Tom na wsi - zdjęcie Tom na wsi - zdjęcie Tom na wsi - zdjęcie Tom na wsi - zdjęcie Tom na wsi - zdjęcie Tom na wsi - zdjęcie Tom na wsi - zdjęcie Tom na wsi - zdjęcie Tom na wsi - zdjęcie

Średnia ocena

17 oddanych głosów
4 zainteresowane osoby

9,3 / 10

Tom na wsi

„Osoby homoseksualne uczą się kłamać, nim nauczą się kochać”. O prawdziwości tego twierdzenia przekonuje się tytułowy bohater – Tom, młody chłopak z dużego miasta, który pojawia się w rodzinnych stronach swojego tragicznie zmarłego partnera, aby wziąć udział w ceremonii żałobnej. Niespodziewana wizyta staje się okazją do poznania bliskich ukochanego, którzy nie mieli pojęcia o istnieniu Toma. W świecie, gdzie spokój jest ważniejszy od prawdy, a synonimy to specyficzne rodzaje kłamstw, zacierają się granice między pożądaniem i żałobą, brutalnością i czułością, prawdą i fikcją. Pogrzeb oraz przedłużający się pobyt Toma na wsi stają się katalizatorami nasyconych przemocą wydarzeń, które zmuszą bohaterów dramatu do konfrontacji z własnym zakłamaniem. Skrywany sekret z przeszłości, niczym w antycznej tragedii, zatoczy nowe koło i zdecyduje o losie Toma.

Sztuka kanadyjskiego dramatopisarza Michela Marca Boucharda, to precyzyjnie skonstruowana i bezkompromisowa opowieść o bólu, miłości, żałobie i wyparciu, która po latach obecności na najważniejszych światowych scenach, po raz pierwszy wystawiana jest w Polsce. Sięgając po ten mroczny, trzymający w napięciu dramat gejowski, twórcy i twórczynie pragną w nieinterwencyjny i uwrażliwiający sposób zwrócić uwagę na trudy, z jakimi wiąże się dorastanie osoby nieheteronormatywnej na prowincji. Jednocześnie chcąc przekroczyć wizerunek geja jako ofiary. Rozbijająca rodziny i niszcząca życiorysy spirala homofobii jest toksycznym i brzemiennym w skutkach doświadczeniem, przemieniającym nawet moment ostatniego pożegnania w kolejny akt odrzucenia. Jeśli nie jesteśmy równi za życia, to czy możemy być równi wobec śmierci?

Spektakl „Tom na wsi” w reżyserii Wojtka Rodaka jest polską prapremierą tekstu kanadyjskiego dramatopisarza Michela Marca Boucharda – “Tom à la ferme”. Jego filmowa adaptacja w reżyserii Xaviera Dolana zdobyła nagrodę FIPRESCI na 70. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji.

______________________________________________________________________________________________

Cena biletu normalnego na dany spektakl będzie rosnąć wraz z liczbą sprzedanych już miejsc na widowni. Najważniejsze dla widzów i widzek jest to, że im wcześniej zdecydujemy się na zakup, tym taniej możemy kupić bilety. Cena wyjściowa biletu w pierwszym dniu sprzedaży wynosić będzie 40 złotych, w zależności od frekwencji cena ta może maksymalnie wynieść 150 złotych.

Na scenie występuje Jacek Beler, Mateusz Górski, Maria Maj, Izabella Dudziak.

Czas trwania: 120 minut

Realizacja

reżyseria: Wojtek Rodak

dramaturgia: Szymon Adamczak

scenografia, reżyseria światła: Katarzyna Pawelec

kostiumy: Marta Szypulska

muzyka: Karol Nepelski

choreografia: Wojciech Grudziński

wideo: Wojciech Puś

asystent reżysera: Piotr Piotrowicz

kierowniczka produkcji: Anna Czerniawska

Opinie naszych widzów (4)

 • 10,0/ 10

  Na jestem krytykiem ale uważam,że sztuka była bardzo dobra. Należy mieć natomiast otwarty umysł i świadomość aby ją obejrzeć. Scenografia bardzo oszczędna, co zmusza widza do uruchomienia wyobraźni. Osobiście polecam.

  ch.....@gm...il.com / 20 grudnia 2022

 • 10,0/ 10

  Trudny temat przedstawiony w niekonwencjonalny sposób. Fantastyczna gra aktorów, daje do myślenia.

  mi.....@in...ia.pl / 02 września 2022

 • 10,0/ 10

  problem ukazany w sposób niekonwencjonalny

  a......@on...et.pl / 29 sierpnia 2022

 • 9,0/ 10

  Świetny spektakl, niesamowicie zagrany przez aktorów teatru TR. Bardzo wczułam się w temat. Temat trudny, tutaj poruszony bez nachalności.

  al.....@gm...il.com / 19 grudnia 2022

TR Warszawa - Adres i dojazd

ul. Marszałkowska 8, Warszawa

http://www.trwarszawa.pl/

Kup bilet
× 1 osoba obecnie przegląda tę ofertę.