Dziecko nauki - zdjęcie Dziecko nauki - zdjęcie Dziecko nauki - zdjęcie Dziecko nauki - zdjęcie Dziecko nauki - zdjęcie Dziecko nauki - zdjęcie Dziecko nauki - zdjęcie Dziecko nauki - zdjęcie Dziecko nauki - zdjęcie

Średnia ocena

12 oddanych głosów

9,0 / 10

Dziecko nauki

Czy boicie się ciemności?

Ojciec Elizy przeprowadza eksperyment. Zaspokaja wszystkie jej potrzeby, nie stosuje przemocy. Obserwuje. Notuje. Nagrywa. Od 17 lat. Eliza ma dobre warunki. Piwnica jest ogrzewana. Nie ma w niej robactwa. Raz trafił się w niej karaluch, ale Eliza go zabiła. Dlaczego go zabiła, skoro Ojciec nie stosuje przemocy? Skąd przemoc zna? Dlaczego ją stosuje? Jeśli zabiła karalucha, czy mogłaby także…

Dziecko nauki to spektakl inspirowany przypadkami tzw. feral children – historiami dzieci takich jak Genie zamkniętej przez rodziców w komórce na długich 13 lat, Vanyi Yudina czyli chłopca-ptaka trzymanego w dwupokojowym mieszkaniu pełnym okazów ornitologicznych czy Oxany Malayi mieszkającej w budzie i latami przejmująca psie nawyki sąsiadów. Twórcy nie skupiają się jednak na medycznych czy behawioralnych skutkach – mówimy raczej o stagnacji, gdzie dwie istoty tkwią w sytuacji chorego uzależnienia od siebie wzajemnie, nie mogąc wzajemnie się skomunikować. Z obiektywnego punktu widzenia ich relacja jest chora, patologiczna. Czy jednak zaakceptowana przez obie strony, może wciąż być uznawana za zbrodniczą?

Przedstawienie balansujące gdzieś na granicy między oniryzmem i naturalizmem jest eksperymentem: czego potrzebujemy do komunikacji? Słów, gestów, spójnego języka kulturowego, relacji interpersonalnej? Może czegoś zupełnie innego? Poza powyższym twórcy stawiają przed widzem elementarne pytania: czy postęp społeczeństwa usprawiedliwia krzywdę skierowaną przeciw jednostce, czy istnieje granica między obiektywizmem i subiektywizmem, czym jest przemoc i czy istnieje jakakolwiek odgórna jej definicja? Celowo nie zamierzamy dawać odpowiedzi na powyższe pytania – bo być może skomunikujemy się inaczej, nie bezpośrednio. A może jednak wcale nie? Więc jeszcze raz zapytamy, czy boicie się ciemności?

Fragment recenzji portalu Kulturatka autorstwa Agnieszki Wrońskiej:

"Przez cały czas świat zewnętrzny zdaje się nie istnieć. Ani dla dwójki uzależnionych od siebie nawzajem bohaterów, ani dla bezgranicznie pochłoniętych przekazem widzów. Po opuszczeniu 'piwnicy’ okazuje się, że cały dostępny dla widza wycinek eksperymentu to zaledwie godzina. Jest to odkrycie tym bardziej zaskakujące, że w głowie pojawiają się kolejne pytania i refleksje. Czy nieetyczne postępowanie można uzasadnić wkładem w naukę? Jak wiele, z tego, co osiągnęliśmy do tej pory, jest wynikiem takich działań? Czy tak długo trwający układ można przerwać? (...)

Aktorzy spisali się świetnie. Każdy ruch, gest, sposób wypowiedzenia i przemilczenia – wszystko to tworzy niezwykle wiarygodny obraz. Kameralność i klimatyczność miejsca oraz bliskość widowni dopełniają sukcesu. Z pełną odpowiedzialnością polecam spektakl po bardzo udanej premierze."

Na scenie występuje Michał Orzyłowski jako Ojciec, Weronika Kubińska jako Eliza, Alicja Kurowska jako Eliza.

Czas trwania: 60 minut

Zwiastuny

Twórcy

Tekst i reżyseria - Natalia Mazurkiewicz

Muzyka - Adam Goik

Scenografia - Sabina Kopińska

Fotografia - Małgorzata Fatalska

Reżyseria światła - Michał Szafarski

Opinie naszych widzów (8)

 • 10,0/ 10

  Serdecznie polecam! Sztuka świetnie napisana, cudowna gra aktorska. Fantastycznie ograny scenariusz i mimo że wszystkie wydarzenia odbywają się w jednym miejscu, spektakl jest dynamiczny i nie ma w nim miejsca na nudę. Trzyma widza w napięciu i zainteresowaniu do samego końca. Jeszcze raz polecam!

  da.....@gm...il.com / 05 lipca 2023

 • 10,0/ 10

  Spektakl genialny! Polecam!

  52.....@gm...il.com / 28 czerwca 2023

 • 10,0/ 10

  świetny spektakl, kolejne super wydarzenie w TPF, polecam, warto zobaczyć !!!

  an.....@po...ta.fm / 27 czerwca 2023

 • 10,0/ 10

  Świetnie skonstruowany spektakl; reżyseria, scenografia, gra aktorów, wszystko na wysokim poziomie, przekaz emocjonalny... mocny! Wielkie brawa dla dziecka nauki!

  an.....@po...ta.fm / 27 czerwca 2023

 • 10,0/ 10

  Dziecko nauki - przedstawione przez Teatr wypadków feralnych to spektakl kameralny, niezwykle klimatyczny, skłaniający do refleksji…. Zarówno reżyseria , jak i gra aktorska na wysokim poziomie. Polecam i zachęcam do obejrzenia.

  ba.....@gm...il.com / 25 czerwca 2023

 • 10,0/ 10

  Świetne wykorzystanie multimediów. Spektakl wciąga widza w swoją rzeczywistość. Bardzo polecam!

  Ju.....@gm...il.com / 25 czerwca 2023

 • 10,0/ 10

  Dość mroczny spektakl, całkiem imersyjny. Świetna scenografia. Od tej „ciemnej” strony Feralnych jeszcze nie znałem.

  ka.....@gm...il.com / 25 czerwca 2023

 • 2,0/ 10

  Nuda, 50 min

  wi.....@....pl / 02 listopada 2023

Teatr Przypadków Feralnych - Adres i dojazd

Rynek Główny 8, Kraków

https://feralni.com/

Kup bilet