La Traviata - zdjęcie

Średnia ocena

3 oddane głosy

7,7 / 10

La Traviata

W listopadzie 2008 roku w Lublinie miało miejsce wyjątkowe wydarzenie, które zgromadziło w Hali Globus ponad siedem tysięcy osób. Teatr Muzyczny w Lublinie zaprezentował przybyłej tak licznie publiczności operę Giuseppe Verdiego - „La Traviata”.

Z racji Jubileuszu 75-lecia Teatru Muzycznego w Lublinie postanowiliśmy wznowić tę produkcję i zaprosić Widzów na ten wspaniały spektakl.

Akcja opery rozgrywa się w Paryżu i pod Paryżem w 2. połowie XIX wieku. Opowiada historię kurtyzany Violetty Valery, w której zakochuje się młody poeta Alfred Germont. Violetta skuszona wizją życia u boku przystojnego Alfreda porzuca swojego protektora Barona Douphola i z wielkiego balu trafia do wiejskiej posiadłości gdzie zaczyna sielskie życie. Jednak cieniem na tej sytuacji kładzie się choroba Violetty oraz uszczuplające się oszczędności. Uświadomiony przez siostrę Violetty Anninę Alfred wyjeżdża do Paryża by zdobyć pieniądze, a w tym czasie jego ojciec składa byłej kurtyzanie wizytę by przekonać ją do porzucenia Alfreda, gdyż mezalians jest szkodliwy dla małżeńskich planów jego siostry. Violetta ulega wreszcie namowom Giorgia i wyjeżdża do stolicy Francji by wrócić do poprzedniego stylu życia. W ślad za nią rusza Alfred, który na balu doprowadza do konfrontacji między nim a Baronem Douphol oraz samą kochanką. Skandaliczne zachowanie w efekcie kończy się wyzwaniem na pojedynek. Violetta umęczona i schorowana zmaga się z cierpieniem w samotności i tak zastaję ją Alfred, który po jakimś czasie wraca z dalekiej podróży. W końcu dowiedział się o chorobie i poświęceniu kochanki, wybłagał też u ojca zgodę na ślub z Violettą. Na szczęśliwe zakończenie jest już za późno, Violetta umiera w ramionach ukochanego.

Libretto opery "La Traviata" napisane przez F. M. Piave oparte jest na powieści A. Dumasa "Dama Kameliowa" i stanowi jedną z najciekawszych i najmądrzejszych historii w dziejach opery światowej. Powszechnie uznaje się "Traviatę" za najdoskonalsze dzieło Verdiego, w którym muzyka idealnie konweniuje z kameralnym nastrojem tworzonym przez artystów.

Czas trwania: 160 minut

Występują

Violetta Valéry: Edyta Piasecka/Karina Skrzeszewska

Alfred Germont: Sławomir Naborczyk/Pavlo Tolstoy/Oleg Lanovyi

Giorgio Germont: Leszek Skrla/Zbigniew Macias/Grzegorz Pazik

Flora Bervoix: Dorota Szostak-Gąska/Mariola Zagojska

Doktor Grenvil: Marcin Żychowski/Patrycjusz Sokołowski

Annina: Mariola Zagojska/Agnieszka Piekaroś-Padzińska/Dorota Skałecka

Gaston de Letorieres: Jakub Gąska/Andrzej Wiśniewski

Marquiz d'Obigny: Patryk Pawlak/Patrycjusz Sokołowski/Grzegorz Pazik

Baron Douphol: Patryk Pawlak/Patrycjusz Sokołowski/Grzegorz Pazik

Służący Giuseppe: Paweł Stanisław Wrona

Posłaniec: Jarosław Cisowski Jarosław Cisowski

Twórcy

Kierownictwo muzyczne: Jacek Boniecki

Dyrygent: Vincent Kozlovsky / Ruben Silva (25; 26.02.2023)

Reżyseria i scenografia: Waldemar Zawodziński

Choreografia: Janina Niesobska

Kostiumy: Izabela Stronias

Przygotowanie chóru: Grzegorz Pecka

Opinie naszych widzów (2)

  • 10,0/ 10

    Piękna opera :)

    hi.....@in...ia.pl / 26 kwietnia 2023

  • 8,0/ 10

    Byłam pod wrażeniem wspaniałych ról, arii, występów tanecznych i kostiumów - zwłaszcza damskich. Zaskoczyła mnie jednak skromna i raczej współczesna dekoracja. Prawdopodobnie był to celowy zamysł twórców ale osobiście wolę przepych, jeśli chodzi o scenografię operową.

    b......@ho...il.com / 05 czerwca 2023

Opera Lubelska - Adres i dojazd

ul. Marii Curie-Skłodowskiej 5, Lublin

http://www.teatrmuzyczny.eu/

Kup bilet