Mężczyzna z różowym trójkątem - zdjęcie Mężczyzna z różowym trójkątem - zdjęcie Mężczyzna z różowym trójkątem - zdjęcie Mężczyzna z różowym trójkątem - zdjęcie Mężczyzna z różowym trójkątem - zdjęcie Mężczyzna z różowym trójkątem - zdjęcie

Średnia ocena

340 oddanych głosów

9,5 / 10

Mężczyzna z różowym trójkątem

UWAGA! SPEKTAKL DLA WIDZÓW O MOCNYCH NERWACH.

„Mężczyzna z różowym trójkątem”- spektakl na podstawie książki Heinza Hegera pt; „Mężczyźni z różowym trójkątem” to wstrząsająca historia homoseksualisty, skazanego na mocy paragrafu 175 za kontaktu seksualne z osobą tej samej płci, na więzienie, a później 5 lat obozu koncentracyjnego…

Spektakl ma na celu uwrażliwienie społeczeństwa i bardzo wyraźne pokazanie, do czego może doprowadzić obojętność. Jak powiedział Marian Turski, "Obojętność może doprowadzić nagle do tego, że na was, na waszych potomków, “jakiś Auschwitz” nagle spadnie z nieba". Teatr Kamila Maćkowiaka pragnie podkreślić, w sposób bezkompromisowy, że procesy, które doprowadziły do powstania planu eksterminacji homoseksualistów, są we współczesnym świecie boleśnie żywe.

Do dziś istnieją kraje, gdzie najwyższym wymiarem kary za kontakty homoseksualne jest kara śmierci, zapisana w systemach prawnych: Afganistanu, Arabii Saudyjskiej, Czeczenii, Iranu, Jemenu, Mauretanii, Somalii, Sudanu, Zjednoczonych Emiratów Arabskich (z wyjątkiem emiratu Dubaj, gdzie za stosunek homoseksualny grozi 10 lat więzienia). Jeszcze liczniejsze są kraje, w których w istocie nie ma społecznego przyzwolenia dla inności, ze względów religijnych czy obyczajowych.

Inspiracją do powstania spektaklu jest głośna książka, która przełamała temat tabu ofiar homoseksualnych w czasie II Wojny Światowej. Osoby nieheteronormatywne to jedna z grup zapomnianych ofiar nazizmu, prześladowanych w Trzeciej Rzeszy, których przez lata nie upamiętniono.

Spektakl to zapis 5 lat życia bohatera, spędzonych w obozie koncentracyjnym Dachau na bloku dla osób homoseksualnych, oznaczonych różowym trójkątem. Na potrzeby przesłania spektaklu został dopisany finał opowieści, który ukazuje niebezpieczne procesy odradzania się demonów w każdym człowieku, kiedy świat gubi się w szaleństwie.

Zadanie pt. Realizacja 6 bezpłatnych pokazów spektaklu „Mężczyzna z różowym trójkątem” na podstawie książki „Mężczyźni z różowym trójkątem” Heinza Hegera dla mieszkańców Łodzi zostało zrealizowane dzięki dofinansowaniu z budżetu Miasta Łodzi.

Na scenie występuje Kamil Maćkowiak.

Czas trwania: 80 minut

Występują

Twórcy

Scenariusz: Kamil Maćkowiak

Reżyseria: Kamil Maćkowiak

Wykonanie: Kamil Maćkowiak

Tłumacz: Paweł Partyka

Reżyseria świateł: Waldemar Zawodziński

Scenografia: Waldemar Zawodziński

Opinie naszych widzów (163)

 • 10,0/ 10

  Wstrząsający do głębi, wzruszający, rewelacyjnie zagrany spektakl. Cisza jak makiem zasiał jeszcze długo po ostatnich słowach padających ze sceny. Polecam, aczkolwiek na doznania rozrywkowe w tym przypadku nie ma co liczyć.

  la.....@....pl / 02 listopada 2023

 • 10,0/ 10

  Fantastyczna gra K. Maćkowiaka..

  vi.....@gm...il.com / 07 października 2023

 • 10,0/ 10

  Wspaniała gra aktorska, mocny przekaz, wielkie przeżycie. POLECAM

  ka.....@gm...il.com / 07 października 2023

 • 10,0/ 10

  Przejmujący, zostaje „ w środku” na długo.

  an.....@....pl / 06 października 2023

 • 10,0/ 10

  Sztuka przez duże S jak zawsze u Kamila. Dramat opowiedziany „szeptem” co wzmacnia siłę przekazu. Polecam bo warto. Mocny przekaz.

  re.....@....pl / 06 października 2023

 • 10,0/ 10

  Trudno pisać o tym spektaklu, dużo prościej ocenia się sztukę łatwa, ciepła i pozytywna. To mocny spektakl, z każda kolejna minuta coraz bardziej wciągający w historie z nadzieja, że koniec będzie pozytywny. To jak jazda samochodem nad przepaścią – boimy się, zastanawiamy się po co to sobie zrobiliśmy, odkrywamy swoje emocje, ale kończymy podróż oczyszczeni i inni. Inni niż godzinę wcześniej. Bo dotarliśmy do jakiegoś celu w głębi siebie samych. Kamil Maćkowiak zabiera nas w ta trudna podróż, w historie zwykłego człowieka, który przeżył piekło. I robi to w niesamowity sposób – minimalistyczny, bez spektakularnych efektów dźwiękowych czy świetlnych, bez krzyków… bo po co? Opowieść sama w sobie jest mocna i dotyka nas głęboko. I otwiera przed nami pytania o człowieczeństwo, o naukę, o zmianę. Moim zdaniem warto – warto iść i wrócić innym. Bo to nie jest spektakl na który może iść każdy, choć z drugiej strony, każdy powinien go zobaczyć.

  go.....@gm...il.com / 06 października 2023

 • 10,0/ 10

  Mocny dla ludzi o silnych nerwach. Rola zagrana wyśmienicie

  pg.....@gm...il.com / 06 października 2023

 • 10,0/ 10

  Emocjonalny i pełen łez spektakl o torturach człowieczeństwa. Wspaniały popis znakomitego Kamila Maćkowiaka.

  ko.....@gm...il.com / 06 października 2023

 • 10,0/ 10

  Wstrząsający ! Jak zawsze gra świetna .

  iz.....@gm...il.com / 24 maja 2023

 • 10,0/ 10

  Kamil Maćkowiak - niesamowita osobowość, świetny aktor, emocje jakie funduje widzowi to coś co zapada głęboko w psychikę. Ten spektakl był moim pierwszym kontaktem z Kamilem, ale już tydzień później byłam ponownie na innym spektaklu. I obiecuję, będę częstym bywalcem w tym teatrze :)

  ur.....@gm...il.com / 24 maja 2023

 • 10,0/ 10

  Wspaniały, przejmujący monodram. Gratulacje :)

  mi.....@ga...ta.pl / 22 maja 2023

 • 10,0/ 10

  Dziękuję za poruszenie tej tematyki

  pi.....@gm...il.com / 17 maja 2023

 • 10,0/ 10

  Jak zawsze znakomity, przeprowadzaĵąc publiczność przez kolejny ciężki i trudny temat.

  ma.....@ya...oo.com / 16 maja 2023

 • 10,0/ 10

  Bardzo wazny temat poruszony wprost. Bardzo istotny temat wypływa jako wniosek z obejrzenia sztuki.

  mi.....@gm...il.com / 15 maja 2023

 • 10,0/ 10

  Poruszający i wyjątkowy

  ag.....@gm...il.com / 14 maja 2023

 • 10,0/ 10

  Tewelacyjny monodram. Dobra gra aktorska

  lu.....@gm...il.com / 14 maja 2023

 • 10,0/ 10

  Bardzo dobry, mocny w przekazie spektakl poruszający ważne i wciąż aktualne problemy osób homosexualnych.

  pa.....@gm...il.com / 14 maja 2023

 • 10,0/ 10

  Bardzo emocjonujące przeżycie. Wielkie uznanie.

  ty.....@gm...il.com / 14 maja 2023

 • 10,0/ 10

  Bardzo ważny temat, nie można przejść obojętnie.

  he.....@gm...il.com / 14 maja 2023

 • 10,0/ 10

  Takiego spektaklu potrzebuje Polska - mądre, ale jednocześnie bardzo trudne. Bolesne, ale naprawdę prawdziwe. Nie wolno pozwolić by historia ponownie się powtórzyła.

  lu.....@ho...il.com / 13 maja 2023

 • 10,0/ 10

  Pan Maćkowiak niezmiennie porusza do głębi i porusza tematy których wolelibyśmy unikać. Wielowarstwowy spektakl, nie dla ludzi o słabych nerwach. To mocne przeżycie, chyba już tradycyjnie. Polecam każdemu kto przeczyta wpierw o czym jest spektakl...

  mi.....@gm...il.com / 04 maja 2023

 • 10,0/ 10

  Bardzo mocny spektakl, wbił mnie w ziemię, wydawało mi się ,że okrucieństwo obozów koncentracyjnych jest nam znane, ale okazało się, że nie i że Niemców też to dotknęło i że wyobraźnia ludzka z tej złej strony nie zna granic

  pa.....@tl...en.pl / 25 kwietnia 2023

 • 10,0/ 10

  Byłam na wielu spektaklach p. Kamila Maćkowiaka i ten uważam za naprawdę dobry. Porusza bardzo ważny temat, jak to ideologia może zmienić świat, a przecież Miłość to Miłość. To też spektakl w którym p. Kamil na scenie nie był sobą, grał inaczej niż na większości, pomijając oczywiście mistrzowskiego Niżyńskiego, po prostu "nie leciał Maćkowiakiem". Gorąco polecam ;)

  do.....@in...ia.pl / 24 kwietnia 2023

 • 10,0/ 10

  Wspaniały:) Po stokroć wspaniały:)

  ro.....@6s...ek.pl / 24 kwietnia 2023

 • 10,0/ 10

  To powinna być pozycja obowiązkowa zwłaszcza w aktualnej sytuacji. Jak zwykle spektakl na bardzo wysokim poziomie. Gratulacj!

  pe.....@el...an.pl / 24 kwietnia 2023

Teatr Kamila Maćkowiaka - Adres i dojazd

ul. Wojska Polskiego 83, Łódź
Kontakt: 794 460 500

www.teatrmackowiaka.pl

Kup bilet
× 1 osoba obecnie przegląda tę ofertę.