wróć do bloga

Atrakcje dla dzieci w Warszawie. TOP 14 pomysłów

Najlepsze atrakcje dla dzieci w Warszawie to przede wszystkim rozrywka, która dostarczy najmłodszym mnóstwo emocji i radości. I właśnie takie propozycje zebraliśmy w tym artykule. Znajdziecie tu mnóstwo aktywności dla całej rodziny, od magicznych i bajkowych spektakli, które rozwijają wyobraźnię, przez warsztaty, wycieczki, aż po interaktywne muzea.

PS Jeśli chcielibyście rozkochać dzieci w książkach, zobaczcie naszą listę lektury w teatrze, dzięki którym możecie wspólnie odkrywać literaturę poprzez zabawę i sztukę.

Fot. tytułowa: „Niekończąca się historia” Teatru Rampa, Monika Stolarska

☆ Teatralne atrakcje dla dzieci w Warszawie 

1. Bohema House Teatr Ekologiczny dla dzieci

Jak połączyć rozrywkę dla dzieci z nauką o ekologii? Nie ma nic lepszego niż zabranie malucha na widowiskowy spektakl do teatru Bohema House! To Teatr Ekologiczny, w którym przedstawienia nie tylko zwiększają świadomość ekologiczną, ale też zachwycają spektakularnymi efektami.

Co więcej, na scenie występują jedni z najpopularniejszych artystów w kraju. To akrobaci, tancerze, muzycy i aktorzy, którzy oczarują publiczność w każdym wieku. Podczas spektakli takich jak „Plastikowy Cyrk Doktora Dolittle”, „Magia recyklingu” lub „Calineczka. Magia tkwi w naturze” dzieci przeniosą się do magicznego świata.


2. Teatr Baj dla dzieci

Teatr Baj to jeden z najcudowniejszych teatrów dla najmłodszych widzów. Wcale nas to nie dziwi – to pierwszy teatr lalek dla dzieci w Polsce. Barwne i żywiołowe spektakle przyciągają tłumy od 1928 roku niezwykłymi kostiumami, scenografią i grą aktorską.

A w teatrze jak z bajki znajdują się najbardziej znane tytuły, m.in. „Piotruś Pan i Wendy”, „Pinokio”, „Szkoła Marzeń czyli Akademia Pana Kleksa” czy „Przygody kota Filemona”.


3. Teatr Rampa dla dzieci

Repertuar Teatru Rampa wypełniony jest doskonałymi spektaklami i musicalami dla osób w każdym wieku. Przedstawienia dla dzieci i młodzieży oraz spektakle familijne przygotowywane są z wielkim rozmachem. Dzięki temu mali widzowie mogą przeżywać niesamowite przygody razem z bohaterami.

Na scenie wystawiane są najbardziej urzekające opowieści na świecie. To m.in. musical familijny „Tajemniczy ogród”, adaptacja bestsellera Michaela Endego „Niekończąca się historia” i komediowa baśń muzyczna „Mały Syrenek”.


4. Teatr Lalka dla dzieci

Na spektakle, które są wystawiane w Teatrze Lalka, z pewnością chciałby iść niejeden dorosły! Dodatkowo, jego siedziba znajduje się w samym centrum miasta, a dokładniej w Pałacu Kultury i Nauki. Jednak co najważniejsze – teatr posiada jeden z najlepszych repertuarów wśród warszawskich instytucji.

Znajdziesz w nim słynne teatralne adaptacje, takie jak „Alicja w Krainie Czarów” Lewisa Carrolla, „O Aladynie i o lampie cudownej” Bolesława Leśmiana i „Czarnoksiężnik z Krainy Oz” wg Lymana Franka Bauma lub „Dzieci z Bullerbyn” Astrid Lindgren.


5. Teatr Maskarada dla dzieci

Magiczne baśnie, wpadająca w ucho muzyka, zachwycające kostiumy i scenografia, księżniczki, zaczarowane wróżki, a także inne fantastyczne stworzenia zabiorą dzieci do świata niesamowitych opowieści. Bo w Teatrze Maskarada znajdziecie mnóstwo spektakli, od których trudno oderwać wzrok.

Podczas przedstawień, takich jak „Calineczka”, „Magiczne Drzewko Wróżek”, „Księżniczka na ziarnku grochu” i „Mała Syrenka”, aktorzy stawiają na bliski kontakt z publicznością i interakcję, a dzieci są zachwycone wspólną zabawą z bajkowymi bohaterami.


6. Teatr Capitol dla dzieci

W Teatrze Capitol w Warszawie znajdziecie najpiękniejsze spektakle dla dzieci i młodzieży z bogatą scenografią, niesamowitymi kostiumami i baśniowymi historiami, które oczarują najmłodszych od pierwszych minut przedstawienia.

Maluchy mogą obejrzeć znane na całym świecie bajki i baśnie, takie jak „Królowa śniegu”, „Doktor Dolittle i jego zwierzęta”, czy „Pinokio”. Jednak w repertuarze znajdują się też muzyczne spektakle edukacyjne dla dzieci i młodzieży, m.in. „Projekt Tuwim” oraz „Wanna Archimedesa”.


7. Teatr WAM dla dzieci

Teatr z którego zachwyceni wychodzą zarówno dzieci, jak i dorośli to oczywiście rozśpiewany Teatr WAM. Na scenie obejrzycie spektakle przygotowane z wielkim rozmachem. Zachwycają nie tylko scenografia, kostiumy i oprawa muzyczna, ale przede wszystkim opowieści, które bawią i edukują.

Na scenie możecie obejrzeć znakomite musicale, m.in. pop-rockowy „FAIR PLAY” (dla młodzieży od 12 lat) oraz kolorowy „ZOOKOŁA ŚWIATA” (dla dzieci od 4 do 10 roku życia). Na afiszu pojawiła się też wyjątkowa, musicalowa adaptacja „Balladyny” Juliusza Słowackiego.


Muzyczne atrakcje dla dzieci w Warszawie

8. Smykofonia

Czym jest Smykofonia? To stałe cykle koncertowe dla melomaluszków, rodziców, dziadków, wujków i cioć pod hasłem Na muzykę nigdy nie jest za wcześnie! Twórcy kierują się ideą rodzinnego uczestnictwa w wydarzeniach kulturalnych i wczesnym rozwoju zdolności muzycznych dzieci.

Wśród wydarzeń znajdziecie m.in. „Koncert wietrzyka psotnika”, podczas którego będziecie mogli zanurzyć się w dźwięki harfy – jednego z najstarszych instrumentów świata oraz „Pod słońcem Hiszpanii” muzycznej fuzji polskiej muzyki ludowej z flamenco.


9. Mała Akademia Muzyki i #jazzdladzieci

Mała Akademia Muzyki i #jazzdladzieci to koncerty dla dzieci w wieku przedszkolnym organizowane przez Warszawskie Towarzystwo Muzyczne. Wydarzenia odbywają się w niesamowitym miejscu w Warszawie, w zabytkowym Pałacu Szustra wybudowanym dla księżnej Izabeli z Czartoryskich Lubomirskiej.

Jednak podczas spotkań zachwycają nie tylko wnętrza, ale przede wszystkim muzyka. Bo dla dzieci zagrają wyjątkowi artyści. Dodatkowo najmłodsi będą uczyć się, jak słuchać muzyki i przede wszystkim – będą dobrze się bawić.


☆ Nietypowe muzea dla dzieci w Warszawie

10. Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie

Muzeum, w którym są organizowane najbardziej niesamowite wycieczki to zdecydowanie Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie!

Wśród nich znajdziecie m.in. Przejazd WAGONAMI MOTOROWYMI. Podczas wycieczki zaplanowano fotostopy w niezwykłych miejscach, spacer po wsi Wilcze Tułowskie z przewodnikiem, zwiedzanie muzeum czy przerwę z ogniskiem na polanie.

Kolejną atrakcją, która robi wrażenie na każdym, niezależnie od wieku, jest przejażdżka Pociągiem RETRO. W planie jest m.in. zwiedzanie muzeum z przewodnikiem, spacer z przewodnikiem po Puszczy Kampinoskiej i piknik z ogniskiem w Osadzie Puszczańskiej.


11. Muzeum Świat Iluzji

Jedno z najwspanialszych muzeów w Warszawie to oczywiście interaktywne Muzeum Świat Iluzji. To połączenie rozrywki na najwyższym poziomie oraz niezwykle ciekawej edukacji.

W Pokojach Luster, Gabinecie Cieni, Tunelu Vortex, czy Pokoju Amesa dzieci i dorośli mogą poznawać zagadnienia z zakresu matematyki, fizyki, sztuki i psychologii.


12. Stacja Muzeum

Zabierz dziecko do Stacji Muzeum, która mieści się w zabytkowym budynku byłego Dworca PKP i zanurz się w świecie techniki kolejowej. Co więcej, razem z dzieckiem będziecie mogli poczuć się jak prawdziwi maszyniści i przejechać się symulatorem lokomotywy EU07.

W muzeum znajdują się też niesamowite zabytki, m.in. tabor kolejowy, rozmaite wagony, pługi, dźwigi i inne elementy infrastruktury kolejowej oraz stare mapy, modele, makiety, lampy, fotografie, mundury i nieskończona liczba pamiątek.


☆ Edukacyjne atrakcje dla dzieci w Warszawie

13. Smyki na Kępie

Nauka, która jest równocześnie rozrywką jest nie tylko doskonałym sposobem na przyjemne spędzanie wolnego czasu, ale dodatkowo pozwala dziecku się rozwijać i uczyć nowych umiejętności. Smyki na Kępie to jedyne w swoim rodzaju zajęcia muzyczne dla dzieci z udziałem kwartetu smyczkowego. Przeznaczone są dla dzieci od 4 do 7 lat i ich opiekunów.

Interaktywny koncert muzyki klasycznej, a także animacje i zabawy dla dzieci pozwalają maluchom poznać instrumenty, ich wygląd i dźwięki.


14. Warsztaty w Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie

Warsztaty w Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie to jedna z najlepszych propozycji dla dzieci i młodzieży. Regularnie odbywają się tam intrygujące zajęcia edukacyjne, czy warsztaty, m.in z kaligrafii, tkactwa, teatru, malarstwa, muzyki i mnóstwa innych dziedzin.

Dodatkowo dla dzieci organizowane są wyjątkowe spacery przyrodnicze, oprowadzanie po wystawach, spektakle i niesamowite koncerty.