WYKŁAD ONLINE | Debata “Przestrzenie dospołeczne na Woli” - zdjęcie

Średnia ocena

1 oddany głos

10,0 / 10

WYKŁAD ONLINE | Debata “Przestrzenie dospołeczne na Woli”

Miasto jako ludzie, ich przestrzeń i, na końcu, budynki – to w największym skrócie idea, którą wyraził w swojej książce „Miasta dla ludzi” Jan Gehl, duński architekt i urbanista, postulujący przywrócenie perspektywy humanistycznej w urbanistyce. Podkreśla ona potrzebę kształtowania miejskiej przestrzeni tak, by była ona przede wszystkim przyjazna dla człowieka, odsuwając na dalszy plan takie wartości, jak wielkość (budynków) czy szybkość (dróg).

W mieście pomyślanym z perspektywy mieszkanki i mieszkańca nie może zabraknąć miejsc służących spotkaniom, wspólnemu wypoczynkowi, aktywnościom kulturalnym i rekreacji, miejsc dospołecznych.

Czy na rozwijającej się w błyskawicznym tempie Woli znajdziemy takie miejsca? Czy zostały one zaplanowane? Jak o poziom życia i komfort zamieszkiwania dbają sami mieszkańcy, lokalni działacze, organizacje pozarządowe i instytucje kultury? O tym porozmawiamy z naszymi gośćmi: Ewą i Andrzejem Chybowskimi, Franciszkiem Orłowskim, Markiem Ślusarzem. Rozmowę poprowadzi Bogna Świątkowska.

O gościach i prowadzącej:

Andrzej Chybowski - pomysłodawca i organizator festiwalu Hipolita i Ludwiki, założyciel Stowarzyszenia Mieszkańców i Przyjaciół Kolonii Wawelberga, artysta ceramik, absolwent Wydziału Resocjalizacji, społecznik, współzałożyciel licznych organizacji oraz inicjator wielu akcji obywatelskich, animator kultury, kurator wystaw, varsavianista.

Ewa Chybowska - organizatorka Festiwalu Hipolita i Ludwiki, współzałożycielka Stowarzyszenia Mieszkańców i Przyjaciół Kolonii Wawelberga, absolwentka Resocjalizacji, projektantka wnętrz, aktywistka, orędowniczka ocalania zabytków, pomysłodawczyni i autorka projektu "Różany Skwer Pysznych Pączków", kuratorka wystaw, animatorka kultury.

Franciszek Orłowski - artysta oraz kurator sztuk wizualnych związany z Wolskim Centrum Kultury. Twórca postkonceptualny, rzeźbiarz, performer, twórca instalacji, obiektów artystycznych, filmów wideo oraz projektów partycypacyjnych. Absolwent Wydziału Intermediów Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu; dyplom zrealizował pod kierunkiem profesorów Mirosława Bałki i Piotra Kurki. Obecnie jest doktorantem tej uczelni. W 2014 roku w ramach stypendium odbył rezydencję w Tokio. W 2019 roku Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, wydało monograficzną książkę problematyzującą jego praktykę artystyczną -“Praca za/na drobne”. Od 2019 roku jako kurator związany z Centrum Edukacji Historycznej w Wolskim Centrum Kultury.

Marek Ślusarz - aktywny mieszkaniec Muranowa. Powołał do życia Fundację Jeden Muranów, pomysłodawca i współtwórca Partnerstwa Przepis na Muranów. Przewodniczący Wspólnoty mieszkaniowej na Miłej oraz Dzielnicowej Komisji Dialogu społecznego na Woli. Członek 3 zespołów budżetu partycypacyjnego na Woli. Rozumie jakie jest znaczenie zabytków dla historii., ochrona dziedzictwa narodowego jest dla niego priorytetem.

Bogna Świątkowska – pomysłodawczyni, fundatorka i prezeska zarządu Fundacji Bęc Zmiana , z którą zrealizowała kilkadziesiąt projektów poświęconych przestrzeni publicznej, architekturze i projektowaniu, a także konkursów adresowanych do architektów i projektantów młodego pokolenia. Inicjatorka i redaktorka naczelna czasopisma “Notes na 6 tygodni”. Wcześniej naczelna pierwszego popkulturalnego miesięcznika „Machina” (1998–2001), autorka licznych tekstów, wywiadów, programów radiowych i telewizyjnych poświęconych współczesnej kulturze popularnej.

Debata jest wydarzeniem towarzyszącym wystawie “Przemiany. Krajobraz Woli po roku 1989.”

Czas trwania: 120 minut

Muzeum Warszawy - Adres i dojazd

Rynek Starego Miasta 28-42
Warszawa

http://muzeumwarszawy.pl

Kup bilet
× 2 osoby obecnie przeglądają tę ofertę.