Dezerterzy - zdjęcie Dezerterzy - zdjęcie Dezerterzy - zdjęcie Dezerterzy - zdjęcie Dezerterzy - zdjęcie Dezerterzy - zdjęcie Dezerterzy - zdjęcie

Dezerterzy

Spektakl dla widzów od 16. roku życia.

W spektaklu pokazywane są prawdziwe filmy i zdjęcia zawierające drastyczne i brutalne treści z wojen nieodpowiednie dla widzów młodszych i wrażliwych.

Jakie jest prawidłowe podejście do wojny? Powinnyśmy udawać, że jej nie ma? Poświęcić się pomocy humanitarnej Rzucić wszystko, wziąć karabin i pędzić na front? Czy może wyjść na ulicę z transparentem „No War”, krzycząc donośnie o pokoju na świecie?

„Dezerterzy” to próba pokoleniowego zmierzenia się z tematem wojny, inspirowana kontrowersyjną książką Louisa Ferdinanda Celine’a „Podróż do kresu nocy”. Teatralna wiwisekcja współczesnych lęków spowodowanych atakiem Federacji Rosyjskiej na Ukrainę. Próba nazwania stanu świata, w którym przeżywanie traumy, zarówno tej prywatnej, jak i zbiorowej, staje się nie przykrym obowiązkiem, a zupełnie normalną koniecznością.

„Czym jeszcze możemy się straumatyzować?!” – zdają się pytać bohaterowie spektaklu, którzy – zamknięci w dziwacznej przestrzeni terapeutycznej – będą powracać do swoich najgłębiej skrywanych lęków związanych z wojną. U podstaw projektu leżała konfrontacja pacyfistycznej myśli i ogólnego sprzeciwu wobec przemocy ze zbliżającą się i faktyczną wojną. Czy idąc do wojska, nadal jestem pacyfistą? Czy gdyby coś groziło bliskiej mi osobie, to byłbym w stanie zabić? Jak zachowałbym się podczas sytuacji konfliktu zbrojnego? Uciekłbym? Czy wręcz przeciwnie – poszedłbym walczyć? To jedne z wielu pytań, które podczas procesu zadawali sobie twórcy, a które stanowią podstawę do podróży w głąb dziwacznego świata „Dezerterów”.

Na scenie występują między innymi Marcin Piotrowiak, Mariusz Golec, Kacper Kujawa, Denis Kudijenko, Filip Lipiecki, Krzysztof Cybulski.

Czas trwania: 90 minut

Realizacja

reżyseria, dramaturgia: Stanisław Chludziński

scenografia, kostiumy: Alicja Kolińska

aranżacja muzyczna: Krzysztof Cybulski

Teatr BARAKAH - Adres i dojazd

ul. Paulińska 28 , Kraków

http://www.teatrbarakah.com/

Kup bilet
× 2 osoby obecnie przeglądają tę ofertę.