wróć do bloga

22. Festiwal Ogrody Muzyczne zachwyca warszawską publiczność. Co zobaczyć?

Od 1 do 31 lipca miłośnicy muzyki na żywo, baletu, czy opery będą mieli powody do radości. Wszystko za sprawą 22. Festiwalu Ogrody Muzyczne im. Ryszarda Kubiaka.

Wydarzenia w ramach festiwalu zwykle odbywają się na Dziedzińcu Wielkiego Zamku Królewskiego w Warszawie, jednak w tym roku z powodów technicznych koncerty zostały przeniesione do Pawilonu Koncertowego Sinfonii Varsovii przy ul. Grochowskiej 272 w Warszawie.

22. Festiwal Ogrody Muzyczne. Program

W programie festiwalu znajdują się koncerty z muzyką na żywo, a także transmisje z teatrów, oper, baletów oraz festiwali muzycznych z całego świata. W poprzednich latach widzowie mogli oglądać pokazy prosto z The Metropolitan Opera, czy Teatru Bolszoj.

W tym roku na festiwalowiczów czekają transmisje między innymi opery „Don Giovanni” Mozarta z Festiwalu w Salzburgu w 2021 roku, operetki „Baron Cygański” Johanna Straussa (syna) z Volksoper Wien 2016, czy „Czarodziejskiego Fletu” ze Sceny nad Jeziorem Bodeńskim w 2013 roku.

Fundacja „Ogrody Muzyczne”

Fundacja „Ogrody Muzyczne” została założona w 2002 roku przez Zygmunta Krauze (pianistę i kompozytora) oraz Ryszarda Kubiaka (reżysera, menedżera kultury oraz pomysłodawcę Festiwalu).

Działalność fundacji wspiera także inne wydarzenia muzyczne w Polsce i na świecie: Festiwal La Folle Journée, Kursy Kompozytorskie SYNTHETIS, czy Festiwal Strefa Ciszy.

Fundacja działa także w ramach Dziecięcych Ogrodów Muzycznych. Celem programu jest edukacja poprzez sztukę oraz odkrywanie artystycznego potencjału najmłodszych miłośników muzyki. Program jest organizowany zarówno w okresie letnim, jak i podczas ferii zimowych.

Co warto zobaczyć?

Każdego roku w Paryżu pod wieżą Eiffla jest organizowany koncert z okazji 14 lipca – święta narodowego Francji. Na scenie pojawiają się zawsze największe gwiazdy muzyki klasycznej w kraju. Projekcja tego niepowtarzalnego koncertu będzie czekała na widzów już w piątek 15 lipca.

Kolejna propozycja z pewnością zadowoli wszystkich fanów opery. 26 lipca odbędzie się projekcja filmu dokumentalnego w reżyserii Andreasa Morello o dwóch najwybitniejszych diwach operowych XX wieku: Renacie Callas oraz Marii Tebaldi. Twórca stara się w odpowiedzieć na pytanie, dlaczego pośmiertna sława tych dwóch gwiazd opery tak znacznie się od siebie różni.