Mariusz Czajka
752 oddanych głosów
Data urodzenia:
09-04-1961 (61 lat)
Aktor filmowy i teatralny.
W roku 1976 zadebiutował na scenie Teatru Ochoty w przedstawieniu "Sen nocy Letniej" W. Shakespeare w roli Demetriusza. W 1985 roku ukończył studia w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Warszawie (1986 r. dyplom).
Jako dwudziestotrzylatek zadebiutował w "Złym zachowaniu" Andrzeja Strzeleckiego na scenie Teatru Ateneum w Warszawie. Poza licznymi rolami filmowymi i teatralnymi aktor zdobył uznanie także w świecie dubbingu. Z powodzeniem użyczył głosu w Disney`owskich bajkach (aktor posiada certyfikat na wyłączne dubbingowanie postaci Kaczora Donalda i Goofiego w wersji polskojęzycznej), a Yoda (Gwiezdne Wojny) w wykonaniu Czajki uważana jest za najlepiej zdubbingowaną postać Nowej Trylogii.
Artysta był pierwszym prowadzącym programu rozrywkowego Maraton Uśmiechu. Mariusz Czajka jest także założycielem Kabaretu Spółka z o.o., w którym występuje. Obecnie współpracuje z Teatrem Buffo w Warszawie.
więcej
Często występuje w:
więcej
Spektakle z udziałem tego aktora:
Polita - musical w 3D o Poli Negri
"Polita" to widowisko muzyczne stworzone na podstawie biografii jednej z największych gwiazd kina niemego - Poli Negri. Połączenie wirtualnej dekoracji z rzeczywistymi rekwizytami oraz możliwość wykorzystania nieograniczonej ilości aktorów i statystów, daje możliwość tworzenia scen o jakich twórcy teatralni i rewiowi mogli dotychczas tylko marzyć. Zobaczymy Nataszę Urbańską jako Polę Negri grającą m.in. z Ernstem Lubitchem, Charlie Chaplin'em, tańczącą z Rudolfem Valentino. Zobaczymy także w pełnym wymiarze studia filmowe Paramount, fragmenty nowojorskiej rewii Ziegfeld'a i Berlin lat 30-tych. Będziemy wraz z naszą widownią pod budynkiem Nowojorskiej Giełdy na Wall Street, kiedy wybucha wielki kryzys 1929 r.
Zobaczymy sceny, o jakich się nie śniło...
Materiały do projekcji 3D przygotowane zostały przez studio Platige Image, które zrealizowało m.in. nominowany do Oskara film "Katedra".
więcej
SzczegółyRomeo i Julia - musical w 3D
Oryginalna muzyka Janusza Stokłosy, polski tekst zainspirowany dramatem Szekspira „Romeo i Julia”, reżyseria i choreografia Janusza Józefowicza, scenografia Marka Chowańca, kreacja nowych talentów – to gwarancje wielkiego wydarzenia artystycznego.
Tematem musicalu jest miłość dwojga młodych ludzi, nie umiejących odnaleźć porozumienia ze światem dorosłych w chwili rodzącej się wielkiej miłości.
To dramat pokoleń rodziców i dzieci, którzy nie umieją ze sobą rozmawiać, słuchać się i szanować swoich potrzeb.
Młodzieńcza bezkompromisowa miłość napotyka bezwzględność komercyjnego świata rodziców, pochłoniętych swoimi sprawami.
więcej
SzczegółyWieczór Polski w Buffo - Upić się warto -
Trudno sobie wyobrazić dzieje polskiej kultury bez alkoholu. Znał kto kiedy poetę trzeźwego? - retorycznie zapytał przed wiekami Kochanowski.
I sam sobie odpowiedział: Nie uczyni taki nic dobrego.
Nie wiemy, co pił Gall Anonim czy Wincenty Kadłubek, ale wiemy, że Mickiewicz pił duże ilości wina, Słowacki pił wódkę z eterem, Norwid właściwie wszystko.
Czasami trunków nadużywał również filigranowy Fryderyk Chopin - i wtedy stawał się atrakcją wieczoru.
Mając takie wzorce, kolejne pokolenia twórców zaglądały do kieliszków, trąbiły gorzałkę, moczyły gębę, goliły szampana lub wcinały monopolkę.
(zaczerpnięte z "Polskiego słownika pijackiego" Juliana Tuwima).
„Wieczór polski” - to muzyczna refleksja na temat dziejów pijaństwa polskiego na przestrzeni lat.
W koncercie usłyszymy między innymi:
„Koń, szabelka i butelka” , „Upić się warto”, „Pijackie tango”, „Przepijemy naszej babci domek cały”, „Słoneczni abstynenci”, „Grande Valse Brillante”, „W Polskę idziemy”, „Biała wódka”
Podczas spektaklu Widzowie częstowani są alkoholem.
więcej
SzczegółyMusical Metro
Grupa młodych wykonawców opowiada o swoich marzeniach, a każda wyśpiewana nuta, każdy wytańczony takt jest tych marzeń spełnieniem. Widzimy więc na scenie pasję i entuzjazm, taniec i śpiew jakiego nie znał polski teatr. Jest tam miłość, szaleństwo i młodość. I to wszystko sprawia, że granica między teatrem a rzeczywistością staje się płynna, akcja spektaklu zdaje się wykraczać daleko poza teatralne foyer, a czas staje się wyłącznie funkcją wyobraźni.
"METRO”. Gdzieś między fikcją a rzeczywistością… Uliczni grajkowie, śpiewacy i tancerze wystawiają na podziemnych peronach metra spektakl dla pasażerów. Jego twórcą i animatorem jest Jan, dla którego metro jest domem, a underground – sposobem na życie. Spektakl budzi sensację, a młodzi artyści otrzymują propozycję pracy w komercyjnym teatrze. To opowieść o marzeniach i rozczarowaniach, o pasji i zdradzie, o młodzieńczych ideałach i władzy pieniądza, a przede wszystkim - historia romantycznej miłości.
więcej
SzczegółyPiotruś Pan
Musical „Piotruś Pan” miał swoją światową prapremierę 27 lutego 2000 roku na scenie Teatru Muzycznego Roma w Warszawie, gdzie gościł przez 3 sezony i obejrzało go 200 000 widzów.
A oto co na temat „Piotrusia Pana” napisał w programie autor libretta, legendarny Jeremi Przybora:
„Piotruś Pan” Jamesa M. Barrie’go należy do arcydzieł literatury wielo-, a co najmniej dwupokoleniowej. Jest przeznaczony zarówno dla dzieci, jak i dla rodziców. Przeznaczenie takie charakteryzuje zresztą wszystkie mądre, nazwijmy to, baśnie: „Alicje w krainie czarów”, „Kubusia Puchatka”, „Mary Poppins”[… ] Co jednak sprawiło, że z tej wielkiej dziecięcej literatury właśnie „Piotruś Pan” urzekł mnie szczególnie?... Chyba jednak nie sprawiła tego jedynie mądrość i niezwykłość opowieści o Piotrusiu. O napisaniu tego musicalu przesądziło to, co różni dzieło Barrie’go od innych dzieł tego gatunku. A różni je tak silnie zarysowany wątek miłosny, […] w postaci tak wysublimowanej i subtelnej, że chciałoby się rzec – wyrafinowanej, gdyby nie chodziło tu o miłość najczystszą i najpiękniejszą, bo – macierzyńską.”
„Premiera „Piotrusia Pana” Jeremiego Przybory i Janusza Stokłosy przygotowana przez Janusza Józefowicza w warszawskiej Romie zelektryzowała artystów i publiczność. Widzowie i krytycy uznali ją już następnego dnia za wydarzenie sezonu. …”
Jan Bończa – Szabłowski „Rzeczpospolita”, luty 2000r.
Dostępny i wysmakowany, bajeczny i głęboko życiowy musical „Piotruś Pan” jest nośnikiem niesłychanej, pozytywnej energii. W aktualnej ofercie kulturalnej łatwo dostrzec duży deficyt spektakli kierowanych zarówno do bardzo młodego odbiorcy jak i do całej rodziny. Chcemy zapełnić tą lukę oferując widzom spektakl na najwyższym artystycznym poziomie, który jednocześnie będzie przystępny i mądry. Odbiorcą musicalu będzie cała rodzina, od wnuka po babcię.
więcej
Szczegóły