Godzinki, czyli od świtu do zmierzchu

8.43
(7 ocen)
"Godzinki czyli od świtu do nocy" to spektakl muzyczno - taneczny, poświęcony pieśniom śpiewanym codziennie o określonych porach dnia. Akcja, zgodnie z tradycyjną koncepcją jedności czasu, zawiera się w ciągu jednej doby - czyli, jak w podtytule: "od świtu do nocy". Najistotniejszym założeniem przedstawienia jest to, aby struktura muzyczna (rozumiana jako synteza śpiewu, mowy, ciszy i dźwięków związanych z materialnością tak ludzi, jak i rzeczy) pełniła rolę nadrzędną i określała kształt oraz charakter całości. Spektakl koncentruje się na tzw. "białym śpiewie" oraz na tańcach. Chodzi tu o tańce służące bądź odpędzaniu złego - czyli będące w istocie rodzajem egzorcyzmów - tak jak tarantella bądź też tych, które umożliwiały kontakt z rzeczywistością pozazmysłową - jak tańce chasydzkie, podczas których dusza ma się podnieść o dwie stopy nad ziemię - jak głosi chasydzkie powiedzenie. Zaś Jerzy Trzanowski, XVII-wieczny poeta trzech narodów: polskiego, czeskiego i słowackiego (którego teksty wykorzystane zostaną w spektaklu) napisał: "Usta jak dzwoneczek brzmią/ lecz wtedy najmocniej grzmią,/gdy serce sznureczek ciągnie, /taki głos Niebo osiągnie".

Występują

Monika Gigier

Ewa Breguła

Agnieszka Nastalska

Jan Mancewicz

Katarzyna Chodoń

Realizacja

Scenariusz, reżyseria, przestrzeń: Wiesław Hołdys Współpraca: Agnieszka Dziedzic Kostiumy: Monika Gigier, Alicja Margolin Opracowanie dźwiękowe: Michał

Opinie naszych Widzów

(3)

10/10

Jestem pod wrażeniem podejścia do tematu tradycji i wierzeń ludowych. Znakomite!

ka.....@gm...il.com | 17.03.2023

9/10

Interesujący spektakl, bogaty intertekstualne. Warto zagłębić się w "Godzinki". Świetna obsada.

da.....@st...nt.uj.edu.pl | 7.12.2021

7/10

Typowy spektakl teatru "Mumerus" pod względem estetyki, warstwy tekstowej i choreograficznej - fani nie będą zawiedzeni. Dość krótki (40min) i minimalistyczny (brak scenografii, rysunek sceniczny stały przez cały spektakl: na lewej połowię sceny występuje para aktorów, a na prawej trio taneczne) - być może ze względu na ciężkie warunki powstawania w roku pandemii. Chętnie zobaczyłbym ten spektakl w rozszerzonej wersji, szczególnie że inwencji twórczej na pewno by nie zabrakło, a tymczasem czekam na wznowienie Manelli, które poniekąd kontynuują wątek eksploracji tematyki życia duchowego i tradycji chrześcijańskiej w twórczości Teatru Mumerus :)

jm.....@or...ge.pl | 19.03.2023

Zwiastuny

Godzinki, czyli od świtu do zmierzchu

Brak terminów w najbliższym czasie

Nasze benefity

Możliwość wymiany rezerwacji najpóźniej na 3 dni przed wydarzeniem

Powiadomienia o zmianie w repertuarze

Zwracamy pieniądze w 24h lub wymieniamy na inny termin w razie odwołania wydarzenia

Nie wiesz na co się wybrać?

Zadzwoń do nas, pomożemy!

Polecane spektakle i wydarzenia kulturalne