’ego Russella, któremu udało się stworzyć głęboko poruszającą, ale także przezabawną sztukę.

Akcja rozgrywa się na uniwersytecie. Młoda fryzjerka Rita próbuje zmienić swoją sytuację społeczną, odkryć siebie i nadać swojemu życiu sens. Kobieta zapisuje się na Wolną Wszechnicę, którą prowadzi wybitny, jednak nadużywający alkoholu, profesor. Chociaż już na początku znajomości pojawia się między nimi konflikt, to z czasem wykładowcę zaczyna fascynować podejście do życia Rity.

Odkrywaj


„Filadelfijska opowieść” Teatr Polski we Wrocławiu

Macie ochotę obejrzeć klasyczną amerykańską komedie? Genialną sztukę w klimacie USA możecie zobaczyć w Teatrze Polskim we Wrocławiu. W „Filadelfijskiej opowieści” główną postacią jest pochodząca z bogatej rodziny, uparta i rozpieszczona Tracy Lord. Kobieta jest rozwódką, obecnie zaręczoną z odnoszącym sukcesy snobem. Te okoliczności sprawiają, że ceremonia wzbudza niemałe zainteresowanie reporterów, którym udaje się dostać do rodzinnej posiadłości.

Na ślub przybywają kolejni goście, a część z nich, w tym Dexter, były mąż Tracy, komplikuje weselne plany. Pojawia się niepewność, czy ślub w ogóle się odbędzie. Mimo że tekst autora sztuki, Philipa Barry’ego, powstał wiele lat temu, to nadal pozostaje niezwykle świeży, zabawny i intrygujący. Dodatkowo tematy miłości, relacji i różnic klasowych wywołują mnóstwo napięcia, emocji i powodują liczne zwroty akcji.

Odkrywaj


➜ Czerwcówka w Łodzi

„Wilkołaki – horror improwizowany” Teatr Komedii Impro w Łodzi

Spektakle improwizowane nie są zwyczajnymi przedstawieniami. Aktorzy potrafią nie tylko oczarować humorem, historią i grą aktorską, ale też nawiązać wyjątkową relację z widzami.

Publiczność może mieć wpływ na przebieg fabuły, a w przypadku impro „Wilkołaki – horror improwizowany”, ta jest nieprzeciętna. Akcja dzieje się w średniowiecznej osadzie, która kryje przerażającą tajemnicę.

Na mieszkańcach spoczywa mroczna klątwa. Raz na 70 lat, kiedy na niebie pojawia się złoty księżyc, zaczynają ginąć ludzie… Jednak co najważniejsze – zdjąć klątwę może tylko publiczność.

Odkrywaj


„Carmen” Teatr Nowy im. Kazimierza Dejmka w Łodzi

Spektakl „Carmen” powstał na podstawie jednego z najbardziej znanych dzieł na świecie, noweli autorstwa Prospera Mériméego o tym samym tytule oraz opartej na niej operze Georgesa Bizeta.

Podczas sztuki twórcy będą eksplorować granice między seksualnością i seksualizacją oraz ludzką wolność i tożsamość, redukującą egzystencję człowieka – niezależnie od płci – do kategorii ciała-obiektu. Ciała niedoskonałego i wymagającego poprawek. Ciała prowokującego, kuszącego i obrzydliwego. Ciała, które należy poskromić.

Odkrywaj


➜ Czerwcówka w Toruniu

„Kuguar. Musical” Teatr Muzyczny w Toruniu

Jak nazywa się dojrzałe kobiety, które związują się z młodszymi mężczyznami? Jak podaje wujek Google, to właśnie KUGUAR – kobiety z określonej grupy demograficznej, które „polują” na (dużo) młodszych od siebie mężczyzn, by zaspokoić swój seksualny apetyt… A co jeżeli one po prostu, jak każdy, szukają szczęścia i miłości, które przecież nie znają wieku?

Odkrywaj


➜ Czerwcówka w Trójmieście

„Dziewczyna, która podeptała chleb” Teatr Wybrzeże w Gdańsku

„Starotestamentowe Las Vegas”, tak o swoim spektaklu mówi jego twórca, Mariusz Grzegorzek, który na przykładzie pewnej wspólnoty chce przyjrzeć się społeczno-obyczajowej rewolucji.

Inspirując się wieloma kulturowymi odniesieniami, ten nieco prowokacyjny moralitet, opowiada o zderzeniu starego porządku wartości z nowym światem pozornie nieograniczonych możliwości. Zabawa trwa w najlepsze, ale wiele wskazuje na to, że jej uczestnicy zapomnieli o wcale niemałych potrzebach człowieka.

Odkrywaj


„Kochane pieniążki” Teatr Capitol na wyjeździe w Domu Technika NOT w Gdańsku

To będzie mocny początek czerwca! Bo już 1 czerwca Teatr Capitol zawita do Gdańska ze znakomitym spektaklem „Kochane pieniążki”. To pełna napięcia, zabawna zagadka kryminalna, w której znalezione pieniądze powodują niemałe zamieszanie.

Bo kiedy małżeństwo zastanawia się, co zrobić teczką pełną banknotów, pojawiają się kolejni bohaterowie, m.in. chciwi przyjaciele…

Odkrywaj


➜ Czerwcówka w Lublinie

„Jeanne” Teatr im. Juliusza Osterwy w Lublinie

Jeanne, emerytowana sekretarka, osierocona przez rodzinę i opuszczona przez przyjaciół, żyje w samotności, pielęgnując nagromadzone przez lata urazy. Przekształciła swoje mieszkanie w fortecę, w której spędza dni na przeglądaniu czasopism i szpiegowaniu sąsiadów. Dziwaczeje otaczając się kolejnymi absurdami, które swym komizmem zaskoczą Publiczność.

Kiedy lokalna polityk w trakcie kampanii wyborczej ogłasza akcję międzypokoleniowej pomocy, niechętnie zgadza się wziąć w niej udział. Między nią a małomównym, młodym Marinem zawiązuje się skomplikowana relacja.

Odkrywaj


➜ Czerwcówka w Poznaniu

„Prezent urodzinowy” Teatru Capitol na wyjeździe w Kinie Apollo w Poznaniu

Dwa sąsiadujące ze sobą apartamenty w luksusowym hotelu w centrum miasta. Jeden jest lustrzanym odbiciem drugiego, jednak w każdym pomieszczeniu znajdują się zupełnie różni, choć ekscentryczni bohaterowie. Co może się stać, kiedy drzwi łączące dwa pokoje zostaną omyłkowo otwarte?

Tak powstaje przepis na wieczór chaotycznych zdarzeń i nieprawdopodobnych związków, które mogą doprowadzić do katastrofy. Pobyt w hotelu to prezent urodzinowy dla urzędnika państwowego, który ma pogodzić go z żoną. Jednak seria nieporozumień sprawia, że plany przybierają zupełnie nieoczekiwany i skandaliczny obrót.

Odkrywaj