Orfeusz i Eurydyka | Opera online - zdjęcie Orfeusz i Eurydyka | Opera online - zdjęcie Orfeusz i Eurydyka | Opera online - zdjęcie Orfeusz i Eurydyka | Opera online - zdjęcie

Średnia ocena

12 oddanych głosów
2 zainteresowane osoby

9,8 / 10

Orfeusz i Eurydyka | Opera online

PO WYKUPIENIU MATERIAŁ DOSTĘPNY JEST ONLINE PRZEZ 48 h

ORFEO ED EURIDICE / ORFEUSZ I EURYDYKA

Opera w trzech aktach.

Kompozytor: Christoph Willibald Gluck

Libretto: Ranieri de’ Calzabigi

Reżyseria: Magdalena Piekorz, Laureatka Złotego Lwa na 29. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni (2004, za film „Pręgi”, nominacja do Oscara w kategorii film nieanglojęzyczny)

Kierownictwo muzyczne: Stefan Plewniak

Scenografia i kostiumy: Katarzyna Sobańska i Marcel Sławiński twórcy scenografii do "Zimnej Wojny".

(3 nominacje do Oscara 2019 - Najlepszy Film Nieanglojęzyczny, Reżyseria, Zdjęcia) i „Idy” ( Film zdobył Oscara dla Najlepszego Filmu nieanglojęzycznego w 2015 roku)

Choreografia: Jakub Lewandowski

Reżyseria świateł: Hektor Werios

Asystent reżysera: Bartosz Buława

Wykonanie kostiumów: Dorota Goldpoint

 

Orfeusz i Eurydyka Christopha Willibalda Glucka to jeden z najpiękniejszych utworów muzyki klasycznej opowiadający o miłości wystawionej na wielką próbę. Orfeusz po śmierci Eurydyki, dostaje szansę by zstąpić do piekieł i przywrócić ukochaną żonę do świata żywych. Warunkiem jest jednak to, że podczas wędrówki ani razu na nią nie spojrzy. Zadanie to stawia przed nim Amor, pośrednik Jowisza. Orfeusz podejmuje próbę i schodzi do Hadesu poskramiając śpiewem piekielne Furie. Przepowiednia Amora o spotkaniu z ukochaną spełnia się. Przed nimi już tylko droga powrotna, która okaże się większym wyzwaniem niżby można przypuszczać.

Naszym pomysłem na realizację dzieła Gluck’a było stworzenie wielowymiarowego spektaklu taneczno-muzycznego, który łączyć będzie klasyczną i współczesną formę wypowiedzi. Żeby oddać archetypiczny charakter utworu (utrwalonego przez tradycję mitu) w warstwie scenograficznej i kostiumowej nawiązujemy do antyku. Orfeusz i Eurydyka pojawiają się na scenie jako posągi, które mają swoich odpowiedników wśród tancerzy (alter ego). Ci wyrażają emocje zamrożone przez przedwczesne rozstanie małżonków. Wraz z rozwojem akcji, ich postaci stawać się będą coraz bardziej ludzkie a kulminacyjne spotkanie Orfeusza i Eurydyki pokaże, że jeśli chodzi o historię ludzkości w kwestii relacji poza kontekstem i czasem historycznym nic się właściwie nie zmieniło.

„Orfeusz i Eurydyka” począwszy od swej premiery 5 października 1762 roku na deskach wiedeńskiego Burgtheater, udanie, podbijając serca melomanów, kroczy przez kolejne sceny operowe świata.

Polska premiera miała miejsce czternaście lat po prapremierze (1776) i dwa lata po wystawieniu paryskim, które pokazało światu nową wersję dzieła. Wspomniane novum polegało na odejściu od angażowania do głównej partii kastrata, a powierzenie jej zgodnie z ówczesną modą tenorowi. O popularności i ponadczasowym pięknie dzieła świadczy fakt, że doczekało się ono znakomitej adaptacji ręką samego Hectora Berlioza, który doprowadził nawet do powstania nowej, włoskojęzycznej wersji, ta zaś podbiła czołowe sceny Włoch (z La Scalą włącznie) a prowadzona przez Arturo Toscaniniego, zachwyciła melomanów nowojorskiej Metropolitan Opera.

Czas trwania: 90 minut

Zwiastuny

Występują

Orfeusz: Artur Janda

Eurydyka: Barbara Zamek

Amor: Sylwia Stępień

Zespół Instrumentów Dawnych Warszawskiej Opery Kameralnej Musicae Antiquae Collegium Varsovie

Klawesyn – Ewa Mrowca

Tancerze: Kinga Wleciałowska, Zuzanna Kasprzyk, Agnieszka Konopka , Natalia Dinges, Krzysztof Łuczak, Stanisław Bulder, Krystian Łysoń, Aleksander Kopański.

Zespół Wokalny Warszawskiej Opery Kameralnej pod kierownictwem Krzysztofa Kusiel-Moroza

SOPRANY:

Karolina Geryń

Ewa Kuryłowicz

Ewelina Osowska

Magdalena Smulczyńska

Teresa Tippe

ALTY:

Kinga Głogowska

Paulina Łysikowska

Ewa Puchalska

Ewelina Rzezińska

Dorota Solecka

TENORY:

Tomasz Grygo

Piotr Jakacki

Robert Mojsa

Marek Sadowski

Aleksander Słojewski

BASY:

Łukasz Geryń

Krzysztof Matuszak

Andrzej Milewski

Piotr Peron

Grzegorz Zychowicz

Opinie naszych widzów (7)

 • 10,0/ 10

  Cudowna uczta duchowa, dziękuję za możliwość uczestniczenia. Muzyka, śpiew, taniec w wykonaniu wspaniałych artystów, wzruszały, pobudzały do refleksji.. Jestem pełna podziwu dla Orfeusza i Eurydyki, którzy pięknie śpiewając ukazali nam wiele emocji . Finał opery jest pogodny, ponieważ zwyciężyła miłość !

  kr.....@....pl / 17 lutego 2022

 • 10,0/ 10

  Bardzo klimatyczna scenografia, piękne wydarzenie i wspaniały walentynkowy prezent!

  sy.....@pa...ea.com.pl / 11 lutego 2022

 • 10,0/ 10

  Swietne przedstawienie

  ka.....@gm...il.com / 10 lutego 2022

 • 10,0/ 10

  Piękna choreografia, scenografia i piękne głosy. Jestem oczarowana

  ma.....@na...od.pl / 29 maja 2021

 • 10,0/ 10

  bardzo nam sie podobał, subtelna scenografia, gra aktorów, piekne głosy, znakomici tancerze

  ew.....@gm...il.com / 01 stycznia 2021

 • 9,0/ 10

  Interesujący spektakl dobrze skomponowany, seietni aktorsko śpiewacy, świetny balet

  m......@gm...il.com / 01 maja 2021

 • 9,0/ 10

  wspaniały pomysł z operą i baletem w jednym, tak jak połączenie starożytności z nowoczesnością; czyli reżyseria, kostiumy i scenografia na medal; dobra gra aktorska zarówno solistów, jak i baletu

  22.....@gm...il.com / 01 lutego 2021

Warszawska Opera Kameralna - Adres i dojazd

al. Solidarności 76b, 00-145 Warszawa

http://www.operakameralna.pl/

Kup bilet
× 1 osoba obecnie przegląda tę ofertę.