Kamienie na szaniec - zdjęcie Kamienie na szaniec - zdjęcie Kamienie na szaniec - zdjęcie Kamienie na szaniec - zdjęcie Kamienie na szaniec - zdjęcie Kamienie na szaniec - zdjęcie

Średnia ocena

4 oddane głosy

9,5 / 10

Kamienie na szaniec

Spektakl dla młodzieży od 13 lat.

„Lecz zaklinam - niech żywi nie tracą nadziei i przed narodem niosą oświaty kaganiec; a kiedy trzeba - na śmierć idą po kolei, jak kamienie przez Boga rzucane na szaniec!..." (J. Słowacki „Testament mój”)

Utrzymana w naturalistycznej konwencji adaptacja dzieła Aleksandra Kamińskiego stanowi wzruszającą opowieść o sile przyjaźni, patriotyzmie i honorze. Skoncentrowana, na autentycznych wydarzeniach spod Arsenału, narracja odsłania przed widzem trzy twarze naznaczone piętnem wojny. Młodzi przyjaciele – Alek, Zośka i Rudy, wkraczają w dorosłość z głowami pełnymi marzeń i planów. Wrzuceni wprost w wir okupacyjnej rzeczywistości, muszą zejść do niepodległościowego podziemia i stać się żołnierzami, a pełne dramatyzmu epizody z życia okupowanej stolicy przeplatają się z ich codziennymi dylematami i troskami.

Klimatu opętanej wojną Warszawy dopełnia wyrazista scenografia i wzmagająca napięcie muzyka. Sugestywna gra aktorska dostarcza niezapomnianych wrażeń i wzruszeń, a zsynchronizowane z akcją efekty specjalne przyciągają uwagę widzów koncentrując ją nie tylko na historycznym kontekście opowieści, ale i wewnętrznej przemianie bohaterów (ich wchodzeniu w dorosłość, walce o własne przekonania i ideały). Dzięki temu zabiegowi, historia chłopców z Szarych Szeregów stanie się także, a może i przede wszystkim, pretekstem do dialogu o współczesnym pokoleniu i jego wartościach. Jakie miejsce zajmuje dziś pojęcie ojczyzny, honoru, odwagi i przyjaźni? Czy młodzi ludzie odnaleźliby w sobie takie pokłady determinacji i woli zwycięstwa? I wreszcie, czy potrafiliby się zjednoczyć w walce o niepodległą ojczyznę?

Na scenie występuje Mateusz Pluta, Maciej Like, Łukasz Dąbrowski, Anna Sienicka, Paweł Brandys.

Czas trwania: 65 minut

Realizacja

Realizacja światła i dźwięku: Mateusz Wójcik

Opinie naszych widzów (2)

  • 10,0/ 10

    Swietny spektakl.

    ac.....@ho...il.com / 14 kwietnia 2023

  • 8,0/ 10

    Świetne przedstawienie dla młodzieży.

    ka.....@gm...il.com / 15 kwietnia 2023

Teatr Współczesny w Krakowie - Adres i dojazd

ul. Starowiślna 21
31-038 Kraków

http://www.teatrkrakow.pl/

Kup bilet