NOSKOWSKI – MOZART – SCHUMANN
Pochodzący z Warszawy Zygmunt Noskowski wybrał się w Tatry prawdopodobnie po raz pierwszy w życiu, w roku 1861. Piętnastolatek miał okazję spojrzeć na urokliwe Morskie Oko, nad którym nie było jeszcze wówczas słynnego schroniska, do którego maszerują dziś rzesze turystów… Niezwykły widok monumentalnych szczytów górujących nad przejrzystą taflą jeziora musiał głęboko zapaść mu w serce i pamięć. Po czternastu latach poświęcił mu napisane zaraz po ukończeniu berlińskich studiów kompozytorskich dzieło, które pragnął zaprezentować po powrocie w rodzinne strony. Doskonała forma i głęboka ekspresja symfonii sprawiają, iż „najmniejszej myśli nie można by z niej wyjąć ani dodać bez naruszenia całości”, jak pisał recenzent Gustaw Roguski. Rzeczywiście jest to utwór wybitny, o niezwykłym ładunku emocjonalnym, łączący w sobie zachwyt nad górskim pejzażem, grozę trudnej rzeczywistości i niegasnącą nadzieję na odrodzenie niepodległości ojczyzny.
Koncert klarnetowy A-dur KV 622 to nie tylko ostatni koncert na instrument dęty, ale ostatni utwór Wolfganga Amadeusza Mozarta z tego gatunku w ogóle. Napisany dla zaprzyjaźnionego wybitnego klarnecisty Antona Stadlera jesienią 1791 roku, zaledwie kilka tygodni przed śmiercią kompozytora. Zawiera w sobie wszystkie elementy dojrzałego stylu mistrza – ujmuje liryzmem, doskonałym wyzyskaniem możliwości solowego instrumentu i wręcz intymnym, perfekcyjnie wyważonym dialogiem między solistą a orkiestrą.
Program koncertu wieńczy IV Symfonia d-moll Roberta Schumanna – utrzymana w tonacji kojarzącej się ze smutkiem i melancholią. Pierwotnie nosiła tytuł Fantazja symfoniczna, co tłumaczy wysublimowaną formę dzieła, w której cztery wykonywane attaca części łączą powracające, ukazane w różnych obliczach tematy i motywy. Nastrój zadumy przeplata się tu z ustępami pełnymi wigoru i radości, jakby w jednej kompozycji twórca chciał pomieścić zmienną naturę uczuć.
Marta Dziewanowska-Pachowska
PROGRAM
Zygmunt Noskowski (1846-1909) – Uwertura symfoniczna Morskie Oko op. 19
Wolfgang Amadeusz Mozart (1756-1791) – Koncert klarnetowy A-dur KV 622
I Allegro
II Adagio
III Rondo: Allegro
— przerwa —
Robert Schumann (1810-1856) – IV Symfonia d-moll op. 120
1. Ziemlich langsam. Lebhaft
2. Romanze: Ziemlich langsam
3. Scherzo: Lebhaft
4. Langsam. Lebhaft
🔴 Zasady uczestnictwa w wydarzeniach organizowanych przez Polską Operę Królewską --> <a href=https://operakrolewska.pl/wp-content/uploads/2025/03/regulamin_23.01.25-poprawionyacz_9.03.pdf>KLIKNIJ TUTAJ</a>
🔴 Spóźnieni widzowie mogą nie zostać wpuszczeni na widownie.
________________________________________________________________________________________________________
W razie pytań jesteśmy do dyspozycji telefonicznie od poniedziałku do piątku w godzinach 9:00 – 17:00 +48 500 309 424
Duration: 100 minutes
Organizer: Polska Opera Królewska (more events from the organizer)
Performing
Address and directions
Studio Koncertowe Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego,
ul. Modzelewskiego 59
NOSKOWSKI – MOZART – SCHUMANN
Warszawa, Studio Koncertowe Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego
Tickets available until 09/19 at 6:00 PM
Our benefits
Exchange your tickets up to 3 days before the event (when purchasing flex tickets)
Notifications about changes in the schedule
Get a refund within 24 hours or choose an alternative date in case of event cancellation