Śmierć komiwojażera - zdjęcie Śmierć komiwojażera - zdjęcie Śmierć komiwojażera - zdjęcie Śmierć komiwojażera - zdjęcie

Średnia ocena

3 oddane głosy

9,0 / 10

Śmierć komiwojażera

24 godziny z życia komiwojażera. Sprzedawcy, akwizytora. Być może ostatnie 24 godziny. Nie jest doskonałym ojcem, lojalnym mężem, ani odnoszącym sukcesy zawodowe człowiekiem. Ale bardzo chce, żeby wszyscy tak myśleli. On sam też w to wierzy, budując samonapędzający się mechanizm zaprzeczeń, iluzyjnych rzeczywistości, do których wciąga wszystkich członków rodziny, przyjaciół, czyniąc ich ofiarami mitu swojego sukcesu. Typowego american dream? Czy przekonania o własnej wyjątkowości? Kultura indywidualizmu, sprawczości, możliwości wzięcia w końcu własnego losu w swoje ręce, sporo nam namieszała w dotychczasowym porządku i ładzie rodzinnym, społecznym, jednostkowym. Marzenie wydawało się być na wyciagnięcie ręki. Marzenie o lepszym życiu, które wszyscy dostaliśmy w "cudownych" latach 90-tych.

Zobaczyć dzisiaj "Śmierć komiwojażera" tylko jako krytykę kapitalizmu, dorabiania się, pracy ponad siły, tworzenia zindywidualizowanych formatów, dążenia do zmiany statusów społecznych, to chyba zbyt prosto i nie całkiem sprawiedliwie. Jedna z najwybitniejszych, najważniejszych opowieści jakie kiedykolwiek powstały, nagrodzona nagrodą Pulitzera historia komiwojażera, jego rodziny, przyjaciół i znajomych, to bezkompromisowe, dotkliwe, requiem dla marzenia.

Na scenie występują między innymi Piotr Pilitowski, Beata Schimscheiner, Paweł Kumięga, Piotr Franasowicz, Kajetan Wolniewicz, Wojciech Lato.

Źródło zdjęcia: Jeremi Astaszow

Twórcy

Tłumaczenie: Anna Bańkowska

Reżyseria: Małgorzata Bogajewska

Scenografia i kostiumy: Justyna Elminowska

Muzyka: Bartłomiej Woźniak

Współpraca dramaturgiczna: Jan Łuć

Asystent reżysera: Tadeusz Łomnicki

Opinie naszych widzów (1)

  • 10,0/ 10

    Niesamowita sztuka , niesamowici aktorzy. Przejmująca, trudna i wzruszająca

    be.....@gm...il.com / 16 czerwca 2023

Teatr Ludowy - Adres i dojazd

ul. Osiedle Teatralne 34, Kraków

http://www.ludowy.pl/

Kup bilet