Śmierć na gruszy - zdjęcie Śmierć na gruszy - zdjęcie Śmierć na gruszy - zdjęcie

Średnia ocena

6 oddanych głosów

9,3 / 10

Śmierć na gruszy

Wiek widzów: 16 +

Witold Wandurski - legenda międzywojennej Łodzi, rewolucjonista, stwórca Teatru Robotniczego, przyjaciel Tuwima i Broniewskiego, którzy wstydzili się, że nie są tak radykalni, konsekwentni i rewolucyjni jak on.

Zostawił po sobie tekst "Śmierć na gruszy" - oparty na historii "o której dowiedział się z klechdy ludowej, co jeszcze wtedy tłukła się po wsiach wielkopolskich" - bardziej scenariusz teatralnego ekscesu, wydarzenia, bardziej plan ludowej zabawy, bardziej projekt skandalu, niż stricte sztukę teatralną.

Podążamy tropem jego marzenia, opowiadamy baśń o śmierci, która nagle straciła swą moc, o świecie bez śmierci / bez umierania, o świecie który trudno wytrzymać.

Droga Teatru CHOREA w czasie pandemii, w czasie szalejącej depresji, teatralnego zmęczenia, w roku skandalów, w roku "patologicznej rodziny teatralnej", droga do baśni, komedii, do śmiechu... Teatralny brudnopis przyszłego przedstawienia. Tylko raz! 20 sierpnia 2021! Z muzyką i śpiewem! Na żywo!

"Autor zrobił z tego zabawę w teatrze jak umiał. Coś tam jeszcze mówił o głębszym znaczeniu całej tej hecy. Ale po co gitarę zawracać!"

W swoich najnowszych poszukiwaniach, artyści Teatru CHOREA, wraz z reżyserem Łukaszem Kosem, natrafili na wyjątkową postać - Witolda Wandurskiego, który zajmuje ważne miejsce w historii polskiego teatru międzywojennego, lecz jest postacią niemal całkowicie zapomnianą. Sztuka Wandurskiego - będąca satyrą na kapitalizm i militaryzm - oparta została na ludowej baśni o uwięzieniu Kostuchy i spowodowanych nim negatywnych konsekwencjach dla ludzkości, zmuszonej wywołać wojnę dla zabicia kilku milionów osób. Obok Śmierci, ukazanej jako baba z kosą, w dramacie występują też Święty Piotr, Archanioł, małżeństwo Wyrobników, wiejscy urwisi - Antek, Wojtek i Kaźmirek - którzy wraz z wybuchem wojny przeobrażają się w generałów, Policjanci-tajniacy, Handlarz, Pachciarz, Ksiądz, Kapitaliści, Żołnierze i Baby. Dramat traktuje o pomylonych porządkach, niestandardowych relacjach i sposobach radzenia sobie z sytuacją zachwiania zasad związanych z naturą i normami społecznymi.

Teatr CHOREA realizuje „Śmierć na gruszy”, najbardziej znany dramat Wandurskiego, bo odnajduje w tej sztuce niezwykłe zderzenie tradycji z nowoczesnością, ludowej baśni z palącymi problemami społecznymi Polski lat dwudziestych. Odnajdujemy w niej ducha buntu, ducha niezgody społecznej, ducha przewrotu, ale i ducha zabawy, ironii i absurdu. Tak jak Wandurski posłużył się baśnią i jarmarczną komedią, aby skonfrontować się ze światem międzywojennej Polski, z niesprawiedliwością, głupotą, społeczną inercją - tak my chcemy posłużyć się jego scenariuszem, by zderzyć się realiami otaczającego nas świata i z samymi sobą. A w centrum tej "komedii" stoi uwięziona figura Śmierci, która zbiera swoje żniwo...

Pokaz spektaklu odbywa się w ramach zadania "Sztuka wobec wojny", dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ramach programu Narodowego Centrum Kultury "Kultura - Interwencje. Edycja 2022".

Zadanie "Sztuka wobec wojny" dofinansowano ze środków Urzędu Miasta Łodzi.

Na scenie występują między innymi Anna Maszewska, Paweł Głowaty, Joanna Filarska, Joanna Chmielecka, Julia Jakubowska, Elina Toneva.

Czas trwania: 90 minut
Źródło zdjęcia: Agnieszka Cytacka

Realizacja

Twórcy: Teatr CHOREA

Reżyseria: Łukasz Kos

Muzyka: Grzegorz Fajngold (syntezatory), Piotr Gwadera (perkusja, perkusjonalia), Piotr Andrzejewski (gitara, bass, moog)

Choreografia: Sara Kozłowska, Teatr CHOREA

Konsultacje kostiumograficzno-scenograficzne: Daria Szymańska

Wideo, kamera live, plakat, grafika: Kamil Wallace

Światło: Kamil Urbanowicz

Dźwięk: Marcin Dobijański

Kierowniczka produkcji: Ewa Otomańska

Produkcja: Teatr CHOREA, Fabryka Sztuki w Łodzi

Teatr Chorea - Adres i dojazd

ul. Tymienieckiego 3, Łódź

http://www.chorea.com.pl/

Kup bilet
× 2 osoby obecnie przeglądają tę ofertę.