wróć do bloga

Spektakle online – dołącz do akcji #WspieramKulture

Koronawirus trzyma nas w izolacji już ponad miesiąc, czego skutki każdy odczuwa mniej lub bardziej boleśnie. Sytuacja ta jest trudna dla wszystkich branż, w tym również dla branży kulturalnej. Teatry, muzea, domy kultury i wszystkie inne instytucje kultury oraz ich pracownicy zostali postawieni w niezwykle trudnej sytuacji finansowej.

Aby zapobiec najgorszemu zakończeniu, czyli zamknięciu wielu cennych dla odbiorców instytucji kultury, postanowiliśmy jako portal eWejsciowki.pl wziąć sprawy w swoje ręce. Zainicjowaliśmy więc ogólnopolską akcję #WspieramKulture, której celem jest wsparcie wszystkich instytucji kultury w tym niezwykle trudnym czasie.

Jak działa Akcja #WspieramKulture?

Akcja #WspieramKulture składa się z czterech różnych działań, w które może włączyć się każdy odbiorca kultury, aby wesprzeć swoje ulubione instytucje:

  1. Trzymam bilet: Kupiłeś bilet na wydarzenie kulturalne, które jednak się nie odbędzie? Jeśli możesz, nie zwracaj go! Możesz wymienić go na inny termin lub na bilet otwarty.
  2. Kupuję bilet: Zarezerwuj bilet na któreś z nadchodzących wydarzeń jako znak solidarności z artystami, twórcami i wszystkimi osobami zaangażowanymi w proces tworzenia kultury.
  3. Podaruj kulturę: Wiele podmiotów posiada voucher, będący biletem otwartym na dowolne wydarzenie. Kupując go swoim bliskim, możesz podarować im trochę pozytywnych emocji, a dodatkowo wesprzeć wybraną instytucję kultury.
  4. Płacę, ile chcę: Na portalu eWejsciowki.pl znajdziesz darmowe spektakle i inne wydarzenia transmitowane online z możliwością przekazania wsparcia finansowego danej instytucji w modelu „Pay as you want”. Tak zwane „cegiełki” to taryfy o wysokości np. 1, 2, 5, 10 czy 20 zł. Do odbiorcy należy decyzja, czy ogląda za darmo, czy chce wesprzeć instytucję małą kwotą. Wpłata nie jest obowiązkowa, a link do spektaklu jest ogólnodostępny i zazwyczaj publikowany np. na profilu teatru na Facebooku.

Zaangażowanie odbiorców kultury jest niezwykle ważne i przynosi realne efekty każdego dnia. Dzięki temu wsparciu teatry i inne instytucje nie zostały same i coraz częściej udostępniają swoje spektakle w sieci, a także organizują inne wydarzenia online, takie jak koncerty, miniseriale, spotkania z aktorami, warsztaty itp.

Dziękujemy wszystkim odbiorcom, którzy zdecydowali się wesprzeć kulturę na każdy z możliwych sposobów!

W tym momencie na naszej stronie możecie oglądać oraz wspierać wydarzenia i spektakle online organizowane przez m.in. Teatr Syrena w Warszawie, Teatr Współczesny w Warszawie, Teatr Wielki im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu oraz wiele innych teatrów z całej Polski.