Tomasz Sobczak - zdjęcie

Tomasz Sobczak

8,9 / 10

36 oddanych głosów

Data urodzenia:
18-08-1973 (49 lat)

W 1994 roku zadebiutował w przedstawieniu Hansa Christiana Andersena Królowa Śniegu w podwójnej roli Kaczeńca i Diabła na profesjonalnej scenie w Centrum Sztuki przy Teatrze Dramatycznym w Legnicy, z którym był związany do 2000 roku, kiedy zdał pomyślnie egzamin eksternistyczny aktorski. Występował także w teatrach: im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy (1999-2004), Centrum Kultury Teatr w Grudziądzu (2000-2001), im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu (2002), Grupa Artystyczna Ad Spectotores we Wrocławiu (2004) i Łaźnia Nowa w Krakowie (2006-2007).

Po gościnnym występie w telenoweli TVP1 Plebania (2001), trafił na duży ekran rolą w gorzkiej komedii Marka Koterskiego Dzień świra (2002) oraz niezależnym filmie sensacyjnym Konrada Niewolskiego D.I.L. (2002) z udziałem Jana Machulskiego. Następnie można go było oglądać w serialach: TVP 2 Egzamin z życia (2007) w roli prezesa fundacji, która niesie pomoc rodzinom porwanym w Iraku i jest zamieszany w ciemne interesy, TVP1 Glina (2007, 2008) jako szef gangu narkotykowego, który traci jednak ludzi i w wyniku przestępczych porachunków władza zaczyna wymykać mu się z rąk oraz TVN 39 i pół (2008) w roli perkusisty, ojca nastoletniej Marty, dziewczyny Patryka (Alan Andersz).

Spektakle z udziałem tego aktora:

Sinto jak ja

Dramat

Sinto jak ja
"Sinto jak ja" (reż. J. Kowynia) to jeden spektakl, ale niosący za sobą co najmniej kilka opowieści o Sinto - czyli grupie etnicznej pokrewnej Romom.

Przede wszystkim jest to oparta na faktach opowieść o losach młodego Sinto, Otto Rosenberga, w obliczu walącego się świata z okresu II wojny światowej. Swoje losy opisał sam Otto Rosenberg w biografii pt. "Płonące szkło".

To także historia Johanna "Rukeli" Trollmanna, słynnego w owym czasie mistrza bokserskiego, który na walkę o mistrzostwo nazistowskich Niemiec stawił się z twarzą pobieloną mąką protestując przeciwko nierównemu traktowaniu Sinto.

"Sinto jak ja" to także historia wszystkich Sinto w obliczu trudnych wydarzeń XX wieku. Historia opowiedziana i wyśpiewana na żywo przez tych, których głos był mało słyszalny już przed wojną, a niemal zupełnie pominięty po niej. A szkoda, bo skrywa on w sobie nie tylko inne spojrzenie, ale przede wszystkim niepowtarzalną wrażliwość, waleczność i... muzykę.

Wszystko to można zobaczyć, usłyszeć i poczuć w Teatrze Bez Rzędów. W spektaklu występują: Tomasz Sobczak oraz Lech Walicki. Na żywo śpiewa: Florica Ghiocel.

PS. Ten spektakl od początku miał dla nas dużo uniwersalnych znaczeń. Nigdy nie przyszło nam jednak do głowy, że kiedykolwiek stanie się, aż tak bezpośrednio aktualny, jak w obliczu ostatnich wydarzeń.

Szczegóły

Cisza

Performance

Cisza to spektakl, instalacja performatywna i seans leczniczy w jednym. Wychodząc z założenia, że wszyscy potrzebujemy uzdrowienia, tworzymy tymczasową fikcyjną wspólnotę, aby przejść serię ćwiczeń cielesno-słuchowych, takich jak cisza w przestrzeni publicznej, cisza w debacie społecznej, cisza w relacjach intymnych. Cisza to koniec i początek, wejście na nowy poziom postrzegania swojego ciała i rzeczywistości.

Struktura spektaklu ma charakter pracy twórczej i kontrolowanej. Zasady działania performera i widza są równorzędne. Performerzy niczego nie udają. Czasami są aktywni, a czasami bierni. Śmieją się. Płaczą. Rozmawiają. Tańczą. Widownia niczego nie ogląda. Wszystkiego doświadcza osobiście.

Szczegóły

Album Karla Höckera

Dramat

Spektakl Album Karla Höckera jest rzadko podejmowaną próbą zbadania tragicznej historii obozu zagłady w Auschwitz z perspektywy oprawców. Używając technik teatru dokumentalnego, improwizacji, prowadząc dogłębne badania historyczne, jak również posługując się tekstem dramatycznym, spektakl "Album Karla Höckera" przygląda się zaskakująco ludzkim zachowaniom kobiet i mężczyzn, którzy własnoręcznie dokonali ostatecznego rozwiązania kwestii żydowskiej. Widzowie, będąc świadkami „ożywiania” fotografii z Albumu Karla Höckera, mogą przyjrzeć się życiu codziennemu wysoko postawionych żołnierzy SS jak i zwykłym pracownikom obsługującym fabrykę śmierci, jaką był obóz zagłady w Auschwitz.

Szczegóły

Blackbird I ONLINE

Dramat psychologiczny

​​Kontrowersyjna historia romansu dorosłego mężczyzny z nieletnią dziewczynką.

15 lat temu Una uciekła z Rayem ze swego rodzinnego miasteczka. Uważała, że go kocha, myślała, że on kocha ją. Żadnemu z nich nie wolno było poddać się temu uczuciu.

Schwytano ich, on trafił do więzienia, ona w gabinetach psychoterapeutów miała zastanawiać się, co naprawdę ich łączyło.
Kiedy uciekali, Ray był 35-letnim mężczyzną.

Una miała 12 lat.

Dzisiaj, już jako kobieta, odnalazła go.
Po co wróciła?
Żeby się zemścić?
Czy dowiedzieć się, kim dla niego była - miłością jego życia, czy jedną z ofiar pedofila?

Nic nie jest oczywiste.


"Potem powiedzieli mi co ze mną robiłeś,
bo ja nie chciałam mówić.
Że chodziło ci o jedno.
I że dlatego zniknąłeś.
Dostałeś to czego chciałeś.

Zostawiłeś mnie
Krwawiącą, zranioną
Zostawiłeś mnie
Zostawiłeś mnie zakochaną"

Sztuka szkockiego dramatopisarza Davida Harrowera została zainspirowana autentyczną historią Toby Studebakera, amerykańskiego żołnierza skazanego za stosunki seksualne z 12-latką.

Szczegóły